5 spectrum Een bruisende week inhout RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Zaterdag 15 september 2012 'factcheckers' na grondig onderzoek als 'juist' werd bevonden! „Eén absoluut Europa-vriendelijk land", kopte de internationale pers als reactie op onze verkie zingsuitslag. Dat deed mijn Europees gekleurd hartje goed. We gingen dus gerustgesteld sla per-om uitgerust op weg te gaan naar het jaar lijkse Vlissingse culturele hoogtepunt 'Film by the Sea'. Om ogenblikkelijk zorgelijk te denken: „Wat trekken we aan?" En daarbij de stiekeme bijgedachte: „Zouden er in Zeeland al platte oes ters zijn?" Zelf had ik in Blokzijl, aan de andere kant van ons land, tijdens het signeren van mijn boeken, een heerlijke ontmoeting. Er waren die dag veel Urkers, die een uitstapje maakten. Een dame til de een van mijn boeken op, bekeek het zorgvul dig aan alle kanten en legde het wéér terug. „Wij kennen maar één boek!", sprak zij plechtig. „De Bijbel", antwoordde ik zonder ook maar een ogenblik te aarzelen, „één Corinthe 13: en had ik de liefde niet, dan..." enzovoort. Verrast keek ze op: „U kent de Bijbel?" „Ik ben op catechisatie geweest", antwoordde ik naar waarheid, met vertedering denkend aan het kleine Remonstrantse kerkje in Amersfoort, waar onze dominee Miedema sprak over Vin cent van Gogh, Rembrandt, Russische ikonen, maar bovenal over „de barensweeën van een nieuwe tijd!" Het was 1950, ik was achttien jaar en werd aangenomen als lid van de kerk door het schrijven van een opstel over 'de zin van het leven'. Ik dacht aan de kalender, die we op catechisatie met kerstmis kregen. Daarop zat een scheurblok met een vervolgverhaal, iedere dag één blaadje! Nog dezelfde avond scheurde ik alle blaadjes er af om het verhaal in één adem uit te lezen... Gre tig lezen, een sport die door mij ondanks het klimmen der jaren, nog steeds met vurige ani mo wordt beoefend. En ook hoe ik door het zien van de film 'Anna Karenina' met Greta Garbo in de hoofdrol, ogen blikkelijk de roman van Tolstoj ben gaan lezen... Hoe bevruchtend de literatuur voor de film kan zijn. En omgekeerd. Lang leve Film by the Sea, waar deze kruisbestui ving alle aandacht krijgt! Soms leeft de columnist in een merkwaar dige spagaat. Inleveren, drie dagen voor dat zijn hersenspinsel in de weekendbij lage wordt afgedrukt, zorgt er voor dat, wanneer hij de actualiteit van zijn schrijfdag tot zijn onderwerp maakt, het voor de lezer aan voelt als een bord kouwe pap! En toch mocht ik een half etmaal later inleve ren, zodat ik de verkiezingsuitslag nog kon mee nemen. Over die uitslag ga ik niet zeuren, maar we mo gen in retrospectief toch wel vaststellen, dat het een bruisend weekje was. En de uitslag opmer kelijk. De licht vermoeide houding van het kiezersvolk werd deze keer behoorlijk opgeschud door de spannende race tussen de plotselinge wederop standing van de PvdA en de min of meer solide ogende WD, waardoor er in de marge bij de kleine partijen behoorlijk veel spaanders vielen. Een van de opmerkelijkste uitspraken was van de verliezende groene prinses Jolande Sap: „Van een omelet kan je geen eieren meer maken!" Een uitspraak die door de ijverige dagelijkse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61