'Maak arbeidsmarkt flexibel' Stemmen MVO prijs COMMUNICATIE Bouwmadhuis deOndernemer 15 September 2012 inspelen Op het nieuwe Werken Vergrijzing en wegtrekkende jongeren dreigen het Zeeuwse bedrijfsleven parten te spelen. Het inspelen op nieuwe arbeids verhoudingen zoals 'het nieuwe werken' en 'de nieuwe arbeid sethos' is desgewenst. De zeker heid van een vaste baan valt weg, maar vaak willen jongeren juist flexibel kunnen opereren op de arbeidsmarkt. De tijd dat men het hele arbeidzaam leven bij de zelfde baas wil werken is voorbij. Jobhoppen is in. Het aantal t ijdelijke of flexibele arbeidscon tracten stijgt. Tekst: Henk van de Voorde GOES - Een ruime flexibele schil in het personeelsbestand, is in een tijd van grillige economische schommelin gen geen overbodige luxe. Flexibilise ring van het personeelsbestand is hot. Het komt steeds hoger op de agenda te staan. Bedrijven onderzoeken of ze hun vaste kern van werknemers kun nen verkleinen. Goed alternatief zijn medewerkers waarmee een meer flexi belere arbeidsrelatie kan worden aan gegaan zoals zzp'ers en uitzendkrach ten. Tempo-Team is marktleider in Zeeland en maakt zich onder andere sterk voor gedegen opleidingen en trainingen om flexibele arbeidskrach ten waar nodig te upgraden. De uit zendorganisatie is actief in een breed pallet van sectoren, zoals logistiek, in dustrie, financiële dienstverlening, ho reca Sc catering, gezondheidszorg en overheid. „Natuurlijk zijn wij gebaat bij een flexibele arbeidsmarkt, dat is ons bestaansrecht. Voor het bedrijfsle ven zeifis het echter ook van groot belang. Het aanhouden van een flexi bele schil is belangrijk om ook in eco nomisch mindere tijden klappen op te vangen. In de afgelopen jaren heb ben diverse bedrijven een te kleine flexibele schil opgebouwd, wat ten koste is gegaan van de vaste schil met gedwongen ontslagen tot gevolg", al dus Tessa van Waarde, senior mana ger bij Tempo-Team in de regio Goes, Middelburg,Vlissingen. De ha vens van Vlissingen en Temeuzen zijn liet trekpaard van de Zeeuwse economie. Er is heel veel projectma tig werk mee gemoeid, met een moei lijke 'forecast'. Pieken in de productie worden vaak pas heel kort van tevo ren doorgegeven. „Onze organisatie is dusdanig ingericht dat we goed kun nen anticiperen op de grilligheid van de markt, op de kort cyclische flexbe- hoefte in het havengebied en daarbui ten." Portugezen en Polen Ondanks de crisis krijgen werkgevers bepaalde functies voor hoger opgelei den niet vervuld. Door de crisis neemt de werkloosheid steeds verder toe, maar nog steeds moeten diverse vacatures op het gebied van productie werk worden vervuld door buiten landse werknemers omdat Nederlan ders niet voor een minimumloon wil len werken. In de techniek en de glas tuinbouw bijvoorbeeld wordt vaak noodgedwongen een beroep gedaan op Portugezen en Polen, terwijl veel Nederlanders zonder werk thuis zit ten. Dat is eigenlijk jammer", meent Tessa van Waarde. Er zijn aanzienlijke problemen op de Nederlandse arbeidsmarkt, met name doordat er een structurele mismatch is. Arbeidsbemiddelingsbureaus heb ben weliswaar te maken met een stij gend aantal reacties op vacatures, maar de kwaliteit van de respons neemt echter met navenant toe. Goe de werknemers voelen er weinig voor om onder het huidige onzekere gesternte te switchen van werkgever. Daardoor komt de mobiliteit op de ar beidsmarkt onder druk te staan. Zo is dus de mismatch op de arbeidsmarkt verklaarbaar. Veel vacatures blijven ook anno 2012 lastig te vervullen. Door een te laag opleidingsniveau blij ven veel specialistische functies onver vuld, wat ten koste gaat van de con currentiekracht van het Nederlandse bedrijfsleven. Daarnaast is er ook een tekort aan' 'gouden handjes'. Ook in de markt van lager opgeleiden is de vraag van bedrijven niet goed afge stemd op het aanbod. Veel mensen zitten thuis op de bank, in plaats van de nodige vacatures te vervullen waar voor handjes nodig zijn. Het aandra gen van oplossingen voor de proble men hoeft niet alleen van de overheid te'komen. Bedrijven en werknemers moeten vooral zelf veerkrachtiger worden en hun verantwoordelij kheid durven nemen. De zekerheid van het poldermodel maakt plaats voor een an dere meer flexibele kijk op werk. Be drijven moeten innovatiever worden om hun personeelsbestand aan te pas sen aan de eisen van de snel verande rende markt. Ook werknemers moe ten zelf de regie durven nemen en aan carrièreplanning doen. 45+ Award Tessa van Waarde legt uit dat ook 45-plussers een belangrijke doelgroep vormen bij het vervullen van vacatu res. „De knelpunten op de arbeids markt zijn nu nog niet zo zichtbaar omdat het met de economie minder gaat. Er wordt bijvoorbeeld veel min der ingeleend dan driejaar geleden. Als echter de economie weer gaat aan trekken, dreigt een flinke krapte op de arbeidsmarkt. Mede daarom onder steunen we ook van harte matches tus sen bedrijven en werknemers van bij voorbeeld 45 jaar of ouder." Tem po-Team ontving in mei een belang rijke Award voor de campagne ar beidsparticipatie 45+. De uitzendorga nisatie werd geroemd om de moed om vooroordelen over oudere werk nemers weg te nemen. Tessa van Waarde, senior manager bij Tempo-Team in de regio Goes, Middelburg,Vlissingen. STERK IN COMPLETE vormgeving! drukken en printen| personalisereni websites en apps ALS HET OM MEDIA GAAT. Wie mag zich de komende twee jaar de beste Maatschappelijk Ver antwoorde Ondernemer van Hulst noemen? Iedereen kan nog tot 30 september 2012 zijn/haar stem uitbrengen via de website www.mvoprijs.nl. De eerste 500 stemmen zijn al uitgebracht. Door te stemmen via www.mvop- rijs.nl kunt u uw waardering tonen voor de initiatieven van deze bedrij ven die niet alleen winst opleveren voor hun eigen onderneming, maar ook voor de samenleving en het mi lieu. De drie bedrijven die de meeste stemmen krijgen, gaan door naar de finale. De uiteindelijke winnaar van de MVO-prijs Hulst 2012 wordt aan gewezen door een deskundige jury en wordt tijdens de bedrijvendag Hulst op 13 november 2012 bekend gemaakt. Uit de twaalf aanmeldingen heeft de jury de volgende zes bedrijven geno mineerd: (in willekeurig volgorde) 1 .Albert Heijn (Mattheeuws super markt Hulst B.V.) te Hulst 2.De Haarzaak te Koewacht 3.De Reyngaard Biologisch Fruitteeltbedrijf/de Meigaard Zorg boerderij te Hulst 4. Elektromotoren Bracke B.V. te Clinge 5.Advanced Waste Water Solu tions B.V. Pure Blue te Kapellebrug ó.Atelier De Bruijn te Hulst. www.pieterspress.nl waar bouwen begint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 96