Topvoordeel ITALIË innenland 17 Zorg om verhoging btw 'Situatie Curasao zorgelijk' Wie wil Gerdi Verbeet opvolgen als voorzitter? BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cpm zaterdag 15 september 2012 Anouchka van Miltenburg, nu nog vice-fractïevoorzitter van de WD, zou een verrassende kandidaat kunnen zijn voor het voorzit terschap van de Tweede Kamer. foto Robert Vos/ANP door Laurens Kok Rutte en Samsom nadat ze Kamp hebben gesproken, foto Phil Nijhuis/ANP DEN HAAG - De lijst van nee-zeg- gers groeit rap: PvdA'ers Jeroen Dijsselbloem en Frans Timmer mans willen niet, SP-nestor Jan de Wit bedankt ook voor de eer en Martin Bosma denkt dat hij als PW'er überhaupt geen kans maakt. Maar wie volgt Kamervoor zitter Gerdi Verbeet dan wel op? Opnieuw een PvdA'er op de voor- zittersstoel van de Tweede Kamer ligt voor de hand. Het sommetje is simpel: de WD levert met Fred de Graaf al de voorzitter van de Eer ste Kamer, het CDA heeft 'onder koning' Piet Hein Donner van de Raad, van State in het ledenbe stand. Gerdi Verbeet zou dus stui vertje kunnen wisselen met een andere PvdA'er, zodat alle vaste ad viseurs van de koningin keurig over drie partijen zijn verdeeld. Zó ging het vroeger altijd en zo zou het ook ditmaal kunnen gaan. De PvdA is immers met een straat lengte voorsprong op andere par tijen de tweede partij geworden, achter de WD. Maar wie moet het dan doen? Vicefractieleider Jeroen Dijsselbloem verwacht niet dat de partij iemand naar voren schuift. Verbeet meldde zich des tijds ook als individueel Kamerlid, net als WD'er Frans Weisglas daarvoor. Dijsselbloem wil zeifin elk geval niet. Ook Frans Timmer mans is in een mail kort maar krachtig: 'Nee.' Vast staat dat de nieuwe voorzitter meters moet hebben gemaakt op het Binnen hof, dus nieuwelingen vallen so wieso af Gezag is ook belangrijk en tegelijkertijd moet de voorzitter representatief zijn: bij officiële ont vangsten van hooggeplaatste bui tenlandse gasten is de voorzitter de gastheer of-vrouw. Binnenhof-veterane Mariëtte Ha mer (sinds 1998 Tweede Kamerlid) meldde zich in 2006 al eens, maar trok zich terug toen Verbeet zich kandideerde. Ze vindt het te vroeg om te speculeren, stelt ze. Daarbij is het de vraag of Hamer een Ka mermeerderheid voor zich kan winnen. Vooral in het rechtse kamp ligt zij niet goed. 'De geboren Twentse Angelien Eij- sink is een outsider. Ze is al bijna tien jaar lid van de PvdA-fractie en geldt als charmant, zonder al te scherp profiel. „Het is helemaal niet in me opgekomen", zegt Eij- sink desgevraagd. Kleine partijen leveren doorgaans geen voorzitter, een wet van me den en perzen is dat echter niet. SP'er Jan de Wit, straks de nieuwe nestor van de Tweede Kamer, oogstte waardering als voorzitter van de parlementaire enquêtecom missie naar het financieel stelsel. Maar op zijn werkkamer maakt hij korte metten met alle speculaties: hij heeft 'niet de ambitie', stelt hij. PW-Kamerlid Martin Bosma zal volgende week als waarnemer de voorzittershamer hanteren in het formatiedebat. Daar blijft het bij, ook al worden Bosma's kwalitei ten als ondervoorzitter door velen geprezen. „Ër zal nooit een PW'er vast op die stoel komen", denkt hij. „Dat ligt te gevoelig." Afvallers genoeg. Maar wellicht to vert de WD nog een konijn uit de hoed. Dat de Senaat ook al wordt geleid door een WD'er hoeft geen belemmering te zijn om zelf ie mand naar voren te schuiven, klinkt het in liberale hoek. Vi- ce-fractievoorzitter Anouchka van Miltenburg lijkt met haar tien dienstjaren rijp voor een promo tie. Maar reken maar dat haar kan didatuur zo aan het begin van de formatie niet goed zal vallen bij de PvdA. door Gert van