Mogelijk opleving Kil deOndernemer 15 september 2012 De barometer cijfer; 6,0 de J Barometer Paul Fermont Faasse&Fermont Scarlett Kwekkeboom Janse&Janse Dick Schipper Technocentrum Zeeland Manfred Zurhorst DRV Accountants Baar Reunis Gillis Poppe Auto Poppe Het blijft allemaal een beetje aansukkelen. Zolang we niet weten waar we aan toe zijn, is niemand nog echt optimistisch over onze economische toekomst. Maar, we zijn deze week met zijn allen naar de stembus gegaan en nu is het aan de heren en dames politici om eens wat meer duidelijk heid te scheppen. Het'is te hopen dat de formatie allemaal wat sneller gaat dan de vorige keer, want treuzelen komt de economie niet ten goede. Henk de Haas ZPPC De ontwikkelingen in de logis tiek blijven wisselvallig. De cij fers over volumes, vacatures, om zetten, marges enzovoort ver springen per maand en per moda liteit. Dan weer omhoog, dan weer omlaag. De financiële, eco nomische en politieke onzekerhe den, nationaal én internationaal, blijven de groei van de markten in de weg zitten. En dat merken we in de Zeeuwse havens. In de eerste helft van het jaar was er een serieuze daling van de zee overslag ten opzichte van 2011 het absolute topjaar. Ook bij een niét haperende internationale economie is zo'n jaar al moeilijk te evenaren. Dus de daling is zeer verklaarbaar. Overigens zit ten er wel grote verschillen tus sen goederensoorten. Bij sommi ge goederensoorten was er een dramatische daling in overslag, terwijl bij andere de overslag met tientallen procenten toenam. Aan ondernemerschap ontbreekt het niet in onze havens. De be drijven blijven investeren, wat dit jaar al tot nieuwe goederen stromen leidt. Naar verwachting compenseren die de daling voor een deel. De internationale goe derenoverslag groeit. Maar die stijging doet zich vooral voor in de containeroverslag. Hier wreekt zich de beperkte moge lijkheid om in onze havens groot schalig containers te behandelen. Steeds meer goederen worden in containers gestopt. Daarom is het van belang dat Zeeland bij het keren van het economische tij gesteld staat om belangrijke in vesteringen in grootschalige con taineroverslag te kunnen doen. Al met al: het kan beter, maar wij hebben voldoende in huis om bij een opleving van de eco nomie direct te accelereren. Jon Sletten Yara Voor onze sector zie ik het ko mendejaar met vertrouwen tege moet. Gezien de relatief lage we reldvoedselvoorraden en de als gevolg van de droogte in met na me de Verenigde Staten tegenval lende oogsten zijn de vooruit zichten voor de kunstmestsector voor de korte termijn relatief goed. Wel kan ik me voorstellen dat voor de voedselverwerkende industrie, waarvoor de grondstof fen aanmerkelijk duurder wor den, de vooruitzichten minder positief zijn. Voor de lange termijn blijft voor Yara Sluiskil de ontwikkeling van de energieprijs, en met name die voor aardgas, van belang. Als we dan kijken naar de ontwikke lingen elders in de wereld, ben ik" wat minder optimistisch. In Amerika bijvoorbeeld gaan de ontwikkelingen rond de winning en exploitatie van schaliegas snel. De eerste investeringen rond de ze aardgasreserves, waarover de discussies in Nederland zich nog in een oriënterende fase bevin den, dienen zich daar al aan. Met deze ontwikkeling en de daar mee gepaard gaande relatief lage energieprijzen nemen de Vere nigde Staten en ook andere conti nenten een voorsprong op Euro pa. Wat me bij m'n verhuizing naar Zeeuws Vlaanderen verder op viel was het grote aanbod van koopwoningen en de stagnatie op de woningmarkt. Kennelijk zijn het ook voor de bouw nog moeilijke tijden. Als score voor de economische barometer voor de regio kom ik derhalve op grond van mijn eerste indrukken niet veel verder dan een zesje. Ben de Reu Gedeputeerde De economie wil nog niet echt vlot trekken. Dan weer een posi tief bericht over vertrouwen van producenten, consumenten of vanuit bepaalde sectoren, dan weer een bericht over daling van vertrouwen. Ik heb op basis van al die signalen en vanuit mijn contacten met ondernemers per saldo toch de, voorzichtige, in druk dat de situatie zich enigs zins stabiliseert, dat de economie niet verder afglijdt en wellicht kan op niet al te lange termijn de weg naar herstel worden ingesla gen. Positieve berichten hebben we zeker te melden in Zeeland. Dat betreft in de eerste plaats de komst van de marinierskazeme naar Vlissingen. Hiervan ver wacht ik een positieve uitstraling naar een groot deel van de Zeeuwse economie. Wat te den ken van de bouwsector, maar ver der profiteren ook detail- en groothandel, horeca enzovoorts. Met de komst van de kazerne is Defensie op termijn gelijk de grootste werkgever in Zeeland. De vestiging van circa 2.000 nieuwe mensen binnen je gren zen (hoe lang is dat niet geleden in Zeeland?) is voor de gemeente Vlissingen een oppepper van jewelste, waar ze ook wel aan toe is. Ook andere projecten, zo als de kenniswerfkunnen dan eerder voortvarend worden opge pakt. Ook dat is goed voor de Zeeuwse (kennis)economie, een speerpunt van ons collegepro gramma. Een tweede goed be richt was het bericht dat de Euro pese Commissie positief heeft ge adviseerd 1,5 miljoen euro be schikbaar te stellen om de ontsla gen Zalco-medewerkers naar werk te begeleiden. Met geld van Rijk en Provincie kunnen we iets voor hen doen. Ruud de Marsaki Ronald Philips

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 98