Kranten en loten moeten sportclubs weer redden 41 binnenland Apotheker moet patiënt vaak Tankstop Salzkammergut in de sneeuw! "f Straffen geëist in zaak-baby Donna zaterdag 15 september 2012 Verenigingen op jacht naar geld om crisis te doorstaan Het verenigingsleven kreunt onder wegvallende steun van gemeenten en sponsors. Loterijen, frituurvet en oude kranten bieden uit komst door Gerard den Elt Duizenden noodlijdende verenigingen zijn op jacht naar alternatieve bronnen van inkom sten. Nu de gemeenten bezuinigen en lokale bedrijven de hand op de knip houden, zoeken zij hun heil onder meer bij loterijen, het inza melen van frituurvet en het ver trouwde oud papier. De Grote Clubactie stuurt vandaag 400.000 jeugdleden van verenigin gen op pad, die voor circa 10 mil joen euro aan loten gaan verko pen. Dat is zeker 10 procent meer dan vorig jaar, zegt directeur Peter Smit. 80 Procent van de opbrengst gaat naar de 6.500 deelnemende verenigingen. De VriendenLoterij, waarbij zich inmiddels circa twee duizend clubs hebben aangeslo ten, houdt in oktober bel-acties om verenigingen zo veel mogelijk loten aan de achterban te laten ver kopen. De deelnemende clubs haalden daarmee vorig jaar 1,8 mil joen euro binnen. Dit jaar wordt een flinke toename verwacht, me de op basis van het aantal clubs dat zich voor de bel-acties heeft aangemeld. De helft van de op brengst van de maandelijkse lote rij is voor de clubs bestemd. Ook zijn er inzamelingen van ge bruikt frituurvet, waarbij een liter 40 cent voor de club oplevert en een volle container 32 euro. Vol gens inzamelaar Rotie, die het vet voor biodiesel gebruikt, kan een vereniging daarmee op jaarbasis 1.664 euro verdienen. Daarnaast zijn oude kranten her ontdekt als inkomstenbron. In de Gooi- en Vechtstreek is de animo onder verenigingen volgens de Ge westelijke Afvalstoffen Dienst zo groot, dat een wachtlijst bestaat voor de wijken waar papier en kar ton mag worden ingezameld. Die acties zijn volgens sporteco- noom Willem de Boer, als onder zoeker verbonden aan het Insti tuut voor Sport en'Bewegingsstu- dies van de Hogeschool Arnhem en Nijmegen, van levensbelang voor het verenigingsleven. De Boer: „De clubs voelen aan twee kanten de crisis, want de ge meenten bezuinigen en de lokale 'Clubs voelen aan twee kanten de crisis, sponsors én gemeenten bezuinigen' bedrijven slaan hun sponsorbijdra ge een jaartje over." De Boer concludeert aan de hand van zijn onderzoek dat contributie verhoging sporters bij verenigin gen wegjaagt. „Daar zit geen rek meer in", aldus de sporteconoom. „Wanneer het lidmaatschap met 10 procent wordt verhoogd, zegt 7 procent van de leden op. Bij 20 procent meer contributie loopt 30 procent van de leden weg." De Vereniging Sport en Ge meenten (VSG) constateert dat veel gemeenten hun verkapte sub sidies aan het verenigingsleven af bouwen. Voor zaal- en veldhuur wordt steeds vaker de reële kost prijs in rekening gebracht, geen vriendenprijs. Volgens VSG-directeur André de Jeu wordt soms het gras minder ge maaid of wordt het onderhoud aan de sportclubs zelf overgelaten, die daar dan ook weer vrijwilligers voor moeten zien te vinden. De Jeu onderkent dat het vereni gingsleven alternatieven moet zien te vinden om de crisis te door staan. „De Grote Clubactie of de VriendenLoterij, die nog niet bij veel verenigingen in beeld is, bie den op relatief eenvoudige wijze extra inkomsten." De Grote Club actie zegt in veertig jaar 220 mil joen euro voor het verenigingsle ven te hebben vergaard, maar meer dan ooit de noodzaak van aanvullende inkomsten te voelen. „We hebben in Nederland een rijk en bloeiend verenigingsleven, maar er wordt roofbouw op ge plaagd", zegt directeur Peter Smit. BREUKELEN - Een lid van Green peace voert met een levensgrote nepijsbeer actie bij een Shell- tankstation langs de A2. Greenpeace protesteerde gisteren 8-c/aa^Se- More- Ine-[v^ive- Skiën op de mooiste plek van Oostenrijk: de Salzkammergut. In