m Een kleine aanklacht %ea ^^•srgea Vergeten astronaut SEA* agenda Filmtips «uc iï?wwii»w«wjwiinw door Alï Pankow VLISSINGEN - Bij Ruben Schouw (32) uit Middelburg schoot de vonk voor filmmaken al over in 2008 toen hij bij de Delta Shorts competitie voor zijn korte film Te Laat een aanmoedigingsprijs van de vakjury kreeg. Zijn eerste echte korte speelfilm Trauma doet mee in de PZC-competitie bij Film by the Sea 2012 en gaat zondag in pre mière. Het verhaal gaat over Robert, die kampt met de traumatische erva ringen opgedaan tijdens zijn perio de in het leger en krijgsgevangen schap. Schouw legde twee jaar gele den al de basis voor het verhaal in de masterclass scenarioschrijven tij dens Film by the Sea. Met Brothers in arms werd hij winnaar van die masterclass. Hij mocht het best be oordeelde scenario gaan verfil men, maar daarmee kwam nog niet het schip met geld binnen ge varen. „Nee, zeker niet. Ik heb de aanvankelijke begroting moeten bijstellen van 9500 naar 7000 eu ro, want de crowfiinding-actie le verde maar 1200 euro op. Ik heb er zelf veel in geïnvesteerd. Ik ben zelfs nog even medisch proefko nijn geweest bij het uittesten van een nieuw medicijn. Het geld dat ik daarvoor kreeg heb ik ook in de ze productie gestopt", vertelt Schouw. Hij volgde de Filmschool in Brussel, maar haakte af toen het daar te veel 'de documentaire kant op ging'. Zijn hart gaat meer uit naar het regisseren van fictie. Met Trauma blijft hij dicht bij zijn eigen bevlogenheid. „Ik heb geko zen voor het psychologische dra ma als gevolg van oorlogvoeren. Al les wat er in je leven gebeurt heeft gevolgen. Niet alleen voor jezelf maar ook voor de mensen op je heen. In dat opzicht is deze film wel een kleine aanklacht. Ik ben niet zo voor het leger." Schouw verheugt zich op de pre mière. „Dat wordt ook een soort reünie voor cast en crew. Fijn el kaar weer te zien, want het liep al lemaal als een geoliede machine." De hoofdrol wordt gespeeld door Sebastiaan Hoekman uit Middel burg. Voor de belangrijke bijrol toonde acteur Christophe Haddad (GTST) zich bereid mee te doen. 'Trauma' bij Film by the Sea in CineCity Vlissingen zo 16/9 13.00 uur zaal 2; za 22/9 10.00 uur zaal 5 en 12.45 uur zaal 3 9 Volg het filmfestival op de voet via www.pzc.nl/fbts. vssssssssss&ssssssssssssssgsssssaass Sebastiaan Hoekman als Robert in de film Trauma van Ruben Schouw. Meer agendanieuws op de website van deze krant OP PAD ZATERDAG 15 SEPTEMBER Burgh-Haamstede Zesde Water en Wind Wandeltocht. Start kantine SV DFS, 8.30 uur (20 en 30 km), 10.00 uur (5, 8 en 15 km) Dreischor Vriendendag Stichting Paardrijden Ge handicapten Schouwen-Duiveland. Manege Balans, 12.00 uur Eindewege Zeelandbokaal-autocross. Ankerveersedijk, 12.00 uur. Middelburg Open dag De Mikke. Koudekerkseweg 131a. Nieuwerkerk Ride for the Church. Vertrek kerkcentrum Punt-3,14.00 uur Terneuzen Stroomopwaarts/Stroomafwaarts: vaar tocht over de Schelde i.c.m. bezoek aan Antwerpen. Heenreis per touringcar. Vertrek Oude Haven, 11.00 uur PODIUM ZATERDAG 15 SEPTEMBER Aardenburg Optreden SjoeGe en companen, GaleRichel, 14.00-17.00 uur Brouwershaven Concert violiste Annette