Tiende WK-titel is de grote droom 341 sport Buitenlanders zijn Slowakije is laatste obstakel Jong KNHB doorn in het oog Oranje voor Europees kampioenschap zaterdag 15 september 2012 Zijspancrosser Willemsen overweegt kort voor historische Grand Prix een punt te zetten achter zijn carrière Op de drempel van het tiende wereldkampioenschap knaagt de onzekerheid. Zijspancrosser Daniël Willemsen twijfelt over zijn toekomst. Stoppen of door gaan? door Dennis Arentsen LOCHEM - Karige sponsorbudget ten, het immer torenhoge ver wachtingspatroon, fysiek ongemak en een steeds vaker mokkend thuisfront De grootste icoon die de zijspanwereld ooit heeft ge kend, overweegt serieus een punt te zetten achter zijn imposante loopbaan. Daniël Willemsen: „Als ik zondag die tiende WK-titel pak, heb ik mijn droom waargemaakt." De jacht op de troon van Stefan Everts - tien mondiale crosstitels - is al zes jaar lang een van de be langrijkste drijfVeren van Willem sen. In het Zuid-Duitse Rudersberg kan de 37-jarige Achterhoeker de legendarische cross-Belg evenaren. „Niemand had gedacht dat Stefan, de beste motorcrosser ooit, die po sitie ooit nog zou moeten delen. Het was een heilig doel voor mij. Natuurlijk denk ik- ook wel eens aan een elfde WK-titel, maar ik ben van mening dat die juist af breuk gaat doen aan mijn carrière. Ja, dat klinkt misschien gek, maar ik heb me als zijspancrosser al zó vaak moeten verdedigen tegen de vooroordelen. Als ik elf keer kam pioen wordt, gaan mensen weer zeggen dat ik het als zijspancrosser veel te gemakkelijk heb gehad. On zin. Ik werk me dag-in dag-uit een slag in de rondte, elk jaar weer, om Team Willemsen draaiende te houden. Elk boutje, elk moertje, al het gereedschap in de vrachtwa gen: het is mijn verantwoordelijk heid." In Nederland lieten alleen schaat ser Sven Kramer (16 WK-titels) en menner IJsbrand Chardon (10) tot dusver meer wereldkampioen schappen op hun naam schrijven. „Waar andere topsporters piekmo menten hebben, met één WK per Blijdschap bij de Nederlandse motorcrosser Daniël Willemsen nadat hij in Lichtenvoorde wereldkampioen zijspannen is geworden in 2003. foto Marcel Antonisse/ANP jaar, moeten wij als motorcrossers driekwart jaar top zijn. Dertien Grands Prix lang. Dat is geestelijk loodzwaar. Het verwachtingspa troon is zó hoog bij de buiten wacht. Als ik verlies, dan heb ik ge faald. Natuurlijk heb ik dat in de loop der jaren zelf afgedwongen, maar ik heb er steeds meer moeite mee. Ik voel dat het einde nabij is." In juli werd Willemsen nog eens bevestigd in zijn gevoel. Drie dagen was de Lochemer op vakan tie met vrouw Diana en de twee zoons. „Drie hele dagen... Het lijkt weinig, maar ik vond het fantas tisch. Vrije tijd en leuke dingen doen met onze kinderen. Er ging een wereld voor me open. Mijn va kanties bestaan al jaren alleen maar uit reizen in de vrachtwagen op weg naar weer een Grand Prix." In augustus nog was Willemsen drie weken van huis voor drie WK-wedstrijden in het Oostblok. Ruim 10.000 kilometer tot diep in Russisch Azië legde het zijspancir- cus af „Sinds 1994 rijd ik het WK. Slechts heel zelden heb ik een weekend vrij en kunnen we weg met familie. Mijn vrouw is er klaar mee en wil dat ik stop. Maar ja, ze weet met wie ze getrouwd is. Een Daniël Willemsen zonder zijspan- cross is eigenlijk ook niet voor te stellen." Maar nu de veertig jaar nadert, sputtert ook het lichaam steeds va ker tegen. „Fysiek krijg ik het steeds zwaarder en moet ik steeds vaker een tandje bijzetten. Vorige maand in Estland was ik helemaal kapot. In de hitte heb ik na de manche tien minuten beweging loos in het zand gelegen. Ik kon niets meer. Motorcross is een aan slag op het lichaam." Zoals ook de economische crisis een zware wis sel trekt op de zijspancross. „Het aantal teams wordt steeds min der." Ook het professionele Team Willemsen kreeg de sponsorbud getten voor 2012 fmancieel niet dichtgetimmerd. „Er is geld van mijn eigen zaak naar het team ge gaan", stelt de Lochemer, die op jaarbasis werkt met een budget van ruim 100.000 euro. „Dat kan ik ook niet elk jaar straffeloos doen." Maar juist zijn bedrijf WSP-Frames zorgt ervoor dat de weegschaal nog niet definitief doorslaat naar het einde der tijden als zijspancoureur. „Ik heb al veel topteams in mijn portefeuille die