3 spectrum Zaterdag 15 september 2012 U zag dat als een opdracht? „Ja." En nu zitten we er weer middenin. „Nou, we zitten nog niet in een depressie, maar we moeten wel zorgen dat we het beter doen dan toen." En dat doen we niet? „Ik vind dat het kabinet-Balkenende-Bos het heel goed heeft gedaan door de economie te sti muleren, deeltijd-WW in te voeren en de ban- kencrisis op te vangen. Het heeft heel bewust het tekort laten groeien en niet bezuinigd om het tekort te verlagen. Het kabinet-Rutte heeft te weinig rekening met de conjunctuurbewe ging gehouden. Nu wil de WD net als alle an dere partijen verder bezuinigen om het tekort helemaal weg te werken. Ze willen voldoen aan de afspraak van de eurolanden om het te kort naar 0,5 procent van het bbp temg te bren gen. Ik vind dat ongewenst en veel te ver gaan. Dat kan Europa verder in de recessie drijven. „In het buitenland begrijpt men niet waar we mee bezig zijn. Er wordt totaal over het hoofd gezien hoe sterk onze positie economisch is. We hebben het grootste betalingsoverschot van Europa, groter nog dan Duitsland. Dat biedt alle ruimte om meer uit te geven. Dat zou een hulp zijn voor de zwakke landen in Europa." U bent 91 en schrijft nog ingezonden stukken in de Financial Times. Denkt u niet: 'Ik ga me er niet meer druk over maken?' „Ja, maar ik kan ook iets bijdragen dat kan hel pen. Ik zie het als een taak ermee bezig te blij ven. Kijk, we zijn heel rijk in Europa en kun nen best wat missen. Maar er worden mensen werkloos en dat is vreselijk. Dat zijn verliezen die veel menselijk leed veroorzaken en deels blijvend zijn. Dat moeten we zoveel mogelijk voorkomen." Waarom koos u eigenlijk voor de WD? U was aanhanger van Keynes, studeerde bij Tinbergen, die socialist was, net als uw grootvader Floor Wibaut, de beroemde Amsterdamse wethouder. Uw zoon Willem was Eerste Kamerlid voor de PvdA. „Ik ben sociaal-liberaal, hij liberaal-sociaal. We hebben elkaar altijd kunnen vinden in onze po litieke ideeën. Toen ik na de oorlog een partij wilde kiezen, dacht ik: ik wil modern liberalis me. Geen laissez-faire, maar een overheid die zorgt dat de economie zich in vrijheid zo goed mogelijk kan ontwikkelen. Dat was ook het idee van Keynes en Tinbergen: de overheid moet condities scheppen. Dat betekent goede conjunctuurpolitiek en zorgen voor gezonde concurrentie." Is er ooit een periode in uw leven geweest waarin u ongelukkig was? „Ongelukkig niet. Wel was het eerste jaar van mijn ministerschap heel moeilijk. Ik was geen echte politicus. Ik deed het niet uit ambitie, maar als econoom, om een evenwichtig beleid te maken. Dat was een opdracht, maar het was een moeilijke opdracht. „Het kabinet-Marijnen was het resultaat van een strijd tussen de linker- en rechtervleugel van de KVP. Die partij wilde wel met de WD regeren, maar alleen met enkele heel linkse mi nisters. Heel ambitieuze doordrijvers. Daar kreeg ik last van. Het was ook totaal anders dan het hoogleraarschap, waar ik vandaan kwam." Heeft u spijt gehad van die overstap? „Helemaal niet!" Maar u verliet een prachtig hoogleraarschap voor een baan als minister. „Dat zei mijn vader ook. hij vond het jammer dat ik dat deed. Maar ik vond het heel verrui mend en leerzaam te bereiken wat ik wilde be reiken. Ik heb er geen spijt van. Maar na acht jaar was het wel genoeg." U zag hoe de soefibeweging, waarin u een belang rijke rol had, door een machtsstrijd werd gesple ten. Maakte dat u ongelukkig? „Dat was heel moeilijk, het speelde tijdens mijn ministerschap al. Maar het was geen onge lukkige periode. Het was wel pijnlijk, met af schuwelijke momenten. Het ging om onteige ning van grond in Surêsnes bij Parijs. We wer den er in open brieven van beschuldigd dat wij het wilden verkopen. Dat was een werke lijk afschuwelijke ervaring. Ik liep 's ochtends met een angstig gevoel naar de brievenbus." Dat een zo vreedzame beweging die harmonie als ideaal heeft, zo verdeeld was, moet toch een schok zijn geweest? „Ja, maar ik zag het als opdracht dat in harmo nie te laten verlopen. Ik schreef ook dat het in alle religies gebeurt dat er stromingen komen die elkaar bestrijden. Ik ben blij dat er na de op splitsing harmonische samenwerking onder een koepel ontstond, dat is zó verruimend." Johan Witteveen - De magie van harmonie. Gibbon Uitgeefagentschap, 29,90 euro. reageren? spectrum@wegener.nl Johan Witteveen Geboren op 12 juni 1921 in Zeist. Opgegroeid in Rotterdam. 1939-1946: economie aan de Nederlandse Economi sche Hogeschool (NEH) in Rotterdam, promotie in 1947 (cum laude). Werkte mee aan de opbouw van het Centraal Planbu reau. 1948-1963: hoogleraar staat huishoudkunde, conjunc tuurleer en economische politiek aan de NEH. 1958-1963 en 1971-1973: lid Eerste Kamer voor de VVD 1963-1965 en 1967-1971: minister van Financiën, bracht onder meer de btw tot stand. 1973-1978: voorzitter Inter nationaal Monetair Fonds. Lid van de Soefï-beweging. Onderscheidingen/prijzen: 1971 Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. 1979 Commandeur in Orde van de Nederlandse Leeuw. 1982 Four Freedom Award. 2000 Pierson-penning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59