Jumelet en or ganist Marien Stouten. Grote of St Nicolaaskerk, 20.00 uur Dreischor Concert strijkersensemble Acordes. Adriaanskerk, 12.15 uur Domburg Jazz by the Sea: www.jazzbythesea.nl. Diverse locaties, 12.00-03.00 uur Middelburg m Zeeuwse Psychedelica, met o.a. album presentatie Capital Sentimental. De Spot, 21.00 uur (zaal open) Oost-Souburg Concert folkgroep Slan. Historische kerk, 20.00 uur Terneuzen Strondzat Unaaithet Parte. De Pit, 22.00 uur Tholen Cabaretier Javier Guzman. Meulvliet, 20.15 uur Vlissingen Optreden bluesgitarist Julian Sas De Piek, 22.00 uur Zaamslag Orgelconcert Magré Magré. Podium van Zaamslag, 20.00 uur Zierikzee Optreden Kapitan Korsakov Zink. Poppodium Brogum, 21.00 uur ZONDAG 16 SEPTEMBER Domburg e.o. Jazz by the Sea: www.jazzbythesea.nl. Diverse locaties, 11.00-19.00 uur Ellewoutsdijk Oecumenische bijeenkomst met Han- nie Oele. Zang: Mie z'n vieren. Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur Goes Manhuistuinconcert door Jeugdorkest Vlijt en Volharding uit Oost-Souburg. Manhuistuin, 12.00-13.00 uur Kinderconcert met Muis en Leeuw voor Stichting Jayden. De Mythe, 15.00 uur Oost-Souburg Finissage van het project 'RAUMLICH'. IK-eiland bij watertoren, 12.00 uur Veere Concert Ella van Poucke (cello) Jean-Claude Vanden Eynden (piano). Grote Kerk, 15.30 uur Vlissingen Jazzkerkdienst Jazz by the Sea. Sint Jacobskerk, 12.00 uur. door Rolf Bosboom In 2005 bezocht Florenz van de Vijver uit Spui een lezing van de astronauten André Kuipers en Lodewijk van den Berg. Hij werd getroffen door het verhaal van de in Sluiskil geboren Van den Berg, die in 1985 een vlucht maak te met het ruimteveer Challenger. Dat werd in Nederland echter nau welijks opgemerkt, omdat hij sinds begin jaren zestig in Ameri ka woont en werkt. „Ik vond het heel vreemd dat er nauwelijks aandacht is gegeven aan dat feit en dacht: daar moet iets mee gedaan worden", zegt Van de Vijver. Nu, zeven jaar later, is het resultaat daar: de film Een klein vlekje, die vandaag bij Film by the Sea in première gaat en is gese lecteerd voor de PZC Competitie voor Beste Zeeuwse film. Het verhaal van 'de vergeren astro naut' is de rode draad van de film, maar Een klein vlekje gaat breder dan dat. Dankzij een oproep voor beeldmateriaal van de huldiging van Van den Berg in 1985 kwam Van de Vijver in contact met Die- derick Benjaminsz, die niet alleen prachtige beelden beschikbaar had ('een lot uit de loterij', aldus de re gisseur), maar ook over een boeiend levensverhaal bleek te be schikken: vanuit voormalig Neder- lands-Indië bouwde hij in Sluiskil een nieuw leven op. „Het uitgangspunt voor de film was het Sluiskilse volkslied (Al ben je maar een klein vlekje/ Sluiskil mijn geboorteplekje), met ook de zin Al zal ik voorgoed eens de we reld in trekken J en naar vreemde oor den dan gaan", zegt Van de Vijver. „Dat geldt honderd procent voor Lodewijk, maar je kunt het ook breder interpreteren. Als je wat af stand neemt, krijg je een heldere visie op waar je vandaan komt." Een klein vlekje is daarmee vooral ook een film geworden over de band met de geboortegrond en over verschillende perspectieven daarop. De derde hoofdpersoon is Koen de Bruine, die vanuit Sluiskil naar de sterren kijkt, zoals Van den Berg in 1985 vanuit de ruimte op Sluiskil keek. Lodewijk van den Berg is vanmid dag bij de première aanwezig. 