ik van het beste zijspanmateriaal voorzie. Ja, ook mijn grootste con currenten zoals Etienne Bax - tweede in het WK - krijgen de bes te frames en materialen.. Wat is dan betere reclame voor mijn be drijf dan dat ik zelf meedoe? Deze sport is fantastisch. Ik zit vanaf mijn vijfde op een zijspan. Ik ben er groot mee geworden en hoor hier thuis. Dit is mijn wereld." Waarvan Willemsen morgen in Rudersberg vrijwel zeker voor de tiende keer koning is. „Mijn grote droom komt daarmee uit. Mijn laatste GP? Sportief hoop ik van niet, maar ik weet ook dat ik niet het eeuwige zijspanleven heb." door Anneke Liebrand EINDHOVEN - De Nederlandse hoofdklasse bulkt dit seizoen weer van de buitenlandse spelers. Hoe wel de roep toeneemt om het aan tal niet-Nederlandse hockeyers in de hoofdklasse te beperken, houdt de hockeybond (KNHB) zich afzij dig. „Wij zijn geen partij in deze discussie. De clubs moeten dit zelf regelen", zegt woordvoerder Den nis de Lugt. „We hebben vrij ver keer van werknemers uit Europa en diezelfde regeling geldt ook voor spelers uit andere landen, zo als bijvoorbeeld Nieuw-Zeeland, Australië en Zuid-Afrika. Wij mo gen geen maximum per ploeg op leggen. Dat is tegen de wet." Volgens De Lugt ligt de bal bij de hockeyclubs. „Het is de keuze van de verenigingen. Zij kunnen onder ling afspraken maken." Een eerde re poging om een gentlemen's agreement te sluiten liep in 2007 op niets uit. De clubs spraken on derling af om maximaal drie bui tenlanders per team in te schrij ven, maar hielden zich daar vervol gens niet aan. De Lugt voorziet consequenties voor het hockey. „Talenten worden gedupeerd en de doorstroming van eigen jeugd stagneert." Een soortgelijke beper king is volgens Madeleine Buisse, voorzitster van de Hoofdklasse Hockey CV (belangenbehartiger voor hoofdklasseclubs) voor de na bije toekomst niet te verwachten. „We bespreken het regelmatig. Maar de verenigingen vinden dat dit een clubaangelegenheid is. Tra ditioneel zijn er voor- en tegen standers van zoveel buitenlanders in de competitie." door Barry van der Hooft DEN HAAG - Vooraf vreesde de bondscoach voor een dubbele ont moeting met een sterk land. Dat Jong Oranje gistermiddag in Nyon bij de loting voor de play-offs voor het EK aan Slowakije werd gekop peld, vond Cor Pot dan ook niet zo heel vervelend. „We hadden het slechter kunnen treffen", zei hij. „Tsjechië en Duits land hebben respectievelijk Rus land en Zwitserland geloot. Dat zijn pittige tegenstanders." Waar Jong Oranje vrij overtuigend groepswinnaar werd en de ene na de andere international aan het grote Oranje leverde, slaagde Jong Slowakije er maar net in als twee de in groep 9 te eindigen. In juni verloor de ploeg twee keer van Roemenië, maar het wist dat land uiteindelijk wel één punt achter zich te houden. Mede dankzij de overwinning (2-1) van vorige week op poulewinnaar Frankrijk. „Slo wakije schijnt vooralfysiek sterk te zijn", aldus Pot. „Voor ons lijkt deze loting wel mogelijkheden te bieden. De komende tijd gaan we informatie inwinnen en beelden bekijken, zodat we alles over dé Slowaken weten." Jong Oranje be gint met een uitwedstrijd, die op donderdag 11 oktober wordt ge speeld. De return is vier dagen la ter, op maandag 15 oktober, op Het Kasteel van Sparta. Omdat het Nederlands elftal op 12 oktober te gen het nietige Andorra speelt, hoopt Pot zeker in de heenwed strijd een zo sterk mogelijk team te kunnen samenstellen. Spelers als Ricardo van Rhijn, Bruno Mar tins Indi, Jetro Willems, Kevin Strootman, Jordy Clasie, Luciano Narsingh, Luuk de Jong en de mo menteel geblesseerden Stefan de Vrij en Leroy Fer mogen nog voor Jong Oranje uitkomen. Pot benadrukte vorige week rond de interland tegen Jong Oostenrijk al dat Van Gaal meedenkt over Jong Oranje. „Dat zal nu weer het geval zijn. Hopelijk kunnen we al lebei een zo sterk mogelijke selec tie samenstellen." Pot wil er alles aan doen om het EK te halen, om dat hij tijdens de eindronde in Is raël (5 tot en met 18 juni 2013) af scheid wil nemen. Het liefst met een Europese titel. De volledige loting voor de play-offs: Slowakije-Nederland, Spanje-Denemar- ken, Italië-Zweden, Tsjechië-Rusland, Duitsland-Zwitserland, Engeland-Servië, Frankrijk-Noorwegen. iPA HTS,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 142