niet te krijgen' werken 17 Op de Zeeuwse banenmarkt staat de techniek met stip op één, met de zorgsector als goe de tweede. Ruim vijfhonderd va catures zijn er te vergeven in de techniek en industrie, maar werkgevers kunnen amper aan geschikt personeel komen. door Frank Balkenende Na het faillissement van aluminiumsmelter Zalco, in december vorig jaar, waren industriële bedrij ven er als de kippen bij om de Techneuten gevraagd Deze zomer waren er 523 vacatures in de techniek bij het UWV Zeeland, deze sector is daarmee koploper. economisch/ "-verzorgingen administratief dienstverlening DO bron UWV meetregeltechnici, onderhouds- mensen en beste operators binnen te halen. Dow, Zeeland Refinery, Lamb Weston, Sabic en nog veel meer bedrijven, konden zo makke lijk vacatures invullen of ze na men extra personeel aan als voor schot op de toekomst. Het is teke nend voor de nood van werkge vers. Nood die nog steeds bestaat. Bij metaalbedrijf Ontop in Middel burg, producent van rookgasafvoe ren, zijn 'de handjes nu ingevuld', maar wordt nog steeds gezocht naar een projectengineer. „Die functie is behoorlijk breed. Naast contact met en advisering en bege leiding van de klant, zal hij of zij zich ook bezig moeten houden met zowel de offerte als de techni sche afhandeling. De vacature staat nu al enkele maanden open. We hebben zes reacties gekregen, waarvan twee relevante. Zo'n wit te raaf is niet te vinden in Zeeland. Ze zijn er wel, maar zitten bij ge vestigde bedrijven", zegt algemeen directeur Marco Blaecke van Ontop. Hij signaleert een kloof tussen on derwijs en arbeidsmarkt. Mede daardoor is het al tijden een heisa om gekwalificeerd personeel te krijgen. Hoe lost Ontop dat op? „Door nauw samen te werken met de Hogeschool Zeeland en het ROC Zeeland. We werken veel met stagiairs. Studenten kunnen hier hele mooie afstudeeropdrach ten doen waar wij als bedrijf ook echt iets aan hebben. Vervolgens proberen we dit soort jongens - één keer hebben we een meisje ge had! - ook binnen te houden." Voor het productiewerk probeert Ontop ambitieuze jongeren bin nen en buiten de poorten verder op te leiden. „We hebben een ei gen leerweg voor jongeren die tij dens hun schooltijd van de kar zijn gevallen. Als ze dan een eind je in de twintig zijn, verliezen ze hun wilde haren en blijkt er veel meer in die jongeren te zitten dan werd gedacht" Bij Ontop in Middelburg wer ken 115 mensen. Bij produc- tiepieken moet het metaalbe drijf werknemers van zijn vesti ging in Polen naar Middelburg ha len. Het regionale tekort aan tech nisch personeel zal volgens Blae cke alleen maar groeien. „We heb ben een hoop mensen van boven de veertig jaar. Over vijftien jaar gaan ze met pensioen. Ik vind dat het onderwijs de kloof moet dich ten. Binnen het ROC zijn er nu 185 technische opleidingen. Breng dat nou eens terug naar vier, vijf technische richtingen, waarbij stu denten zich in het laatste jaar kun nen specialiseren. Dat is voldoen de, ze zullen zich op de werkvloer verder specialiseren. Het vak leer je namelijk in de praktijk." Metaalbedrijf Ontop maakt veel gebruik van stagiairs en leerweg-studen ten. Stagiair Wesley Blaauw werkt er nu twee weken. foto Lex de Meester zaterdag 15 september 2012 Zeeland Refinery verwerkt ruwe aardolie tot brandstoffen zoals benzine, diesel, LPG, kerosine en stookolie. Bij de productie daarvan staan het milieu en de veiligheid van de mensen centraal. ficeerde en getrainde medewerkers. Zo wordt de veiligheid in en rondom de raffinaderij ge waarborgd. werkers vormen een hechte en betrokken familie en blijven vaak lang in dienst. Ze hebben regelmatig nieuwe collega's nodig, dus neem gerust contact op wanneer je geïnteresseerd bent in een stage of een nieuwe baan! Houd de website in de gaten voor actuele vacatures. Zeeland Refinery investeert in geautomati seerde, energiezuinige productieprocessen, hergebruik van materialen en zuivering van afvalwater. Zo blijft de omgeving veilig en schoon... nu en in de toekomst, voorde vol gende generatie. Zeeland Refinery speelt continu in op de veranderende marktontwikkelingen. Daardoor wordt er efficiënt en milieubewust gepro duceerd. De ligging van de raffinadery is centraal, waardoor snel een groot gebied in West-Europa bereikt wordt. Het vervoer vindt zoveel mogelijk plaats over water. Dat is veili ger, goedkoper en beter voor het milieu. betrouwbaarheid, productiviteit en innovatie. Zo behoort Zeeland Refinery tot de beste raf finaderijen van Europa, en ze gaan ervoor om die positie in de toekomst te behouden. Zeeland Refinery, een (h)echte familie De wereld bij Zeeland Refinery ligt voor je open. Er werken bij de raffinaderij circa 400 mensen. Er is een grote diversiteit aan functies, het merendeel technisch van aard. Medewerkers worden binnen de organisatie opgeleid en kunnen doorgroeien. De mede Veiligheid en milieu boven alles Bij het raffineren van ruwe aardolie wordt er met gevaarlijke stoffen gewerkt. Daarom wor den regelmatig controles uitgevoerd; extern door overheidsinstanties, intern door gecerti De duurzame en flexibele raffinaderij stelt ambities voor de lange termijn. Naast milieu en veiligheid wordt veel aandacht besteed aan ZEELAND REFINERY N.V. Luxemburgweg 1 4455 TM Nieuwdorp T +31 (0)113 61 9000 •www.zeelandrefinery.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47