Liefdeswandeling langs Italiaanse kust f H 1 m reizen@wegener.nl is reizen K=1B 024-3650360 Zaterdag 15 september 2012 Grote foto onder: De middeleeuwse toren van Vernazza is al van ver te zien. Kleine foto's van linksaf. Op het Liefdespad is het buiten het zomerseizoen heerlijk rustig; Souvenirs in Riomaggiore; Onderweg naar het kasteel van Monterosso zie je de hele kust van Cinque Terre. foto's Lutske Bonsma Vanaf het water lijken de pastelkleurige huizen in Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza en Monterosso al Mare als speelgoedblokken tegen de rotsen gestapeld. De vijf dorpen vormen samen Cinque Terre (letterlijk: vijf landen) en zijn een begrip onder wandelaars. Vernazza werd een jaar geleden na hevige regenval getroffen door aardverschuivingen. Een kolkende rivier stroomde vanaf de hellingen het dorp in. Drie mensen vonden de dood. Een laag van 3 meter modder en puin bleef achter in straten en huizen. Inmiddels is Vernazza weer prach tig. De steile rotsen rond de baai zijn volgebouwd met smalle, pas telkleurige huizen. Drie of vier ver diepingen hoog. ,,Als er een kind werd geboren, bouwde men er een etage bij", vertelt gids Frances- ca. Bij het haventje staat een middel eeuwse kerk. Een uitzondering, want godshuizen werden vrijwel altijd hoog op de rotsen gebouwd om ze te behoeden voor aanvallen vanaf zee. Piraten waren vaak mos lims en die vielen als eerste een kerk aan. Vernazza beschikt daar om over een tweede kerk, hoog bo ven de Ligurische zee. Een middeleeuws pad, in de rot sen uitgehouwen, was eeuwenlang de enige verbinding over land tus sen Vernazza en Monterosso. Nu is dit pad het domein van toeris ten. Het eerste stulc is behoorlijk steil met gelukkig veel stenen trap pen. Zelfs op een koele dag is het zweten geblazen, dus puffen we even uit, terwijl we van het uit zicht op de azuurblauwe zee genie ten. En dan weer stijgen en dalen langs terrassen met druivenran ken, citroen- en olijfbomen. Wat een werk moet het zijn ge weest om dit zonder machines op de beboste heuvels aan te leggen. In Monterosso klimmen we nog even naar de ruïne van een voor malig kasteel. „Vroeger zag men de waarde van het behoud van een kasteel niet. Omdat de ruimte hier beperkt is, besloot men tussen de kasteelmu ren mensen te begraven", ver klaart Francesca de uniek gelegen begraafplaats. De volgende dag stappen we op de trein naar Riomaggiore. De stoptrein tussen Levanto en La Spezia is het ideale vervoermiddel tussen de vijf dorpen. Een auto is niet handig, want de wegen zijn smal, kronkelend en druk. Boven dien zijn de dorpscentra autovrij en is parkeren buiten de dorpen duur, terwijl er maar weinig plek is. Een andere manier om te reizen is met de boot. Tijdens een boot tochtje langs de Ligurische kust zie -je de pittoreske haventjes, steile kliffen, hellingen met wijngaarden en strandjes het best. Van Riomaggiore lopen we over het Liefdespad, de Via dell'Amore, naar Manarola. Het pad is vlak en slechts 850 meter lang. In het voor jaar en in de zomer is het hier vaak file wandelen, buiten die sei zoenen is het rustiger. Het pad werd in 1926 in de rotsen uitge hakt als toegangsweg naar een afge- ITALIE Pisa Cinque Terre p legen gebouwtje waar explosieven werden opgeslagen voor de aanleg van de spoorlijn. Later ontdekte de lokale bevolking dat dit een snellere verbinding naar Manarola was dan hun gebruikelijke route over de heuvels. Een Italiaan die het pad in de jaren vijftig liep, vond het zo romantisch dat hij het Via dell'Amore noemde. Langs de weg hangen overal slo ten. Opgehangen door stelletjes die hiermee hun onverbrekelijke liefdesband bevestigen. Helaas heb ben verliefde stellen ook cactussen gebruikt om hun namen in te ker- fen. Francesca kan er behoorlijk kwaad over worden. Dit is tenslot te een Nationaal Park én werelderf goed van Unesco. Daar moet je af blijven. Dat ook de muren van een tunnel vol staan met liefdesverklaringen vindt ze minder erg. „Muren kun je verven", zegt ze. Manarola is het wijndorp van Cin que Terre. Van druiven uit de om geving maken ze hier een droge, witte wijn. Doordat de druiven worden blootgesteld aan de zee lucht, krijgt de wijn een zilte af dronk. Muurtjes van gestapelde ste nen moeten aardverschuivingen op de steile hellingen voorkomen en tegelijkertijd water afvoeren zo dat de wortels van de druivenran ken niet te nat worden. Sinds de middeleeuwen zijn ruim 6.500 ki lometer van dergelijke muren ge bouwd. Dat de zandstenen muurtjes niet altijd tegen aardverschuivingen be stand zijn, zagen we al in Vernaz za. Het wandelpad van Manarola naar Corniglia was een tijd geslo ten vanwege het eerdere natuurge weld. Ie kunt trouwens ook de trein nemen naar Corniglia, het enige dorp dat niet direct aan zee ligt. Daar beklimmen we de bijna vierhonderd treden naar het dorps pleintje. Dit is het rustigste plaats je van Cinque Terre. Het pad tussen Corniglia en Ver nazza is een van de mooiste wan delingen. De klimpartij en daarna de afdaling naar Vernazza vormen een hoogtepunt Wie dat te veel moeite vindt, kan ook hier weer op de trein springen om op een makkelijke en snelle manier de ki lometers tussen de dorpen te over bruggen. Voor de sportieveling is het natuurlijk leuker om van dorp naar dorp te wandelen. Wie de he le wandeling wil doen, doet er goed aan vooraf te informeren of alle paden open zijn. Reageren? -;i redactie.reizen@wegener.nl W I Het pad van Monterosso al Mare naar Riomaggiore is 10 kilometer lang. Je kunt ook wandelen van Monterosso naar Levanto en van Manarola naar Volastra. Een dagkaart voor de stoptrein tussen Levanto en La Spe zia inclusief een wandelticket kost 10 euro. De boot van La Spezia naar Monterosso stopt in vier dorpen (maar niet in Corniglia). Porto Vepere is met zijn pastelkleurige huizen, leuke winkeltjes, indrukwekkende burcht en boulevard een aanrader. In Cinque Terre zijn niet veel, maar wel dure hotels. Ga voor een alterna tief naar La Spezia en Levanto. In Levanto zijn ook campings. Met de auto naar Monterosso al Mare is het ongeveer 1.100 kilometer. Transavia (Amsterdam) en Ryanair (Eindhoven, Maastricht, Weeze en Brussel/Charleroi) vliegen naar Pisa. De trein brengt je in Cinque Terre. www.parconazionale5terre.it

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71