Populaire tv-serie als boek PZC Wielrennen over heuvels in Limburg KILLING kijktip zondag, 13.10 uur kijken Sc luisteren Contactgestoord, ob sessief, zonder mede dogen. En die eeuwi ge truien...! Politie vrouw Sarah Lund uit de deze zomer door de KRO uitgezonden Deense hitserie The killing is niet de mak kelijkste, maar wel één van de po pulairste tv-vrouwen. Wereldwijd. Want Forbrydelsen, zoals de Deen se titel luidt, wordt overal op de aardbol bekeken. Er is inmiddels een Amerikaanse remake van de dramaserie, die nu aan reeks drie (tevens de laatste) toe is. Nu is er ook het boek, gebaseerd op het script en de serie van Soren Sveistrup. De Britse misdaadschrij ver David Hewson, bekend van on der meer de ook in Nederland po pulaire Nic Costa-serie, tekende voor De killing, zoals de Nederland se editie heet. Afgezien van die ab surde titel is het boek voor zowel verstokte Scandi-noir-fans als men sen die Lund en haar collega Jan Mayer nog niet kennen, het lezen waard. De dikke pil over de onein dige zoektocht naar de moorde naar van de jonge Nanna Birk L^r- sen, doet de fans weer beseffen hoe goed en gelaagd de serie is, met zo veel sterke personages. Het zoeken naar de dader, het verdriet van een gewoon gezin, maar ook het gedraai en gekonkel van het po litieke spel spelen een rol. Daarbij eindigt het boek anders. De nieuwe volgelingen krijgen op hun beurt gewoon een ongemeen spannende thriller in handen. Hewson, even in het land, is blij met de goede- ontvangst. Thuis ligt zijn manuscript van serie twee, vrijwel voltooid, inmiddels ook al in de kast. Daarvoor heeft hij Nic Costa (in april verscheen nog Blau we demonenin de wacht gezet. „Ik kon geen nee zeggen. The kil ling is de beste tv van de afgelopen jaren. De uitgever benaderde me een jaar geleden, net voor een in ternationale veiling van de boek- rechten. Omdat mijn Nic Costa- boeken zich afspelen in Rome, dachten ze meteen aan mij, vanwe ge de ervaring met schrijven over buitenlandse locaties. Ik stemde toe, op voorwaarde dat ik het ver haal mocht veranderen." De killing is geen standaard tv de in, zoals dat in boekenkringen heet: een meestal niet bijster goed geschreven epistel gebaseerd op een succesvolle tv-serie. „Ik wilde een origineel boek schrijven, al is het dan gebaseerd op dat bestaan de verhaal. Met eigen taal, eigen rit me en dus ook: met een ander ein de dan in de serie." Hewson toog naar het voor hem onbekende Kopenhagen. „Ik ont moette de makers van de serie, be zocht de belangrijkste locaties, zo als het politiebureau, het stadhuis, het bos. Ik was zelfs op de set van serie drie, al ging het er behoorlijk geheimzinnig aan toe. Maar alles in het Deens, dus ik snapte toch niet wat werd gezegd. Eenmaal aan het werk, begon ik met het be schrijven van elke scene van die twintig uur televisie. Dat nam twee maanden in beslag: 526 sce nes, ruim 250.0000 woorden. Daar na ontleedde ik de structuur van het verhaal. Die is gecompliceerd." Hewson pakt zijn iPad erbij om uit te leggen hoe het boek in el kaar zit. „Ik wist het ook niet, maar elk tv-drama bevat drie grote verhaallijnen. In dit geval is ver haallijn A: wie doodde Nanna Birk Larsen? De tweede verhaal lijn is het gezin Birk Larsen: hoe gaan zij de dood van hun dochter en zusje overleven? De derde ver haallijn is de politiek. Politicus en verdachte Troels Hartmann is zoge naamd Gods geschenk aan Kopen hagen. Maar wie is hij écht? The kil ling gaat eigenlijk over wat er ge beurt als mensen de band met de wereld om hen heen verliezen. Lund en Mayer proberen een moord op te lossen, maar worden door niémand geholpen. Iedereen liegt, iedereen denkt aan eigen be lang. Dat is de kern van het ver haal, onze huidige, egocentrische manier van leven." Het lastigste was het bedenken DAVIU HE#SÏ)N David Hewson De killing Meulenhoff/ Boekerij. 19,95 euro. foto's PR van originele dialoog. „Doorgaans schrijf ik literaire thrillers die spe len in Rome, een kleurrijke, open stad. Nu moest ik een taal beden ken waarin ik de donkere wereld van Lund kon plaatsen. De stem men van de personages vinden. Het leest anders dan mijn andere boeken. Het Rome in mijn boeken wemelt van mensen met prettige levens, die tevreden met zichzelf zijn. Lund heeft geen leuk leven. Sterker nog, ze heeft geen leven! „Buitenstaanders vinden haar dis functioneel, maar zij vindt dat zelf absoluut niet. Iedereen is raar, be halve zijzelf. Dat maakt haar ook zo populair, ze is compleet gefo cust, geobsedeerd door haar werk. Het kan haar niets schelen als ze ie mand tegen de haren instrijkt Ze is een zeer ongewoon vrouwelijk personage voor televisie." De populariteit van Lund verbaast Hewson wel een beetje. „Lezers mailen me: 'Zij is mijn rolmodel'. Dan moet ik wel gniffelen. Haar privéleven is een zootje, maar le zers denken kennelijk: 'Als ik ie mand nodig zou hebben om voor me te vechten, zou het iemand als Sarah Lund moeten zijn. Omdat je weet dat ze nooit ophoudt tot ze haar doel heeft bereikt. Niemand kan haar tegenhouden." Zelfheeft hij de smaak te pakken gekregen. Hij wil graag meer voor tv schrijven. Zo werkt hij nu net aan een nieuw boek dat zich af speelt in... Amsterdam. „Ik hoop dat het een boekenreeks wordt en ik denk zelfs dat het geschikt zal zijn voor televisie. Ik ga er zeker de boer mee op in tv-land." Zijn hoofdpersoon heeft hij al: voormalig inspecteur van politie Peter Vos, woonachtig op een woonboot in de Jordaan met zijn hond, die hij in een bak voorop zijn fiets door de stad vervoert. Vos raakt verstrikt in een oude zaak, die hij niet meer kan losla ten. „Het wordt een boek in de vi suele, donkere stijl van The killing. Iedereen is nu dol op Scandinavië, maar Amsterdam is ook een gewel dige stad als decor voor zulke ver halen. Wie weet, volgt na de Scan- di-noir de Neder-noir." iwi Reageren? 1 'rnedia@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 79