Testament hard 81 werken De rally van Draghi geldzaken zaterdag 15 september 2012 door Corné van Zeijl 8£BS8£gmS&iB®5imB8S8SSt Eens in de maand houd ik een enquête onder beurs- experts. Begin september waren ze erg somber ge stemd. De meeste experts dach ten dat de AEX in september zou gaan dalen. Er kwamen immers diverse belangrijke data aan. Aller eerst vorige week donderdag, 6 september. Dan zou ECB-presi- dent Mario Draghi melden hoe de euro gered zou moeten worden. De experts dachten dat dit een nietszeggende boodschap zou worden. Maar dat liep anders. Draghi kwam met een duidelijke boodschap. De ECB gaat ongelimi teerd kortlopende staatsobligaties opkopen van landen die niet meer in staat zijn zelf geld op de op te halen. Een voorwaarde voor deze steun is dat de landen dan eerst zelfhulp vragen bij het noodfonds. Er barstte een enorme discussie los over of dat nou zou helpen of niet. Die discussie kan eigenlijk achterwege blijven. De markt con cludeerde namelijk snel en duide lijk: het was goed. Vooral het woord 'ongelimiteerd' maakte in druk. De rente op kortlopende Spaanse en Italiaanse obligaties daalde flink. Die van Duitse korte obligaties steeg juist tot boven de nul procent. Nee, dat is geen schrijffout, de Duitse rente zat al een tijdje onder het 'rentevries- punt*. Dat is natuurlijk heel vreemd. Je leent aan iemand geld uit en geeft hem geld toe als je het weer terug krijgt Het is eigenlijk een beetje oppasgeld. In dit soort tijden wil len beleggers veiligheid boven al les. En als het dan wat geld moet kosten, het zij dan zo. Voorlopig hebben de obligatiemarkten en de eurozone hierdoor wat lucht gekregen. Intussen staat door actie van Drag hi de AEX op het hoogste punt van 2012. Domme beleggingsex perts zult u denken. Die hebben het dus helemaal fout gezien. Dat ben ik niet helemaal met u eens. Allereerst maken ze een inschat ting op basis van de feiten op dat moment. Een bekend gezegde luidt, voorspellen is moeilijk als het over de toekomst gaat Achter af is alles heel wat makkelijker te voorspellen, maar ja, daar heb je bij voorspellen weinig aan. Daarnaast is september nog niet voorbij. Ik heb u al eens eerder verteld dat september een drama tische maand is om te beleggen. Het is de enige maand waarin koersen gemiddeld dalen. In sep tember is de kans dat de AEX daalt 52 procent. In de overige 11 maanden van het jaar is de verlies- kans slechts 36 procent Het is natuurlijk geen wet van Me den en Perzen. Er blij ven natuur lijk nog altijd 48 procent van de septembermaanden over, waarin de AEX wel omhooggaat. Hoewel de beurzen victorie kraaien, zijn er voorlopig nog zo veel onzeker heden dat ik liever aan de voor zichtige kant blijf staan. Aan het eind van de maand weten we pas zeker of de experts nu gelijk heb ben gekregen of niet Corné van Zeijl is fondsmanager bij SNS Asset Management Met het toenemende aantal fusiegezinnen, neemt komende jaren ook het aantal erfrechtkwesties toe, verwachten deskundigen. Dat is te voorkomen door bijtijds over de nalatenschap na te denken. „Als je niet wilt dat er na je dood allerlei nare dingen gebeuren, moet je dat bij leven regelen." door Arnoud Cornelissen illustratie Job vam Gelder Ze zijn met z'n negenen, als het he le gezin van Petra en Gerard bij el kaar is. Drie kinderen van hem, drie van haar en een van hen bei den. Ze hebben er een extra grote eettafel voor aangeschaft, ofschoon dat door de verschillende bezoekregelingen van dit nieuwe gezin maar zelden echt compleet is. Toch voelen ze zich allemaal lid van dat gro te gezin. Vlak voor de vakantie kwam op eens de vraag wat er gebeurt als een van bei de ouders iets overkomt. Notaris Peter Blokland, van het Tilburgse kantoor De Kort van der Kolk van Tuijl Net werk Notarissen, windt er geen doekjes om. „Zonder testament lopen enkele kinderen dan gewoon een deel van de erfenis mis. De ze situatie is te ingewikkeld om per wet te kunnen regelen. Daarom kan een fiisiegezin gewoon niet zonder testamenten. Als je niet wilt dat er na je dood allerlei nare dingen ge beuren, moet je dat bij leven regelen." Voor standaardsituaties is de huidige wet op het erfrecht wel voldoende. Daarin is bij voorbeeld een grote mate van bescherming van de langstlevende partner geregeld, bij voorbeeld een levenslang woonrecht in het huis van de overledene. Kinderen kunnen ook hun erfdeel niet opeisen. De echte ver deling van de erfenis komt pas aan de orde na het overlijden van de langstlevende part ner. Het wordt lastiger als partners gaan hertrou wen of samenwonen, er nieuwe kinderen worden geboren of als er stiefkinderen in het gezin komen. In Nederland valt geluk kig veel per testament te regelen. Dat in te genstelling tot bijvoorbeeld buurland Bel gië, waar de mogelijkheden vrij beperkt zijn, vertelt notaris Blokland. „Hier kun je zaken zelfs