Bedrijven blijven somber K Mogen kinderen kiezen? HAANS Barometer Kamer van Koophandel 15 september 2012 deOndernemer De werkgelegenheid staat bij veel bedrijven in Zuidwest-Nederland onder druk. Voor het derde kwar taal verwacht één op de vijf be drijven een daling van de perso neelsomvang. Ondanks het drei gende verlies aan arbeidsplaatsen is de situatie landelijk (een op de vier verwacht een daling) nog ver ontrustender. Vooral in de bouw, vervoerssector en 1CT staat de werkgelegenheid onder druk. Ook de industrie lijkt de dans niet te ontspringen. Zo blijkt uit de regionale conjunctuurenquête Biobased congres 2012 Een sector die de komende jaren groeiende marktkansen biedt is de Biobased Economy. Producten i die gemaakt zijn van traditionele, l fossiele grondstoffen worden steeds duurder en duurzaam inko pen een steeds belangrijkere con- I currentiefactor. Om ondernemers op diverse manieren bewust te ma ken van de kansen die de groene economie biedt organiseert de Ka mer van Koophandel Zuid west-Nederland samen met de pro vincies Zeeland en Noord-Bra bant op 24 oktober een congres in (COEN) van de Kamer van Koophan del. Het dreigende verlies aan arbeids plaatsen is een gevolg van de ongunsti ge conjunctuur. Vooral bedrijven die gericht zijn op de binnenlandse markt hebben het moeilijk. Door het lage consumentenvertrouwen, de ongun stige koopkrachtontwikkeling en on zekerheden over werk en inkomen houden consumenten de hand op de knip. Ruim een kwart van alle bedrij ven verwacht voor het derde kwartaal een daling van de omzet, 12 procent rekent op groei. In de bouwsector be draagt het aandeel krimpbedrijven zelfs meer dan 40 procent. De bouw- theater De Mythe in Goes. Kennis deling is daarbij de sleutel tot suc ces. Onder de sprekers voormalig CEO van Shell Jeroen van der Veer, ambassadeur van Biobased Delta, Willem Sederel van SAB1C en Rob de Ruiter, directeur van Thermphos en diverse succesvolle MKB-ondememers uit de Bioba sed Economy. Kijk voor meer in formatie en de aanmeldmogelijkhe- den op Owww.kvk.nl/ biobaseddelta.nl crisis lijkt zich verder te verscherpen. Export Het afgelopen jaar was de export de drijvende kracht van de economie. Door de problemen van veel Europe se landen en ook de afzwakkende groei in de VS en de opkomende eco nomieën (o.a. China) lijkt de vraag vanuit het buitenland af te nemen. Van de West-Brabantse bedrijven ver wacht 18 procent in het derde kwar taal een exportdaling en 5 procentvan de Zeeuwse ondernemers. Vooral de industrie is hier debet aan. Winstgevendheid De winstgevendheid staat bij veel be drijven sterk onder druk. In de regio is de winstgevendheid bij ruim 40% van de bedrijven verslechterd, bij nog geen 10 procent is sprake van een ver betering. Landelijk is deze ontwikke ling ook zichtbaar. De ongunstige ont wikkeling van de winst komt niet al leen door een terugval in de vraag, maar ook door een sterke stijging van de kosten. Energie en grondstoffen zijn veel duurder geworden. Vooral in de bouwsector, en daar naast in de-groot- als de detailhandel staan bij veel bedrijven de winsten sterk onder druk. Aangezien de vraag nog amper zal toenemen en kosten blijven stijgen, zal deze situatie met snel verbeteren. mr. p.ft.M de Vos (Daphne) Advocaat Haans Advocaten Bergen op Zoom Ouders denken vaak dat kinderen vanaf 12 jaar mogen kiezen waar zij willen wonen. Dit is een hardnekkig misverstand. Het is niet zo dat kinderen vanaf 12 jaar zelf de keuze moeten maken over hun hoofdverblijf als hun ouders daarover geen overeen- stemming kunnen bereiken. Het bepalen van de hoofdverblijfplaats van een kind is een |sS beslissing die betrekking heeft op de uitoefening van het gezag. Indien ouders geza- ■Imenlijk gezag hebben moeten zij dus samen beslissen waar kun kinderen gaan wonen. Indien hierover geen overeenstemming bestaat, kunnen ze de rechter vragen om een H beslissing te nemen bij welke ouder het kind zijn hoofdverblijf heeft. Indien een van I - de ouders deze vraag aan de rechtbank voorlegt, moet de rechter ieder kind van 12 jgj jaar of ouder in de gelegenheid stellen om zijn mening kenbaar te maken. Vaak mag de minderjarige kiezen of hij een gesprek met de rechter heeft of dat hij per brief zijn mening geeft De rechter houdt bij zijn beslissing rekening met de mening van de minderjarige, maar dat betekent niet automatisch dat ook gebeurt wat de minderjarige het liefst wil. De rechter neemt een beslissing welke hij in het belang van de minderjarige acht. Dit betekent niet dat de wens van de minderjarige altijd wordt gevolgd, en het betekent zeker niet dat de minderjarige een keuze moet maken. Gelukkig niet, van een kind kan immers niet verlangd worden een dergelijke beslissing te nemen. Dat zou een enorme belasting zijn voor het kind. Kinderen vanaf 12 jaar worden door de rechter enkel in de gelegenheid gesteld om hun mening kenbaar te maken, de rechter beslist. Dit gebeurt overigens niet alleen in zaken met betrekking tot wijziging van het hoofdverblijf, maar ook wanneer ouders de rechter vragen om een beslissing tenemen over het gezag en bij de vaststelling of wijziging van een omgangsregeling. In zaken betref fende kinderalimentatie mogen kinderen vanaf 16 jaar of ouder hun mening kenbaar maken. advocaten BERGEN OP ZOOM EN ROOSENDAAL www.haansadvocaten.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 95