na de verkiezingsuitslag 15 september 2012 deOndernemer We hebben deze maand weer twee nieuwe gezichten in ons team van experts, dat de economische situatie in Zeeland beoor deelt. De eerste'is Deck ten Voorde, directeur van Economisch Impuls Zeeland. Als geen ander heeft hij een helicopterview over het Zeeuwse economische welzijn. Het tweede nieuwe gezicht heeft te maken met de wisseling van de wacht bij Yara. Geert de Raedemaecker is daar opge volgd door Jon Sletten. De Raedemaecker heeft, als gevolg van een internationale reorganisatie, een andere functie binnen het bedrijf geaccepteerd. Om u kennis te laten maken met Jon Slet ten, plaatsen we de eerste alinea van zijn eerste .bijdrage. 'Voor ik me waag aan uitspraken over mijn verwachtingen voor de economie in de regio, wellicht kort iets over mezelf. Begin oktober trad ik in Sluiskil aan als opvolger van Geert De Raedemaecker die, als gevolg van een reorganisatie in Yara In ternational, slechts heel kort in Sluiskil actief was en een aantal malen zijn bijdrage leverde aan deze rubriek. Inmiddels woon ik in Temeuzen en heb nog niet echt een goed beeld van de economie in onze regio.' Dick ten Voorde Impuls Zeeland De economische ontwikkeling in Zeeland staat helaas onder druk. Na een aanvankelijk her stel tot en met het eerste halfjaar 2012, lijkt er nu sprake van terug gang. Van de drie belangrijke economische indicatoren, name lijk export, consumentenbeste dingen en investeringen stonden met name de laatste twee onder druk. Maar ook de export, de motor achter aanvankelijke her stel, hapert op dit moment. Als provincie waarvan de economie bij uitstek afhankelijk is van die export is dit slecht nieuws. Aan internationale economische ont wikkelingen kunnen we niet zo veel doen, wel kunnen we eraan werken om onze concurrentie positie blijvend te versterken. Op dit terrein doen we het be hoorlijk goed. Het consumentenvertrouwen en de investeringen zijn erg afhanke lijk van economische perspectief. Cruciaal is dat het nieuwe kabi net na de verkiezingen een oplos sing voor de woningmarkt, lees hypotheekrenteaftrek, tot stand brengt die op lange termijn kan standhouden. Niets is slechter dan een dooretterende wond op dit terrein. Als er voor de wo ningmarkt een stabiele lange ter mijnoplossing wordt gecreëerd, kan ook het consumentenver trouwen toenemen en zullen daarmee de consumentenbeste dingen weer omhoog gaan. Toe nemende consumentenbestedin gen zullen ook de investeringen weer goed doen. Peter Swinkels Voorzitter BZW Bij het verschijnen van deze krant zijn de verkiezingsstem- men geteld. Op het moment van dit schrijven, heb ik echter nog geen idee waar het heen zal gaan. In aanloop naar de verkie zingen vulden de avonden zich met tv-debatten, met daarin vele beloftes voor een betere toe komst. En tegelijkertijd vragen de vele zwevende kiezers zich af of ze daar nog op kunnen ver trouwen. Alle werkgeversvereni gingen, inclusief de BZW, rie pen ondernemers op de Europe se vlag te hijsen voorafgaand aan de verkiezingen. Met deze actie onderstrepen we dat de Neder landse economie onlosmakelijk verbonden is met Europa. Met feiten en cijfers die er niet om lie gen. Alleen al met onze export naar de landen in de EU verdie nen we jaarlijks 120 miljard en er zijn 1,5 miljoen banen mee ge moeid. Het belang van Brabant en Zeeland is bovendien oneven redig groot, want deze regio is goed voor 25% van de nationale export. Ik hoop omwille van on ze economische welvaart in ieder geval dat er vol overtuiging ge stemd is voor Europa en de euro. Roeiand Adriaansens BZW Zeeland Op moment van schrijven van dit stukje is de uitslag van de ver kiezingen nog niet bekend. Wel is duidelijk dat het