reizen Langs de Noord-Duitse rivier de Ems valt een wereld te ontdekken. Waar ooit turfstekers en jagende bisschoppen leefden, zag Pieter Lamberts hoe tegenwoordig cruiseschepen worden gebouwd. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 15 september 2012 Het Ems-Jade kanaal in het Oost-Friese veengebied. foto Deutsche Zentrale für Tourismus Twee overdekte droogdok ken torenen aan de rand van het stadje Papen burg boven de horizon uit. Ze horen bij de Meyer Werft. Hier worden cruise schepen gebouwd, maar ook gastankers, schepen voor diertrans- port en gewone passagierssche pen. En dat op 40 kilometer van de kust, stroomopwaarts van de Ems. Hoe het kan dat juist hier grote schepen worden gebouwd, kom je aan de weet tijdens een rondlei ding door de, twee dokken, waar van de kleinste 358 en de grootste maar liefst 482 meter lang is. Het begon allemaal eind zeventien de eeuw met een scheepstimmer man die werk zocht op een werf bij Papenburg. Hij legde de grond slag voor een dynastie van scheeps bouwers. De huidige Meyer Werft is al meer dan twee eeuwen een fa miliebedrijf. Met rüim tweedui zend werknemers op de werf en meer dan het dubbele elders in de wereld is Meyer Werft een wereld speler. Ook Nederland profiteert: schepen voor de Amerikaanse markt worden in de Eemshaven bij Delfzijl afgebouwd. Duitse sche pen krijgen hun voltooiing aan de andere kant van de Dollart, in het Duitse Emden. Voordat de schepen in Delfzijl of Emden aan kunnen meren, moe ten ze vanuit Papenburg over de smalle Ems naar de monding van de Dollard worden gesleept Een waar huzarenstukje, waarvoor de Ems wordt gestuwd. Regelmatig zijn de indrukwekkende transpor ten vanaf de wal te volgen. Papenburg zelf toont veel overeen komsten met de dorpen en stadjes in de Nederlandse veenkoloniën. Hier strekte zich ooit een enorm, inmiddels ontgonnen, moerasge bied uit. De namen houden het verleden levend: Bourtanger Moor, Rheder Moor, Brualer- moor, Wesuwermoor. De streek is doorsneden door kana len en kanaaltjes, nu voor de afwa tering, maar vroeger om het gesto ken turf naar de Oost-Friese stad jes Weener en Leer te vervoeren. De schepen die daarvoor nodig wa ren, werden op de daarvoor opge richte werven in de buurt ge bouwd. Daarvan waren er in de hoogtijdagen 23. Alleen de Meyer Werft is overgebleven, dankzij het feit dat de eigenaren steeds op tijd de bakens verzetten en zich aan de nieuwe ontwikkelingen aanpas ten. Het aangrenzende gebied is een plateau, een 75 meter hoog gele gen natuurgebied dat is ontstaan op een morene, een in de Ijstijd ontstane opeengehoopte massa ste nen en aarde aan de rand van een gletsjer. De Hümmling was met zijn bossen in vroeger tijden in trek als jachtgebied. Hier deelden de bisschoppen van Münster de la kens uit. Een van die bisschoppen, zelf een verwoed jager, liet halver wege de achttiende eeuw nabij het dorp Sögel een prachtig jachtslot bouwen: Schloss Clemenswerth. Het paleisje werd tussen 1737 en 1747 gebouwd door barokarchitect Johann Conrad Schlaun en bestaat uit een hoofdgebouw met acht pa viljoens, aangelegd in stervorm. Het is uniek in zijn soort. Als je midden in de feestzaal van het pa leisje staat, zie je alleen de lanen en waterpartijen; de paviljoens blij ven verborgen. Daardoor waan je je ver weg van de bewoonde we reld. Het park rond het jachtslot leent zich uitstekend om rond te struinen en intussen alle pavil joens te bezoeken. In het ene leer je over de valkenjacht en de drijf jacht met paarden en honden, in het andere, dat is ingericht als slot kapel, kom je alles aan de weet over de heiligen die iets met jagen te maken hebben, want dat zijn er meer dan alleen de bekende Sint Hubertus. De kapel maakt deel uit van misschien wel het kleinste klooster van Duitsland. Vanuit Sögel leiden mooie autorou tes door de omgeving. Je kunt kie zen uit de Westerwolde-Humm- lingroute, de Grüne Küstenstrafêe, de Deutsche Fehnroute of naar de Oost-Friese stadjes Weener en Leer rijden. Wij kiezen voor de laatste tocht en verlaten het katho lieke Emsland met zijn wegkrui- sen en wegkapelletjes en komen in protestants gebied. Hier zijn mooie orgels te zien, zoals het os senbloedrode, drie eeuwen oude Schnitgerorgel in de Sanlct Georg- kerk in Weener. In dit vriendelijke stadje, ook met haventje, herinnert een stand beeld van een aantal uit de kluiten gewassen turfstekersvrouwen, aan het leven van weleer. Hier staat ook het Heimatmuseum, met veel wetenswaardigheden over het Rheiderland. Dit is een open ge bied dat zich aan weerskanten van de Duits-Nederlandse grens uit strekt, een land van polders, geest gronden, vergezichten en - tegen woordig - windmolenparken. Iéts verder naar hét-noorden ligt Leer, met net als Weener een oude haven. Je kunt er ronddwa len en in het Teernuseum iets le ren over de Oost-Friese theecul tuur, want die bestaat ook in Duitsland. De Oost-Friezen gelden als de grootste theeleuten van het land. Ze kunnen niet zonder hun KopJje mit ein kluntje un Room drin: een kopje met een klontje kandijsuiker en een wolkje room. Liefst vier keer op een dag; bij het ontbijt, halverwege de ochtend, om een uur of drie 's middags en 's avonds rond de klok van acht. En daar hoort natuurlijk Klön- schnack bij, zoals ze het noemen. Wij zouden zeggen: het doorne men van de wereld om ons heen. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Papenburg ligt op een half uurtje rijden van Winschoten. Volg de A7/A280 en neem op Dreieck Bunde de afslag Meppen/Papenburg. Winschoten s Papenburg H www.clemenswerth.de www.meyerwerft.de www.tee-museum.de DUITSLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 73