h http://nl.wikipedia.org (zoek op Oradour) Het is geen dorp dat je voor je plezier bezoekt. In het Franse Oradour-sur-Glane speelde zich in de Tweede Wereldoorlog een immense tragedie af. Jan Schepers bezocht het martelaarsdorp. Het glooiende landschap van de Limousin heeft geen last van massatoe risme. Voor Franse be grippen is het er niet echt bijzonder. Limoges, de groot ste stad in de buurt, sprankelt niet. De toeristen die langsrijden, zijn op weg naar de Dordogne, de stranden ten zuiden van Bordeaux of de Spaanse kusten. Maar neem de afslag van de A20 bij Limoges en rij een kleine 30 ki lometer naar het westen, naar Ora- dour-sur-Glane. Het wordt een er varing om nooit te vergeten. Er woont niemand meer in het oude Oradour-sur-Glane. De hon derden huizen zijn stuk voor stuk ruïnes. Op het kerkhof staat op vrijwel alle graven dezelfde sterf datum: 10 juni 1944. Oradour-sur- Glane is een oorlogsmonument, me Cité Martyre, een martelaars dorp. Op zaterdag 10 juni 1944, aan het begin van de middag, omsingel den SS'ers Oradour-sur-Glane en sloten het dorp hermetisch af. In de uren daarna werden 642 men sen doodgeschoten of levend ver brand. 's Avonds en 's nachts wer den met vlammenwerpers de meeste lijken onherkenbaar ver minkt en werd ieder huis in brand gestoken. Het was een vergelding voor een aanslag van twee dagen eerder. Toen kwamen in de buurt, bij het opblazen van een spoor brug, twee SS'ers om het leven. Direct na de oorlog besloot de Franse leider Charles de Gaulle dat er nooit meer iets mocht verande ren aan Oradour-sur-Glane. Tot op de dag van vandaag wordt zijn beslissing nageleefd. Aan de over kant van de doorgaande weg D3 is een nieuw dorp gebouwd. Daar is FRANKRIJK Oradour-sur-Glane I jïzj. Bordeaux ook het sinds 1999 geopende mu seum gevestigd. Via dat museum is La Cité Martyre te bereiken. Een wandeling door het dorp is te gelijkertijd indrukwekkend door z'n afschuwelijke geschiedenis én intrigerend door het beeld dat ge toond wordt van een Frans dorp zoals dat er 70 jaar geleden uitzag. Het verwoestende vuur heeft de dikke buitenmuren van de huizen niet vernietigd. Overal kun je naar binnen kijken. Veel gebruiksvoor werpen zijn nog te herkennen. Bedden, fietsen, potten en ketels, naaimachines, weegschalen, land- bouwmateriaal en auto's; alles door het vuur geblakerd, soms zelfs half gesmolten. Slechts tien gezinnen hadden een auto, zo blijkt. Die van de dokter staat uit gebrand op het plein. Vanaf het museum loop je eerst langs enkele boerderijen. Op het eerste kruispunt kun je rechtsaf naar het dorpsplein en de Rue Emile Desourteaux, de winkel straat. Oradöur-sur-Glane had vóór 10 juni 1944 een levendige de tailhandel. Op de gevels van wat ooit de winkels waren, kun je nog lezen wat er vroeger werd ver kocht. We zien bakkers, slagers. En natuurlijk een café. De ruimtes zijn duidelijk te onderscheiden en hier en daar zie je nog de weeg schalen staan. Voor het pand van de wijnhandelaar ligt een geblaker de fiets. Garagehouder P. Pouta- raud was dealer van Renault, ver tellen de metalen reclameplaten. De kapperszaak was piepklein, meer dan één stoel kan er niet heb ben gestaan. We lopen verder door de straat en komen uiteindelijk bij het school tje. Het hek en het schoolplein zijn onmiskenbaar, zo zien alle scholen eruit. Iets verderop staat de kerk, aan de rand van het dorp. In die kerk begon het drama van Oradour-sur-Glane. Hier werden de mannen van de vrouwen en kinderen gescheiden. Vrijwel alle vrouwen en kinderen werden in de kerk opgesloten, waarna de SS'ers granaten naar binnen gooi den. Voordat de mannen werden doodgeschoten, moesten ze toekij ken hoe hun echtgenotes en kinde ren werden vermoord. v Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Van 648 dorpsbewoners overleefden slechts 6 mensen het drama van Oradour-sur-Glane. Onder de doden bevonden zich 205 kinde ren en 240 vrouwen. Wat in Oradour-sur-Glane is gebeurd, speelde zich ook af in het Nederlandse Putten en in het Tsjechische Lidice. In Putten werden als vergelding voor een aanslag 661 mannen afgevoerd naar concen tratiekampen. Van hen keerden 552 mannen niet terug. In Lidice wer den 340 inwoners geëxecuteerd. Oradour-sur-Glane ligt op zo'n 200 kilometer ten noordoosten van Bordeaux. Het is bereikbaar via de A10 (autoroute Parijs-Bordeaux, af slag Angoulême) en via de A20 (Parijs-Toulouse, afslag Limoges). m reizen@wegener.nl reizen f Éil 024-3650360 V Zaterdag 15 september 2012 Rechtsboven: Van de bedden bleven slechts de metalen frames over. Grote foto: Als een monument is een geblakerde auto blijven staan. Rechtsonder: Foto's herinneren aan de slachtoffers van het drama. foto's Jan Schepers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 75