spectrum 6 Hennie van der Most Jaap Smit Zaterdag 15 september 2012 -J Boodschappenlii st foto Ed Oudenaarden door Ap van den Berg en Dick Hofland Hoe trekken we Nederland uit het economische dal? Dat is één van de belangrijkste dilemma's waarover de politieke kopstukken zich moeten buigen nu de kruitdampen van de verkiezingsuitslag zijn opgetrokken. Een vakbondsbestuurder, een ondernemer en een econoom geven adviezen. Ondernemer in horeca en amusement Voorzitter vakbeweging CNV Versoepel het ontslagrecht „Zoals het nu is - met kantonrechters, advocaten - is het een ramp. Iedereen, werkgever en werkne mer, moet precies weten waar-ie aan toe is: zo lang gewerkt, dan krijg je zoveel geld mee. Ook als je geen vast contract hebt. Alle werknemers moeten op de loonlijst, geen ge doe meer met zesduizend illegale uitzendbureaus. Dat maakt werknemers veel gemotiveerder en on dernemers, vooral de kleinere bedrijven, gaan niet meer zo snel failliet door sociale plannen die bakken met geld kosten. Bedrijven kunnen daar door ook beter en sneller inspelen op veranderin gen in de markt. Het is wel zaak dat men sociaal omspringt met het personeel. Niet zoals de grote ondernemin gen, bijvoorbeeld Philips dat er nu weer duizen den uitgooit. Die bedrijven behandelen hun werk nemers zwart-wit gezegd als vee. Als het ontslag recht op mijn manier wordt versoepeld, zijn on dernemers bereid meer belasting te betalen en het minimumloon met 10 procent te verhogen." 2. De bouw moet weer gaan draaien „We moeten weer kunnen slopen, bouwen en verbouwen. De loodgieter, de timmerman, de schilder, de toeleveranciers; alles ligt plat. Om dat te doorbreken, moet de aftrek van de hypotheek rente echt worden afgebouwd. Snel of geleidelijk, maakt me niet veel uit. Maar deze subsidie moet verdwijnen. Alles boven de drie, vier ton: sorry. Verder bepleit ik dat de overheid 120 tot 130 mil jard euro leent bij de pensioenfondsen tegen een rente van 3 procent. Via een investeringsbank sluist ze dat geld door naar ondernemers. Die be talen ongeveer 5 procent rente en moeten daar privé voor tekenen. Dus dat geld mag niet naar een bv, want dan loop je het risico dat het niet meer terugkomt. Ik heb een-businessdub van driehonderd ondernemers en de helft is bereid persoonlijk garant te staan voor zo'n lening. De pensioengelden zijn van ons en die moeten hier blijven. Geen beleggingsplannen meer in Canada en dat soort geldverslindende toeren." 3. Salarissen in semi-overheid omlaag „Dat topmanagers bij onder meer woningbouw verenigingen meer verdienen dan de premier, is te gek voor woorden. Dat moet stevig worden aangepakt. Over geld gesproken: kinderbijslag af schaffen bij een inkomen boven de 60.000 tot 70.000 euro. Dat scheelt honderden miljoenen." 4. Er moeten veel meer banken komen „Er zijn op dit moment nog maar drie banken in Nederland. Die zijn te groot en te log. Er is een splitsing nodig tussen spaarbanken en zakenban ken en als we er daar een stuk of vijftig van heb ben, zijn die kleiner dan de huidige banken en staan ze dus veel dichter bij de mensen." 5. Fors snijden in de bureaucratie zorg en on derwijs „De verpleegster aan het bed en de leraar voor de klas maken de zorg en het onderwijs niet duur. Daarvoor zorgen de tussenlagen in de organisatie. Daar kan flink in worden gesnoeid. In het verleng de daarvan: ogenblikkelijk weer huishoudschool en technische school invoeren. Mijn stelregel is: de handjes maken de waarde, praten zorgt voor toegevoegde waarde en te veel praten zorgt voor bureaucratie." 'reageren? spectrum@wegener.nl 1. WW inruilen voor regionale werk-naar-werk- trajecten „De ontslagtermijn-van twee tot drie maanden wordt in dit plan een halfjaar tot een jaar. In die tijd ontvangt de werknemer loon en doen werkge ver en werknemer hun best een nieuwe baan te vin den. Lukt dat niet, dan krijgt de werknemer een uit kering en meldt zich dagelijks in een regionaal tran- fercentrum, waar hij maximaal een jaar cursussen volgt, gesprekken voert, solliciteert, netwerkt met werkgevers en andere activiteiten onderneemt om weer aan werk te komen. Die structuur voorkomt dat iemand laat uit bed stapt en de hele dag voor de televisie hangt in plaats van alles te doen om een baan te bemachtigen. Dat spaart veel uitkeringsgeld uit. Een experiment in Hardenberg met zo'n ver lengde opzegtermijn bleek succesvol. Op deze ma nier is een versoepeling van het ontslagrecht hele maal niet nodig. De overheid moet zorgen voor fondsen; werkgevers en werknemers zien erop toe dat alles goed verloopt" 2. Actieplan nodig om ouderen in baan t&- houden/te helpen „Nu politieke partijen de pensioenleeftijd nog snel ler dan in 2020 willen ophogen, moeten we met el kaar ook sneller afspraken maken over de arbeids participatie van mensen vanaf 55 jaar en ouder. De IOW (inkomensvoorziening oudere werklozen) blijft gehandhaafd tot de doelstellingen van het be oogde actieplan worden gehaald als het aan ons ligt." De IOW bedraagt 70 procent van het minimum loon voor 60-plussers die eerder een WW- of WGA-uitkering (werkhervatting gedeeltelijk ar beidsongeschikten) hadden. 3. Flexibele AOW-leeftijd invoeren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62