deze streek van keizerin Sissi geniet u van een heerlijke ontspannen vakantie. U skiet in skigebied Dachstein-West: 140 km aan uitstekend geprepareerde pistes. In het hotel geniet u van uitgebreide maaltijden, een well- nesscentrum met binnenzwembad en van dans- en jodelavonden: Oostenrijk op z'n gezelligst! U profiteert bij dit arrangement van sneeuwgarantie. Kijk voor de voor waarden op www.pharosreizen.nl! Inbegrepen Alpenhotel Dachstein is een zeer gemoe delijk en sfeervol familiehotel in Bad Goisern, op ca. 9 km van de beroemde keizerstad Bad Ischl. Vanuit het hotel rijdt een shuttleservice naar het dalstation van het skigebied. Uw ruime kamer heeft een tweepersoonsbed en eventueel een slaap bank, tv, radio, telefoon. Badkamer met douche, föhn en toilet. Er is een balkon. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900-365 65 65 (20 cpm, max. 10,- per gesprek) met zoek boekcode 31712 8-daagse More Inclusive Oostenrijk zoek boekcode 31712 Inbegrepen 7x overnachting met ontbijtbuffet 7x viergangenmenu 24/12: Kerstmenu en viering 31/12: Oudejaarsbuffet en bal 1x per week entertainment met een bekende jodelzangeres gebruik wellnesscentrum Prijzen 22/12-28/12 529 29/12-04/01 689 05/01-01/02 399 02/02-08/02 459 09/02-15/02 619 16/02-07/04 429 Kidsdeal Kinderen 0 t/m 6 jaar: gratis Kinderen 7 t/m 12 jaar: 50% korting Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reser- veringskosten en kosten calamiteitenfonds. cm DEN HAAG - Eén op de twintig pa tiënten krijgt bij de apotheek niet de benodigde medicijnen mee om dat die niet leverbaar zijn. Ze moe ten enkele dagen later terugkomen of genoegen nemen met een an der medicijn. De afgelopen maan den moesten apothekers aan hun balie gemiddeld 200.000 keer per week 'nee' verkopen. Dit staat in een onderzoeksrap port van Stichting Farmaceutische Kengetallen (SFK) en de apothe kersvereniging KNMP. Het gaat in veel gevallen om goed kope medicijnen zonder duur pa tent - zogenoemde preferente ge neesmiddelen - die in opdracht van de zorgverzekeraars door huis artsen worden voorgeschreven. Apothekers hebben niet de vrij heid om zelf te bepalen welke me dicijnen ze leveren aan hun patiën ten. Op die manier kunnen de du re zorguitgaven beter in toom wor den gehouden. Volgens KNMP zijn wekelijks 120 tot 180 goedkope medicijnen niet of nauwelijks le verbaar. Het probleem doet zich bij alle grote zorgverzekeraars voor. Apothekers die geen goedkoop al ternatief in huis hebben voor het verlangde medicijn, aarzelen vaak om patiënten een ander middel mee te geven. Omdat een zorgver- PAUL KUSTERS toosenhenk.nl D0 mogelijk meer naaktfoto s van kate zekeraar dan kan beslissen het duurdere medicijn niet of niet ge heel te vergoeden, lopen patiënten de kans dat ze extra moeten beta len. De poespas die dit allemaal met zich mee brengt, kost de apo thekers fors geld, stelt KNMP. De branchevereniging heeft de schade becijferd op zo'n 70 miljoen euro per jaar, wanneer de afhandelin gen aan de balie een kwartier extra kosten. KNMP stelt dat groothandels geen grote voorraden meer aanleggen, omdat de medicijnen die op het preferentielijstje staan soms per maand veranderen. Leveranciers die veel medicijnen op voorraad OUDENAARDE - De zes hoofdrolspe lers in de zaak rond de Bel gisch-Nederlandse baby Donna moeten een voorwaardelijke gevan genisstraf krijgen. Dat stelde de openbaar aanklager in het Belgische Oudenaarde. De aanklager eiste acht maanden voor waardelijk en een boete voor de Belgische draagmoeder en haar partner, én voor het Nederlandse echtpaar dat het meisje uiteinde lijk kocht Voor het koppel uit Ant werpen dat oorspronkelijk het kind zou krijgen, wil de aanklager zes maanden voorwaardelijk en een boete. De draagmoeder zag af van de verkoop aan het Antwerp se stel omdat ze van het Neder lands paar meer geld kreeg. ïdhu/b „oegboetórting 0 daar al 'ns gpwe>e>tf? A phaTO^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4