n spectrum Zaterdag 15 september 2012 Isla de Tierra is weer bewoond. Voor lopig althans. Op het amper 100 vier kante meter grote, kale rotsblok, voor de kust van Marokko, hebben drie Spaanse militairen hun tenten opgeslagen. De roodgele vlag wappert dap per op het hoogste punt, n meter boven zeeniveau. In de verte lonkt het Europese vasteland, aan de andere kant van de Mid dellandse zee. Pakweg 50 meter verderop is de bewaking eveneens opgevoerd. Op het brede strand van Sflda houden Marokkaanse agenten in uniform en in burger de badgasten scherp in de gaten. Dag en nacht. Loerend naar potentiële illegale immigranten die de snel ste route zoeken naar Europa. Isla de Tierra is ineens wereldberoemd. Eind augustus bestormde een groep Subsa- harians, de lokale verzamelnaam.voor Afri kaanse vluchtelingen, de onbewoonde rots partij. Vijf nachten hielden ze stand, daar na greep het Spaanse leger in en ontruim de in de vroege ochtend het eilandje. Drie minderjarigen, hun moeders en zeven zwangere vrouwen mochten naar Spanje doorreizen. De andere 73 bezetters werden door Marokko uitgezet, over de grens met Algerije. Die hulp is opmerkelijk. Want Marokko beschouwt Isla de Tierra al decennialang als bezet grondgebied. Net als zes andere eilandjes, verspreid langs de kustlijn. De Spaanse soevereiniteit wordt door het Noord-Afrikaanse land openlijk betwist sinds de onafhankelijkheid van Frankrijk in 1956. Ondanks een VN-resolutie weiger de Spanje destijds een aantal grotere encla ves uit handen te geven. De strijd over die gebieden was hevig en de eilandjes wer den in het later gesloten akkoord over het hoofd gezien, zodat ze geen officiële status hebben, alleen die van Spaans grondge bied. „Het is een laatste stuiptrekking van ons koloniale verleden", stelt historicus Pedro Javier. „Wat nou? De toegang tot de Mid dellandse Zee en de Straat van Gibraltar verdedigen? In de zestiende eeuw, toen Spanje de eilandjes in handen kreeg, was dat een argument. Maar met de huidige mi litaire technieken is de strategische waarde van de eilanden nihil." Spanje weigert echter zelfs maar te praten over de teruggave van de in 1560 door Sul tan Moulay Abdallah geschonken eiland jes. Ontvangen in ruil voor de bescher ming tegen de. Ottomaanse invasies. Het is vooral de angst voor verdere claims die de Spanjaarden ver weghoudt van de onder handelingstafel. Zoals bleek tijdens een eer der conflict, in 2002, over Isla de Perejil, Pe- terselie-eiland. Onder het mom van zichthouden op illega le immigratie bezetten Marokkaanse troe pen tien jaar geleden het onbewoonde ei land, op 200 meter uit de kust. Een week later zette Spanje de landmacht, marine en luchtmacht in om het gebied te heroveren. Een militaire overmacht, om Marokko voor eens en altijd duidelijk te maken dat over soevereiniteit niet valt te praten. „Als we eenmaal één stuk land aan Marok ko geven, gaan er meer aanvragen ko men", verwacht Antonio Alonso, hoogle raar Internationale Betrekkingen. „Ik denk dat Marokko aan het aftasten is hoe ver de regering van premier Mariano Rajoy be reid is te gaan. Ook als het gaat om de ex claves Ceuta en Melilla, op hét Marokkaan se vasteland. Het is geen kwestie van veilig heid, maar het gaat uiteindelijk om de soe vereiniteit, het territorium. En alles kan veranderen als één van beide partijen teke nen van zwakte daarin vertoont." Een aanvaring twee jaar geleden, met de eilandjes als middelpunt, legde zo moge lijk nog meer druk op de relatie tussen