9 spectrum De chauffeur Niet voor plezier Zaterdag 15 september 2012 teld. Waar is dat escortbureau dat haar nu heeft 'gele verd'? Ergens in het centrum, in de buurt van een kerk en een hotel, aan een tramlijn. Eloe de eigenaresse van het bureau heet, weet Naomi niet. Evenmin hoeveel meisjes er werken. Hoeveel klanten had ze in die eerste week? Geen idee. Tijdens het verhoor gaat aanhoudend Naomi's telefoon. Wie steeds belt? Een vriendin, tegen wie ze heeft gejokt dat ze ging wandelen. Het is de rechercheur duidelijk. Legale escorts staan van de 150 tot 165 euro die ze per uur verdienen, ruim de helft af aan het bureau dat ze aan de klant helpt, inclusief de taxikosten. Alleen al de bewering dat Naomi vrijwel alle inkomsten mag houden, doet alarmbellen rinkelen, net als bijna alle andere ant woorden. De rechercheur en de in prostitutiecontroles ge specialiseerde ambtenaar weten genoeg. Naomi lijkt het type escortprostituee voor wie zij sinds enkele jaren vijf maal per jaar controles houden om misstanden als vrou- De chauffeur heeft de zilvergerokte Prisciila (22) net afgezet, in de overtuiging dat zij boven aan het werk gaat, of twee rechercheurs zetten hem klem met hun auto. Ook hij wordt onderworpen aan een verhoor. Hij is een vriend van de eigenaresse van het escortbureau en verleent zo nu en dan een vriendendienst door een meisje af te zetten, zegt hij. Gratis, ja. Nee, hij is niet belastingplichtig. Overdag klust hij in de bouw. Prisciila kent hij amper, van het escortbedrijf weet hij weinig, maar hij denkt dat het een vergunning heeft. Lastige vragen verstaat hij niet. Hij had nooit het idee dat meisjes bang of nerveus waren. Hij wacht meestal op ze in zijn auto, maar bewaker? „Hoezo bewaker? Wat voor bescherming kan ik bieden? Wie weet is dat daarboven een grote gek!" Hoewel de rechercheurs niet het idee hebben dat de chauffeur het achterste van zijn tong laat zien, laten ze hem. Echter niet nadat ze zijn auto losjes hebben doorzocht en het verhoor van Prisciila boven geen aanwijzin gen voor misstanden heeft opgeleverd, zoals ze via hun oortjes begrijpen. Na Naomi wordt Rika afgeleverd, maar het verhoor verloopt in heel andere sfeer. Als de rechercheur zich als zodanig heeft bekendgemaakt, beantwoordt de Bulgaarse (slangenleren laarsjes, erg strakke outfit) dat met een glimlach. „Aha, daarom ben je zo vriendelijk. Dat zijn de meeste klanten niet!" Nee, natuurlijk doet Rika dit werk niet voor haar plezier. Al kon ze maar in een hotel bedden opmaken. „Maar ja, bij het uitzendbureau gooien ze steeds de deur in mijn gezicht." Ze heeft een contract bij een legaal escortbedrijf, waarvan de eigenaar on gevraagd aanbiedt de papieren te brengen, zodra hij lucht krijgt van de controle. „Eigenlijk werkt hij voor mij, want hij werft mijn klanten," zegt Rika. Ja, ze heeft alle papieren. Ja, ze betaalt belasting. Ja, dat mag de recherche natrekken. „Ik wil mijn familie helpen en het leven hier is duur. Nee, ik steel niet, ik moord niet en doe nie mand kwaad." Rika heeft een vriend, maar niet uit het wereldje. Ze houdt per klant zo'n 50 euro over. Altijd, want aan extra's zoals pijpen zonder condoom doet ze niet. Punt. „Niemand kan me dwingen. Als een eng type opendoet, ga ik niet naar binnen. Jammer dan." Het verhaal wordt gecontroleerd, maar Rika overtuigt, zo oor delen de controleurs na haarvertrek. neden op straat 'vegen' collega's in onopvallende auto's de chauffeurs die de meisjes hebben afgezet, om ze kriti sche vragen te stellen. Het is niet zo zeer de bedoeling prostituees en helpers te betrappen, als wel de bureaus te controleren