ongekend spannend wordt met een nek-aan-nek race tussen WD en PVDA. Wie er ook als win naar uit de bus komt het moge duidelijk zijn dat de te vormen coalitie voor een zeer zware uit daging staat. De Europese econo mie zit duidelijk in een dip en het einde lijkt nog niet in zicht. Een daadkrachtige, stabiele rege ring is dus van het grootste be lang. Voor Nederland zou dat niet name ook een regering moe ten zijn met een pro-Europese blik. Nederland en zeker de Bra bantse en Zeeuwse economie draaien op export naar Europa en uit de Euro stappen of onze binding met Europa verminde ren zou volgens inschattingen van de ING Nederland enkele honderden miljarden aan vermo gen en ca. een half miljoen ar beidsplaatsen kosten. Zo'n klap bovenop de huidige recessie wens je niemand toe, zeker niet jezelf. Voor wat betreft Brabant en Zee land zien we ook weinig positie ve zaken. Veel bedrijven hebben het erg moeilijk en de ondersteu ning vanuit de overheden voor het bedrijfsleven mist leiderschap en durf. Laten we hopen dat we na de verkiezingen van 12 sep tember on? kunnen richten op de toekomst en er voor zorgen dat de urgente problemen eerst aangepakt worden. Chris Scheerder Essent Wanneer u dit leest zijn de ver kiezingen achter de rug en de nieuwe machtsverhoudingen be kend. De economie. Europa en de Eu ro, de zorg, de huizenmarkt, on ze pensioenen, het waren belang rijke onderwerpen tijdens de de batten. 'Energie' was voor mij opvallend afwezig. En dat terwijl vele brandstoffen of manieren van energieopwekking door ver schillende partijen en/of organisa ties werd afgewezen: kernener gie, steenkool, bruinkool, bio massa, wind, aardgas. Nederland is verdeeld en roept om een dui delijk ander energiebeleid. Zinvolle ideeën en broodnodige besluiten zijn vooruitgeschoven naar een volgende regering. De energiespecialisten van alle par- - tijen hebben 3 september be loofd dat zij, ongeacht de verkie zingsuitslag in overleg gaan om een nationaal deltaplan voor de overgang van fossiele energie naar duurzame energie op te stel len. De energiebedrijven werken daar graag aan mee en hopen dat. dit plan voor een duidelijke en ook in tijd duurzame koers gaat zorgen. En ik beloof u dat wij, ongeacht de verkiezingsuitslag of sterker nog ondanks welke verkiezings uitslag dan ook, blijven streven naar een duurzame, betrouwbare en betaalbare energievoorzie ning. Voor zowel gezinnen als bedrijven. Guust Verpaalen Phidelity Ik ga naar een voldoende geba seerd op de verwachting dat we een verkiezingsuitslag krijgen waarbij een PAARS kabinet mo gelijk gaat worden. De kleur paars maak je door de kleuren blauw en rood te men gen; door rust en balans te ver binden met uitbundigheid. Een combinatie die in staat moet zijn om eindelijk de juiste maatrege len te nemen om de crisis enig zins te beteugelen. Enigzins, om dat we niet op een eiland leven en onze economie voor het me rendeel afhankelijk is van de we reld om ons heen. De eurocrisis is nog lang niet over en ik hou mijn hart vast als later zal blijken dat ook een land als Frankrijk aan het infuus moet. Ik hoop van ganser harte dat 'ils auront le ven- te en poupe', wat netjes vertaald wil zeggen dat ze de wind in de rug krijgen. Eerlijk gezegd ben ik de one-liner debatten nu wel aardig beu geworden. Wat mij betreft gaan de heren politici nu eens aan de slag. Tegen Mark Rutte zou ik willen zeggen: Niet doorschuiven maar aanpakken Tegen Diederik Samson: wees sterk (loop niet weg) en socialer Tegen Pechthold; En nu voor uit! Trouwens de kleur paars is ook van toepassing op het CDA. Bij katholiek Nederland staat de kleur paars voorboete(doening), bekering en droefheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 99