koestert kale rotsen spectrum IO Zwemmen Zaterdag 15 september 2012 Mama, mama, die mevrouw gaat met haar kleren aan in het zwembad. Dat mag helemaal niet", roept mijn dochtertje hard. Als je 3 bent, is de wereld vaak zo heer lijk eenvoudig. De vrouw die net van het trapje het zwembad ingaat, gehuld in een blauwe zwemjurk, kan wel la chen om de verontwaardiging die haar gewaad oproept „Haar kleren worden helemaal nat", sputtert mijn dochter nog. De allesbedekkende zwemjurken - ha- sema - duiken steeds vaker op in de Turkse zwembaden en aan de stran den. Ze zijn, tot vreugde van trendy moslima's, ook verkrijgbaar in modieuze kleuren. Roze is favo riet. Bij veel 'seculiere' Turken roe pen de geldede dames in het water, net zoals bij mijn doch ter, grote verontwaardiging op. Ze doen het imago van Turkije geen goed, klinkt het. Ze zijn hét bewijs van de islamisering van Turkije. STANDPLAATS Net als de islamitische hotels die de afgelopen jaren als pad- door denstoelen uit de grond schie- Jessica Maas ten. In deze luxe resorts wordt geen biertje geschonken, heb ben mannen en vrouwen elk een eigen zwembad en klinkt vijf keer per dag de oproep tot gebed. In Istanbul zag een ondernemer zijn kans schoon. Op zijn privé- strand, met alleen vrouwelijk personeel, zijn alleen dames en kinderen welkom. Een speciale bus pikt de gasten thuis op. En om de vrome vrouwen helemaal gerust te stellen; zoontjes ouder dan 9 jaar mo gen niet mee. Het initiatief heeft opvallend genoeg weinig ophef veroorzaakt In tegenstel ling tot een besluit van het gemeente bestuur van Koceali om een apart vrou- wenstrand te openen en met planken af te schermen. Volgens burgemeester Ibrahim Karaosmanoglu op veler ver zoek. Vrouwen zouden zich met al die mannen op het strand onprettig voe len. De burgervader wilde hen niet in de kou laten staan én wellicht een wit voetje halen bij premier Recep Erdo- gan. Dat ging veel Turken te ver. Op twit ter, facebook, in de media; overal was verontwaardiging. Zelfs de plaatselijke imam vond het gescheiden strand overbodig. Ik woon nu vijfjaar in Tur kije, maar heb me nog nooit gestoord aan een bedekte buurvrouw op het strand of aan de speciale hotels. De islamitische middenklasse groeit hard, heeft steeds meer te besteden en laat zich ook graag zien. Daar horen ook vakanties bij. Veel Turken storen zich daaraan. Zij verafschuwen ge- hoofddoekte vrouwen die in een SUV rondrijden. Ze vinden het maar niets dat deze dames opduiken in luxe res taurants of winkelcentra. Ze verlangen stiekem terug naar de tijd dat de 'wit te' Turken, die een strikte scheiding van kerk en staat voorstaan, het voor het zeggen hadden. De tijd dat het le ger aan de touwtjes trok. Dat verlangen heb ik allerminst Dit is een conservatief moslimland. De burki- ni's en hasema's boezemen mij geen angst in. Dat doet de uitspraak van pre mier Erdogan, die zegt een 'religieuze generatie groot te willen brengen', ech ter wel. Ik kijk naar mijn dochter in haar Nijntje-bikini. Om met haar te spreken: 'Dat mag helemaal niet'. Zeven eilandjes voor de kust van Afrika zorgen voor onrust tussen Spanje en Marokko. Het vuur wordt opgepord door mensensmokkelaars die immigranten een makkelijke toegang tot Europa bieden. Wandelend of zwemmend naar onbewoonde rotsen in de Middellandse Zee. Spaans grondgebied binnen handbereik. Ideaal voor wanhopige gelukszoekers. door Pauline Blom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66