9 'Een klein vlekje' in CineCity Vlis singen: vandaag 14.00 uur zaal 1 (première), za 22/9 11.30 uur zaal 2 en 14.15 uur zaal 4. In CineCity Ter neuzen: zo 23/9 16.00 uur zaal 1. Lodewijk van den Berg geeft dins dag 18 september om 20.00 uur een lezing bij de sterrenwacht, Heren gracht 52, Middelburg. VLISSINGEN - De examenfilm Rauw van het Mediacollega Amsterdam gaat vandaag om 16.00 uur in pre mière bij Film by the Sea. De film is geregisseerd door Hugo Metsers, acteur en tevens programmaleider van de opleiding. Hij verzorgt ook een inleiding bij de première. Rauw is de speelfilm waarmee de examenkandidaten van de deeltijd opleiding filmacteur dit jaar met succes hun opleiding afrondden. Het verhaal gaat over zeven twinti gers in een complexe en harde maatschappij. Centraal staat de in troverte Charlie, die zich zo geïso leerd voelt in de samenleving dat hij uiteindelijk een fatale daad be gaat. Hoe heeft het zo ver kunnen komen dat een 'gewone' jongen compleet doorslaat? Lodewijk van den Berg in Een klein vlekje. Dagelijks tippen we enkele films uit het grote aanbod van Film by the Sea: Love is all you need: Susanne Bier (After the wedding, In a better world) ver rast deze keer met een luchtig drama. De film is dit jaar Spijkerbroekenpre mière. Vandaag 21.15 uur (vijf zalen). 9 L'Amour des Moules: Film van Wil- lemiek Kluijfhout over de mosselcul tuur overstijgt het genre van de docu mentaire. Nog niet eerder werd de mossel zo mooi, poëtisch en sensueel in beeld gebracht. Vandaag 19.30 uur (première), morgen 14.00 uur (zaal 1 9 A peirdre ia raison: Indringend dra ma waarin regisseur Joachim Lafosse probeert te doorgronden hoe een moe der ertoe komt haar kinderen te ver moorden. Vandaag 15.30 uur (zaal 1), morgen 16.00 uur (zaal 2). Bezoek de film 'Voor ik doodga' en steun Mara festival Filmbeschrijving 'Voor ik dood ga' De zeventienjarige Tessa is in de bloei van haar leven wanneer ze te horen krijgt dat ze leukemie heeft en waarschijnlijk nooit de leeftijd van achttien zal bereiken. Ze neemt het besluit om een lijst samen te stellen van dingen die ze nog wil doen voordat ze dat niet meer kan. Dan wordt ze verliefd op Adam. Dat stond niet op haar lijst. 'Voor ik doodga' is gebaseerd op het gelijknamige boek van Jenny Downham. Van elk verkocht ticket van de film 'Voor ik doodga' dragen filmdistributeur Dutch Filmworks, de organisatie van Film by the Sea en CineCity 2,- af aan Stichting Diva Dietvorst. De voorstellingen ma 17/9 10.30 uur CineCity Vissingen di 18/9 18.45 uur CineCity Vlissingen WO 19/9 16.30 uur CineCity Vlissingen vr 21/9 10.30 uur CineCity Vlissingen vr 21/9 16.15 uur CineCity Vlissingen za 22/9 13.00 uur CineCity Vlissingen zo 23/9 14.00 uur CineCity Terneuzen Steun Mara. Zie www.divadietvorst.nl www.nimbythesea.nl Vlissingen IA t/m 23 september 2012 Terneuzen 119 t/m 23 september 2012

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17