Harskamp en Berrit de Lange Autodealers grijpen de btw-verho- ging van 1 oktober aan om hun bo lides aan de man te brengen. Wie nu een Toyota of Citroën aan schaft, zo luidt de boodschap, pro fiteert voordat de omzetbelasting op 'luxegoederen' stijgt van 19 naar 21 procent. Niet alleen auto's worden per 1 ok tober duurder, dat geldt ook voor een wasmachine, een fles wijn, waspoeder, benzine en telefoon abonnementen. De extra belasting heffing levert de schatkist jaarlijks ruim 4 miljard euro op. De btw-verhoging geldt voor alles behalve 'eerste levensbehoeften' als etenswaren en niet-alcoholi- sche dranken. Maar ook genees middelen, boeken, tijdschriften, kranten, en diensten als de kap per, de schilder en de fietsenma ker blijven in het lage tarief van 6 procent. Voor verder alles wat 'niet eetbaar' is, geldt straks 21 pro cent btw: meubels, elektronica, ver zorgingsproducten, stroom en gas, de internetprovider en brandstof. Van niet alle producten is in een oogopslag duidelijk hoeveel btw er op zit Zo geldt voor konijnenvoer het 6 procent-tarief, maar over honden-, katten-, en caviavoer wordt 21 procent berekend. Het ko nijn maakt onderdeel uit van de voedselketen, is de gedachte. De btw-verhoging kost een gemid deld huishouden 15 euro. per maand, heeft het economisch bu reau van ING uitgerekend. Die kos ten lopen naar verwachting op tot 27,50 euro per maand in 2014. Die stijging komt doordat economen ervan uitgaan dat niet alle winke liers in het begin de hogere btw al doorberekenen aan de consument. Winkeliers, werkgevers- en werk nemersorganisaties en veel politie ke partijen zien de btw-maatregel niet zitten, omdat die het consu mentenvertrouwen nog verder zal afbreken. DEN HAAG - Minister Liesbeth Spies van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties maakt zich zor gen over de ontwikkelingen op Cu racao, waar het parlement het de missionaire kabinet naar huis heeft gestuurd. „Elk normaal mens, dus ook de mi nister van Koninkrijksrelaties, zou zich zorgen maken over de situa tie", zei Spies gisteren na afloop van de wekelijkse ministerraad. „Het is elke keer weer een verras sing wat er gebeurt op Curasao." Verder noemde ze de situatie, die is ontstaan nadat een meerderheid van de parlementariërs zich deze week afsplitste van de rest van het parlement vanwege het dictatoria le gedrag van de parlementsvoor zitter 'bizar'. VENETIË, FLORENCE CINQUE TERRE 100% vertrekgarantie! Allerlaatste plaatsen! twee vrije dagen in Sorrento! 1 met o.a. Assisi, Florence, Pisa, Lucca, Siena, Rome en Sorrento 1 inclusief vlucht, verblijf, NL-sprekende reisleiding en excursies 3-daagse strandverlenging mogelijk met o.a. Palermo, Segesta, Agrigento, Syracuse, Taormina en Giardini Naxos inclusief vlucht, verblijf, NL-sprekende reisleiding en excursies - Zie www.kras.nl/35610 allerlaatste plaatsen! met o.a. Venetië, Cinque Terre, Lucca, Pisa, Rome, Napels, Pompei en Florence inclusief vlucht, verblijf, NL-sprekende reisleiding en excursies w.kras.nl/38307 Rondreis Venetië, Florence Cinque Terre 8 dagen inclusief ontbijt Vertrek: 2 en 9 oktober 2012 100% vertrekgarantie, QP=OP! verlenging aan het Gardameer mogelijk met o.a. Venetië, Florence en Cinque Terre inclusief vlucht, verblijf, NL-sprekende reisleiding en excursies v.kras.nl/38306 Absolute prijsdoorbraak! Rondreis Bella Italia 10 dagen inclusief ontbijt en 7 x diner Vertrek: 25 september 2012 Rondreis Highlights van Sicilië 8 dagen inclusief ontbijt en 2 x diner Vertrek: 3 en 17 oktober 2012 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exciusief reserveringskosten en Calamileitentonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7