waarvoor ze werken. Teamleider van de ze denpolitie Harold van Gelder: „We bestrijden geen prosti tutie, maar mensenhandel." Vier jaar geleden begon het team met de escortcontroles vanuit hotelkamers. De malafide uitbaters kregen dat door en 'leverden' niet langer vrouwen in hotels, waarna het team de escorts vanuit leegstaande woningen bestelt. De strijd tegen pooiers is een kat-en-muisspêL De contro les zijn arbeidsintensief maar veel anders zit er niet op. Es cort is de meest ondoorzichtige prostitutiebranche, naast raambordelen en clubs. De controleurs werken op basis van bestuursrechtelijke bevoegdheden. Ze schakelen op het strafrecht over bij aanwijzingen voor misdrijven. Mo menteel hebben 24 escortbedrijven in Amsterdam een ver gunning. Ze baten een wirwar van websites uit onder tal van namen. Probleem voor de controleurs is dat escortbe drijven weliswaar een vergunning moeten hebben te mo gen opereren, maar eenvoudig naar andere plaatsen kun nen uitwijken, om vandaamit prostituees naar Amster dam te sturen. „Nederland telt 436 gemeenten en de wet zegt dat die een prostitutiebeleid kunnen hebben, niet dat het moet Veel gemeenten hebben niets geregeld", vertelt Van Gelder. „Amsterdam is hard bezig misstanden te be strijden, maar in sommige omliggende gemeenten heb ben de besturen geen idee. Dan hou je het waterbedef fect: als wij in Amsterdam drukken, komen de problemen in de regio op." Maar ook in Amsterdam is het soms dweilen met de kraan open. Malafide exploitanten die een dwangsom op gelegd krijgen, hebben geen inboedel en rijkgevulde bank rekening waarop de deurwaarder beslag kan leggen. De gemeente wil websites en telefoonnummers van foute be drijven uit de lucht kunnen halen, maar dat mag niet van Den Haag. In het geval Naomi krijgt de exploitant weer een streepje achter zijn naam. Op een legale status hoeft de eigenaar niet te rekenen, ook omdat het bedrijf geen vergunning heeft. Naomi heeft daar weinig aan. Omdat zij blijft herhalen dat alles in orde is, maar sterk de indruk wekt dat ze onder dwang werkt en dat ze haar verhaal heeft ingestudeerd, blijven de zedenrechercheurs bena drukken dat ze in veilige handen is als ze openheid van za ken geeft. Ze nodigen Naomi voor de volgende ochtend uit op het bureau en geven haar informatie over regelin gen voor slachtoffers van vrouwenhandel. Van de slachtof fers die eerst zeiden dat er niets aan de hand was, doet 40 procent alsnog aangifte, zo is uit onderzoek gebleken. Wat Naomi niet weet, is dat het team het niet bij dit ene verhoor laat Dat ze de volgende dag niet op de afspraak komt opdagen, doet daar niets aan af reageren? spectrum@wegener.nl wenhandel en gedwongen prostitutie te signaleren. Het kan haast niet anders of Naomi is in de greep van vrou wenhandelaars, al zal het niet eenvoudig zijn dat te bewij zen. De zedenrechercheurs zien veel jonge Roemeense en Bulgaarse vrouwen die van toeten noch blazen weten, maar die alle formaliteiten in minder dan geen tijd heb ben geregeld. Een team van zeven zedenrechercheurs en de genoemde ambtenaar houden deze middag kantoor in een leeg staand appartement. Er zijn provisorisch gordijnen opge hangen om de woning een beetje een bewoond uiterlijk te geven. Een van de controleurs heeft lampen van huis meegebracht. Een tafel en wat tuinstoelen vervolmaken de geïmproviseerde verhoorkamer. De rechercheurs de den zich voor als klant en bestelden escorts bij zowel bu reaus met een vergunning als bij illegale. Het team heeft een flink deel van de escortbranche in kaart gebracht. Be- foto RM/Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65