voor nieuw kabinet z spectrum Bas Jacobs Zaterdag 15 september 2012 Hoogleraar economie en overheidsfinanciën aan Erasmus Rotterdam „Werknemers moeten zelf bepalen wanneer ze af zwaaien uit een baan, ergens tussen 65 en 70 jaar. Gesteld dat de AOW wettelijk op 66 ligten iemand stopt op zijn 70ste, dan krijgt hij een bonus van maximaal vier keer 6,5 procent op de AOW. En daar naast een hoger aanvullend pensioen. Wie op z'n 65e het bijltje erbij neergooit, krijgt een lagere AOW, met een korting van 1,5 of 6,5 procent, afhan kelijk van het inkomen. Zo stimuleer je langer wer ken en dat kost macro genomen geen extra geld." 4. Salarissen ambtenaren moeten van nullijn af „Het kabinet heeft ambtenaren op de nullijn gezet qua inkomen. Dankzij het Lenteakkoord komen daar nog een paar jaren achteraan. Zo ben je als overheid niet langer in staat goed gekwalificeerd per soneel aan te trekken. Voor branches als zorg, poli tie en onderwijs, waar grote tekorten aan werkne mers dreigen te ontstaan, is dat reuzeslecht. Daar gaat de schoen nog meer wringen dan nu al het ge val is. Vooral ook omdat aan het werk van mensen - ook bij de overheid - steeds hogere eisen worden ge steld." 5. Eis: houd de onbelaste kilometervergoeding in stand „De partijen van het Lenteakkoord hebben de onbe laste kilometervergoeding voor forenzen geschrapt, vanaf 1 januari aanstaande. Dat is een onverantwoor de, ondoordachte maatregel. Je treft hiermee duizen den mensen heel diep in de portemonnee. Dat kost velen enkele honderden euro's netto per maand. Heel onverstandig." Deze kortingsmaatregel, die goed is voor zo'n 400 miljoen euro snel van tafel. Maar een alternatief voor deze bezuiniging heeft de vakbond niet. „Dat is ook niet iets wat ik nu moet gaan verzinnen. Dat is een klusje voor de politiek." 1. De eurocrisis oplossen, van levensbelang voor de Nederlandse economie „De overheid moet helder en duidelijk zijn, zodat mensen weten waar ze aan toe zijn. Zolang er on zekerheid is over de eurocrisis, de huizenmarkt en de pensioenen, houden mensen de hand op de knip en komt de economie niet op gang. De paniek op de obligatiemarkten moet stoppen. Dat kan alleen als belastingbetalers in de Eurozone ga rant gaan staan voor de landen die niet of moei lijk geld kunnen lenen, maar wel aan hun ver plichtingen kunnen voldoen. Dat kan door obliga ties op te kopen via de ECB of een zeer groot noodfonds (ESM) van 3.000 miljard euro. Ook is er een reddingsfonds nodig voor landen die ge heel of gedeeltelijk failliet zijn. De schulden van die landen moeten deels worden kwijtgeschol den. Er dient een bankenunie te komen, waarin spaartegoeden bij banken in de Eurozone worden gegarandeerd, zodat de sluipende bankmn stopt in perifere landen als Griekenland, Italië, Spanje, Portugal en Ierland. Banken in landen die het niet redden, moeten worden gesaneerd en nieuw kapitaal krijgen uit het noodfonds. Er is scherp Europees toezicht op de banken nodig, volledig gescheiden van de ECB. Door een onafhankelijke toezichthouder. Het is rationeel om door de zure appel heen te bijten en erger te voorkomen." 2. De woningmarkt moet hervormd, zonder fiscale prikkels om veel hypotheek te nemen en niet af te lossen „Met pleisters plakken houdt de onrust op de hui zenmarkt aan; iedereen weet-dat dit niet de laat ste maatregel zal zijn. Eigen geld en geleend geld worden door de fisais niet gelijk behandeld, daar om moet het eigen huis in dertig jaar worden ver plaatst van box 1, waar arbeidsinkomen wordt be last, naar box 3, waar spaargeld en vermogen wor den belast. Dan mogen mensen de hypotheekren te aftrekken tegen 30 procent en wordt de bijtel ling van het eigenwoningforfait 4 procent. Dan is er geen fiscale prikkel meer om zoveel mogelijk hypotheek te nemen en niet af te lossen." 3. Harde bezuinigingen en belastingverhogin gen op korte termijn moeten worden verme den. „Want dat leidt nog meer dan normaal tot min der banen, stijgende werkloosheid, lagere econo mische groei en dalende koopkracht tot 2017. Ver halen dat Nederland zijn kredietwaardigheid ver liest als niet 20 miljard wordt bezuinigd, zijn zwaar overtrokken." 4. Heel snel duidelijkheid over de aanvullende pensioenen „Ik heb geen idee wat de status is van het pen sioenakkoord dat vorig jaar is gesloten. Wie gaan er meer risico lopen? Wie draait er op voor dek kingstekorten? De pensioenfondsen hebben te weinig in kas om gedane beloften te kunnen waarmaken. Door premiestijgingen, pensioenkor tingen en grote onzekerheden over de toekomst geven mensen hun geld niet uit, maar sparen ze meer. Dat komt de economie allesbehalve ten goe de." 5. Meer eigen betalingen in de zorg „Iedereen wil voor zichzelf de beste zorg. Maar de kosten wprden door een ander gedragen. Daar door worden de zorguitgaven onbeheersbaar. Mensen moeten meer zelf gaan betalen door bij voorbeeld zaken in het basispakket te schrappen. Ook moeten we ons afvragen hoe lang we blijven doorbehandelen." foto Guus Schoonewille foto Marco de Swart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 63