Ra bat en Madrid. Zomer 2010 hield koning Mohammed VI een paar dagen vakantie op een jacht dat voor anker lag in de baai van Penón de Alhucemas, het enige be woonde eiland van de zeven. Het wordt door Spaanse helikopters vanuit de exclave Melilla bevoorraad. Aan het dringende ver zoek de vluchten te staken tijdens het ko ninklijk verblijf werd tegemoetgekomen. Maar dat gebeurde pas na lang aandringen en wachten, tot woede van de in eigen land en daarbuiten populaire, steenrijke vorst. Hoogleraar Maria Rosa de Madariaga, ge specialiseerd in de relatie tussen Spanje en Marokko, vindt dat Spanje de soevereini teit uit handen moet geven. „De omstan digheden zijn veranderd. Misschien is het tijd opnieuw na te denken over de vraag of het wel de moeite waard is deze achter haalde overblijfselen van het verleden te behouden." „Juist in deze tijden van crisis moeten we realistisch zijn", vindt ook historicus Pedro Javier. „Het onderhoud van de eilandjes kost veel geld en het levert ons niets op. Behalve dan een slechte naam in het bui tenland." Saillant detail is dat aan de over kant van de Straat van Gibraltar Spanje hetzelfde spel speelt als Marokko. Sinds het aantreden van premier Mariano Rajoy eind vorig jaar is de jacht op Gibraltar hero pend. Spanje claimt de soevereiniteit, al was het maar gedeeltelijk van het tijdens de Vrede van Utrecht in 1713 aan Groot- Brittannië overgedragen schiereiland. De Britse premier David Cameron weigert echter, ondanks oplopende schermutselin gen over en weer, te onderhandelen over de positie van Gibraltar. reageren? spectrum@wegener.nl Wandelend naar Europa Isla de Tierra maakt deel uit van de 'Plazas de soberanfa', plaat sen van Spaanse soevereiniteit buiten het Iberisch Schiereiland. Net als Ceuta en Melilla, twee autonome exclaves op het Afri kaanse vasteland. Bij de Vrede van Lissabon (1668) gingen ze ovér van Portugese in Spaanse handen. Inmiddels zijn ze uitge groeid tot moderne, autonome stadstaten. Melilla telt 81.000 inwoners, verspreid over 12,5 vierkante kilo meter. Het is het dichtstbevolkte gebied van Spanje. Havenstad Ceuta, 300 kilometer oostelijker, is geliefd bij Spaanse dagjes mensen om taxfree in te slaan. 9 Rondom Ceuta en Melilla staan hekken tot 6 meter hoog. Afri kanen hebben vrijwel geen kans de grens te passeren. Vandaar dat mensensmokkelaars toegang tot Europa zoeken via de on bewoonde eilandjes die, zeker bij eb, vrijwel wandelend te be reiken zijn. Verboden voor burgers Penón de Alhucemas is het enige permanent bewoonde eiland van de zeven en ligt amper 300 meter uit de kust van Marok ko. In totale isolatie leven en werken daar tussen de 25 en 30 soldaten. De rots, met een oppervlakte van 70 bij 50 meter, verrijst als een groot cruiseschip op uit de Middellandse Zee. Op 27 meter hoogte zijn huizen, een fort, een vuurtoren en een kerk gebouwd. Tot bijna een eeuw geleden woonden er ruim 350 mensen. Tegenwoordig is het verboden gebied voor burgers. Alleen biologen en andere wetenschappers die onder zoek doen in het tot nationaal park benoemde gebied, mogen aanmeren. SPANJE Gibraltar I Middellandse Zee Isla de Perejil Penón de M«»iiiia t- Alhucemas f Isla de Tierra;. Spaanse militairen brengen begin september voedsel en medicijnen naar Isla de Tierra, een verlaten Spaans rotseiland pal voor de Marokkaanse kust dat ongeveer zeventig 'Subsaha- rians' wilden gebruiken als toegang tot Europa. foto Stringer/EFE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67