technostarter uit het werken 5 Beter ieven voor dementiepatiënt Led-armaturen verkopen al goed zaterdag 15 september 2012 Erna Verstraaten van MemorieCare toont de MemorieKlok voor mensen met dementie. Officemanager Maartin de Bever van Ledsprogress. foto's Lex de Meester H M. emorieCare is klaar om de Jp| markt op te gaan met een me- 1 thode die dementiepatiënten w 1 een beter leven moeten geven. „Ons doel is dementerenden te activeren als dat nodig is óf tot rust te brengen zonder dat er medicijnen aan te pas te komen. Dit soort psycho-sociale innovatie is er bijna niet", zegt Erna Verstraaten uit Oosterland. Ze bouwt momenteel het bedrijf Memorie Care op, gesteund door mede-aandeelhou der Antwan de Punder uit Wilhelmina- dorp. De Punders eega Nancy lanceerde het idee voor het eerste tastbare product van het nieuwe bedrijf de MemorieKlok. Zij werkt bij de Stichting voor Regionale Zorg verlening, SVRZ, en signaleert dat-nogal wat dementiepatiënten, mede door de medi catie, ingedut raken. „We zochten naar acti viteiten voor mensen die dementie hebben. Dat is de MemorieKlok geworden. Het is een kast in de vorm van een staande klok. Hij herinnert aan vroeger. De kast bevat al lerlei spullen die de zintuigen prikkelen. Bij voorbeeld een fotoboek, spelletjes uit vervlo gen tijden en poppen om mee te spelen. De menterenden kunnen er een reis door de tijd mee maken. Voor onrustige mensen zit er een tastklëed in." De 'klok' is een onderdeel van de Memorie- Methodiek die is getest door de SVRZ en de Hogeschool Zeeland. Verstraaten spreekt van 'dé eerste gestructureerde duurzame psychosociale interventie' die dementeren den een beter leven geeft en hun medicijn gebruik tempert. Als een zorginstelling de MemorieMethodiek aanschaft, krijgt het ver zorgend personeel er een opleiding en een stuk coaching bij. De kast biedt ook familieleden mogelijkhe den om (weer) in contact te komen met een dementerend familielid. De kasten worden gemaakt bij de sociale werkvoorziening Dethon in Zeeuws-Vlaan- deren. De Walcherse evenknie Orionis fabri ceert een aantal spullen van het Memo- rieKlok-pakket. De keuze voor die partners is bewust. „We hechten aan maatschappe lijk verantwoord ondernemen." MemorieCare gaat er de komende weken mee de boer op. „De methode is bijna rond, we komen nu uit de ontwikkelfase om de markt op te gaan. Binnenkort heb ik de eer ste gesprekken bij Zeeuwse zorginstellingen. Ik weet dat ons product werkt en dat er een markt voor is. Helaas, zou je zeggen. Demen tie wordt volksziekte nummer één. Neder land telt momenteel al 243.000 mensen met dementie. Dat aantal stijgt tot een half mil joen in 2050. Wereldwijd praat je dan over ruim honderd miljoen mensen." Verstraaten is heilig overtuigd van de metho diek. Zozeer dat ze haar zekere baan als ac countmanager bij een afvalinzamelbedrijf opzegde en tevens eigen geld in MemorieCa re investeerde. De vraag is alleen waarom een niet bepaald technisch bedrijf in Dok4i huist, een broedplaats voor innovatieve tech nostarters? „Omdat we ook bezig zijn met nieuwe technische producten, zoals een app voor de buurt- en thuiszorg en een serious game voor welzijn en gezondheid." Ledsprogress is het reageerbuissta dium zo goed als voorbij. In de twee units die het jonge bedrijf op de Ken- niswerf in Vlissingen huurt van Dok4i, werken inmiddels acht mensen. Het magazijn ligt al vol met hoogwaardige en flitsende ledarmaturen. „De verkoop komt goed op gang. We groeien snel", zegt office manager Maartin de Bever. Achter Ledsprogress gaan mensen schuil die eerder waren betrokken bij de Goese bedrij ven Lighting Partner, dat de familie Van de Vrie in 2008 verkocht aan de Amerikaanse Lighting Science Group. Een jaar later staak te de nieuwe eigenaar de productie. Ligh ting Science werd een verkoopbedrijf Ver schillende mensen werden ontslagen, ande ren vertrokken omdat de lol er was af. Quinten van de Vrie besloot helemaal op nieuw te beginnen. Dat werd Ledsprogress, waar inmiddels een aantal oud-collega's werkt. Hoewel ze 'oude' rotten in de led-industrie zijn, deden ze toch een beroep op Dok4i en Innogo, de organisatie die technostarters helpt bij de (voorfinanciering, de huisves ting en bescherming van intellectueel eigen dom als je een nieuw product hebt ontwik keld. Ook heeft Innogo een uitgebreid net werk, dat handig is als je niet weet waar je kennis, diensten en geschikt personeel moet halen. „Kijk, wij wisten wel het nodige van pro ductontwikkeling, maar hadden minder kaas gegeten van hoe je een bedrijf opzet en hoe je je producten in de markt zet En als je plotseling flink groeit hoe je daar dan mee omgaat, want het gaat nu hard en dat vraagt om investeringen in uitbreiding van de productie. Als je groot wilt worden, zul je ook veel led-armaturen op voorraad moe ten hebben. Daarvoor heb je geld nodig", legt De Bever uit. Ledsprogress weet de verlichtingsmarkt - en dan met name de utiliteitsbouw - te pene treren met twee innovaties. Ten eerste zijn dat laagvolt-led's waarvan de gebruiker de lichttint kan veranderen en ten tweede led's waarin een instelbare detectiesensor is inge bouwd. „We zijn daarnaast nog bezig met draadloze led-armaturen die je op afstand - via een app bijvoorbeeld - kan aansturen. Verder studeren we nog op de inbouw van camera's in onze armaturen. Zo kun je de bewaking van je huis combineren met ver lichting." Ledsprogress heeft een hoogvolt- en een laagvolt-lijn. De direct aan te sluiten hoog- völt-leds zijn bedoeld om bulkomzet te ma ken. Onderdelen komen deels uit China, maar zijn hoogwaardig en Ledsprogress ziet erop toe dat de toleranties klein zijn. „Dat bepaalt namelijk de kwaliteit. We werken ook met een TE-connector, die. lastig is na te maken in bijvoorbeeld China. Ook bijzon der is dat wij de installateur de keuze bie den om de led's op vier verschillende ma nieren aan te sluiten." De led-armaturen worden geassembleerd bij de Walcherse sociale werkvoorziening Orionis. 'Made in Holland' staat erop. „Dat maakt indruk. Het staat voor kwaliteit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45