tot over je graf heen regelen. Dat lijkt misschien absurd. Toch is dat in een aantal gevallen echt noodzakelijk. Daarom is het zo belangrijk je bij de vorming van een nieuw gezin te laten informeren over de nieuwe erfrechtelijke situatie." Veel mensen hebben er namelijk geen idee van wat er na hun dood allemaal kan gebeu ren-als de zaken niet goed geregeld zijn. „Het is de taak van de notaris om mensen op die mogelijke consequenties te wijzen", aldus Blokland. „De wet heeft een bepaalde volgorde vastge steld van vererving. Daardoor kan bijvoor beeld uiteindelijk een deel van jouw erfenis via de kinderen bij je ex-partner terecht ko men, terwijl je dat wellicht helemaal niet wilt. Om dat te voorkomen, moet je dus tes tamentair regelen dat bij een onverhoopt overlijden van jouw kind, dat erfdeel niet naar je ex gaat, maar naar iemand anders." In het geval van Petra en Gerard, krijgen de kinderen van Petra bij het overlijden van Ge rard alleen een deel van de erfenis, als in zijn testament staat dat ook zij erfgenaam zijn. De eigen kinderen van Gerard moeten accepteren dat daardoor het erfdeel kleiner wordt. „En dat kan zelfs veel kleiner zijn dan de zogenoemde legitieme portie, waar je zelfs als kind nog recht op hebt in het ge val je onterfd bent", legt Blokland üit. „Toch is ook op deze regel weer een uitzon dering. Dit gaat namelijk alleen op als je-offi cieel getrouwd bent." Het betrekken van stiefkinderen in de verde ling van de erfenis kan heel ver worden doorgevoerd. „Dan hebben we het bijvoor beeld niet alleen over 'zijn kinderen', 'haar kinderen' en 'onze kinderen'. Je leunt in het geval de achterblijvende partner opnieuw trouwt en kinderen krijgt, zelf'hun kinde ren' daarbij betrekken. Het is echter een misvatting te denken dat met goede testamenten alles definitief is ge regeld, waarschuwt Blokland. „Elke partner kan namelijk op elk moment zijn of haar testament wijzigen, zonder dat de ander daar weet van heeft. En wat ook veel_ge- beurt, is dat een stiefouder na het overlijden 'Een sterfgeval haalt helaas niet altijd het beste in een mens naar boven' van de partner het testament verandert in het voordeel van zijn of haar eigen kinde ren. Want vaak zijn stiefouder en stiefkinde ren eigenlijk alleen maar verbonden door de eigen ouder, en beginnen de problemen als die ouder wegvalt. En die zijn vaak le vensgroot. Overigens zijn ook de gevolgen van het aanpassen van het testament van de stiefouder wel weer door een regeling in een testament te voorkomen, maar dan wordt het inmiddels al een knap ingewik keld testament." Advocaat familie- en erfrecht Pauline Hen- tenaar van het Utrechtse kantoor Van Bent- Jeugd kan weer sparen met Zilvervloot SNS Bank en RegioBank bieden het zogeheten Zilvervloot Sparen weer aan. Vanaf de geboorte tot aan de 18e verjaardag kunnen jon geren jaarlijks maximaal 600 euro sparen. Hierover krijgen ze de re guliere rentevergoeding van 2,4 procent (peildatum 6 september) plus een premie van 1 procent over de inleg per volgemaakt spaarjaar, met een maximum van 10 procent (10 jaar). Boete voor illegaal verwijderen van asbest De Inspectie SZW heeft een aan nemersbedrijf uit Joure een boete van bijna 14.000 euro opgelegd vanwege het illegaal slopen en verwijderen van asbesthoudende golfplaten. Het bedrijf had geen certificaat om asbest te mogen verwijderen, de werknemers droe gen geen beschermingsmiddelen en het werkgebied was niet afge zet. Wie asbest wil verwijderen moet dat vooraf melden. Aantal vrouwen in raad van commissarissen neemt toe Het aantal vrouwen in de raad van commissarissen van beursge noteerde bedrijven is afgelopen jaar gestegen. Van de zestig nieu we commissarissen waren er veer tien vrouw, negen meer dan vorig jaar. Dat blijkt uit de de Female Board Index. TNT Express is, net als vorig jaar, het enige bedrijf dat het voorgestelde wettelijk streef getal van 30 procent vrouwen (twee van de zes) in de top heeft. Medewerkers SVB beantwoorden vragen Wie vragen heeft over bijvoor beeld de AOW (Algemene Ouder domswet) of de ANW (Algemene Nabestaandenwet) kan hiervoor terecht op de soPlusBeurs die de ze week is begonnen. Medewer kers van de Sociale Verzekerings Bank (SVB) staan tot en met van daag, 15 september, in de Jaar beurs in Utrecht waar de beurs wordt gehouden. De SVB staat in hal 10 op standnummer 10B032. Coolblue wint LOEY-award voor beste webwinkel Pieter Zwart van webwinkel Cool blue, een webwinkel die tv's, au dio, telefoons en computers ver koopt, heeft de LOEY Award ge wonnen als Leading Online Entre preneur of the Year. Dit is een prijs voor de beste ondernemers in de Nederlandse online indus trie. De winnaars zijn geselec teerd op basis van innovatie, pas sie, resultaten, voorbeeldfunctie en inzet voor de onlinebranche.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48