UI r in Cijfers lonen! 15 September 2012 deOndernemer Marco Utermark AA is accountant en als partner verbonden aan DRV Accountants Adviseurs Vestiging DRV Goes m.utermark@drv.nl Wie een ondernemer vraagt naar het meest waardevolle van zijn bedrijf, krijgt vaak als antwoord: mijn personeel. Anderen meten meestal aan het personeelsbestand af of je wel een fraai bedrijf hebt. Maar nu, in tijden van crisis, lijkt dit waardevolle bezit steeds meer gezien te worden als een kostenpost. Die nieuwe zakelijkheid is prima, maar laatje dan ook leiden door de cijfers, niet door emotie. Verder heeft ze zo'n 25 freelance me dewerkers ter beschikking voor bij voorbeeld het schrijven van verhalen en het maken van foto's. De opmaak, druk, distributie en het abonnemen- tenbeheer zijn volledig uitbesteed. Hoe kijkt Van Dijk terug op dat eer ste jaar? "Dat is me helemaal niet te gengevallen. Na een opstartperio.de waarin ik mij het volledig uitgeefpro- ces eigen heb gemaakt, hebben we wat gedaan aan de styling van het blad. Inhoud en uitstraling stonden daarbij voorop. We zijn acht pagina's dikker geworden en de cover van glanzend naar mat papier, wat een chi quere uitstraling geeft. We hebben ge probeerd meer interactie met de lezer te krijgen, en dat is aardig gelukt. Voorheen kwamen we elf keer per jaar uit. Dit jaar hebben we ook het januari en februarinummer bij elkaar gevoegd. In dat nummer - een dub beldik nummer - zit de Hippos Top bijgevoegd. Dat is een compleet na slagwerk voor paardenliefhebbers met alle adressen en telefoonnummers van hippische ondernemers die er toe doen. Deze gids geldt al jaren als lei draad voor iedereen die op zoek is naar producten of diensten in de paar densector en deze overzichtelijk bij de hand willen hebben. Een soort gouden gids, natuurlijk staat die ook online." CAP verschijnt met name in België, CAP CAP is het glossy vakblad voor paardenliefhebbers. 'Respect voor het paard staat in CAP op de eer ste plaats. Met hoogstaande artike len, betrouwbare en informatieve berichtgeving en eersteklas fotogra fie brengen wij het leven met paar den in beeld', zo luiden de eerste regels van de tekst op de website van CAP. CAP verschijnt tien als abonneeblad maar ook in de losse verkoop. En als het aan Dorien van Dijk ligt, komt het blad straks ook in Nederland meer en meer in de tijd- schriftenhandel te liggen. "Negentig procent van onze oplage (13.000) wordt in België verkocht. Er is ook in Nederland zeker ruimte voor ons blad. We zijn nu ook aan het bekijken hoe we de markt in Ne derland kunnen veroveren." Werken met Belgen bevalt Van Dijk wel. ."We werken met een klein vast team en zijn daardoor heel flexibel. Dat is één van onze sterke kanten." Het eerste hoogtepunt vierde het team al deze zomer. CAP bestaat tien. jaar en het gecombineerde juli- augus tus zomernummer was de honderdste uitgave van CAP! keer per jaar. Sinds kort heeft C AP een app voor iPad en And roid. CAP heeft een oplage van 13.000 exemplaren. Negentig procent daarvan wordt in België verspreid, het merendeel via abonnementen en daarnaast ook in de losse ver koop bij boekhandels, kiosken en supermarkten. Zeeland „Zeeland is een paardenland bij uit stek", vindt Van Dijk. "Ik rij hier vaak en graag, met de koets, maar toch vooral op het strand. Dat is pas echt genieten." De Zeeuwen zijn dan ook zeer paard- minded. „Om eens een voorbeeld te noemen: Horse&Country TV is in Zeeland te ontvangen. DELTA heeft de zender deze maand opgenomen in het Pluspakket (kanaal 121). Horse&Country TV brengt een pro grammaschema voor de liefhebbers van de paardensport en het buitenle ven. Het Nederlandse kanaal combi neert ondertitelde internationale pro gramma's met lokale reportages over de hippische wereld en het boeren- en buitenleven. Het leidt geen twijfel dat de personeelskosten een belangrijk deel van de bedrijfskosten vormen. Het gaat daarbij niet alleen om het salaris dat de werknemer verdient, maar om het totale pakket aan sociale voorzieningen, pensioenen en secundaire arbeids voorwaarden zoals de auto, iPad en smartphone. Het is in de huidige tijdsgeest zeker van belang dat personeel en bedrijf met elkaar in balans blijven. Personeel en kosten zijn immers belang rijke sturingselementen voor de prestaties van uw bedrijf en voor het resultaat dat onder aan de streep wordt gegenereerd. "Het is een kwestie van zakelijk afwegen" zou je denken. Dat blijkt toch anders te liggen. Wij voeren de salarisadministratie voor zo'n 4.000 bedrijven en ervaren dat nergens in het bedrijf zoveel be slissingen op emoties worden gebaseerd als in personeelsbeleid. Dat is niet zo vreemd. Uit de bocht door polderen Het Nederlandse Poldermodel heeft ervoor gezorgd dat we een stelsel van regelingen hebben dat in essentie eenvoudig is, maar dat door politieke compromissen haast ondoorgrondelijk is ge worden. Dit maakt dat veel ondernemers hun salarisadministratie uitbesteden en zichzelf daarmee van een lastige materie verlos sen. Daar is niets mis mee, mits je blijft nadenken over die mate rie. In verkeerstermen zou je zeggen dat ondernemers de macht over het stuur dreigen te verliezen. Er zijn legio ondernemers die, wanneer ze hun gedachten nagaan, moeten erkennen ooit er gens uit de bocht te zijn gevlogen. Zelf sturen Datje de macht over het stuur dreigt te verliezen is vreemd, want een ondernemer is iemand die graag zélf aan de knoppen draait, zelf dingen wil overzien. Waarom zou dat bij de personeelskosten niet kunnen? Uitbesteden is wat anders dan afstand doen. Zoek een partner die wel zaken uit handen neemt, maar die niet het stuur overneemt. Samenwerken is het codewoord. Eigen dashboard Salarisadministratie moderne stijl is meer dan de bruto-nettobere- kening en de aangifte loonheffing. De salarisadministratie bevat een bulk aan informatie. Moderne systemen kunnen deze infor matie sorteren, bundelen en vooral heel tastbaar presenteren. Zodat het overzicht weer terug is. De moderne accountant werkt niet solistisch, die zoekt juist samenwerking om te zorgen dat u het dashboard krijgt waarmee u kunt navigeren. Zodat u bijvoorbeeld in één oogopslag inzicht heeft in de totale personeelskosten per medewerker, de leeftijdsopbouw in uw onderneming, het verzuim, de verlofdagen en de kosten van de leaseauto's. Waardevolle sturingsinformatie over uw eigen bedrijf, uw mooiste investering. Lees zelf de meters af en ervaar het ge voel van een comfortabele wegligging. Over emotie gesproken! SI DRV DRV Accountants Adviseurs is met een team van 500 medewerkers en 11 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers. Dorien van Dijk op haar kantoor van haar eigen uitgeverij. Foto's: Kees Bennema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 91