Een spinne nest de bestie 800 Dieren tegen de overlast zeeland 127 Park Oosterschelde wil duikers laten hetafe iakker Spelt naar finale Smaak van Nederland 'Rammekensschor moet beschermd gebied worden' zaterdag 15 september 2012 Ml Wl%il I vl I insecten per nacht kan één vleermuis vangen, waarbij muggen het hoofdmenu vormen. door Engel Reinhoudt A el de kapper es", zei Arjaen tegen z'n buurjongen toen a t'n op 't lapje an 't werk was. Gerard, zö gedwee at 'n was, vloog in plekke van naè 't schuurtje naè den diek, gieng de scheerwienkel van Tho mas de kapper binnen en zei a Thomas direct naè Arjaen most komme. „Waerom dan?", zei Tho- omdat er ook te veel dieren zou den verdwijnen. Doordat Traas maatregelen trof om dieren in het gebied te houden, kwam de ver gunning toch. 0 Fruittelers zetten al langer toren valken in om ongewenste knaag dieren uit de boomgaarden te hou den en schade aan de fruitbomen te voorkomen. mas." 'k Gloave at'n mie z'n annen in z'n aer zit", zei Gerard je. 't Is een oud verhaaltje en het gaè over woor den mie dubbele beteêkenissen. Daè kun ne misverstanden over ontstae. Eêle leuke soms. Scheerwienkel ei door Edith Ramakers ZIERIKZEE - Het bestuur van het Nationaal Park Oosterschelde wil duikers laten betalen voor een duik in de Oosterschelde. „Dat idee komt van de duikers zelf Die zeggen vaker dat ze 'best iets zou den willen betalen voor duiken'. Dat moeten ze ook in het Mid den-Oosten of het Caribische ge bied", zegt Siebe Kramer, voorzit ter van het Nationaal Park Ooster schelde. In 2002 werd de sportduikvergun- ning in de Oosterschelde afge schaft. De Nederlandse Onderwa tersport Bond (NOB) reageerde door René Schrier 'S:GRAVENPOLDER - Hinderlijke en schadelijke dieren bestrijden met behulp van andere dieren. Daar legt Traas Nature Care uit 's-Gra- venpolder, neventak van Traas On- gediertebestrijding, zich meer en meer op toe. „Vroeger werden we vooral als gif- spuiters gezien, maar dat gaat meer en meer verdwijnen", vertelt Peter Traas. Dinsdag pakt zijn bedrijf in die sfeer een klus aan bij Landal Strand Resort te Nieuwvliet-Bad. Op dat vrij nieuwe park hebben de mensen last van muggen. In de nieuwe waterpartij gaat Traas blauw-, zilver- en goudwindes uit zetten. Dat zijn vissen die graag muggenlarven eten. Op land wordt, geprobeerd zodanige voor zieningen te plaatsen dat het aan trekkelijk wordt voor gierzwalu wen om zich er te nestelen. Die kunnen overdag een bijdrage leve ren aan het wegvangen van de muggen. En voor 's nachts wordt de troef ingezet; de vleermuis. Traas: „Mensen weten er te weinig van. Dat is het gevolg van het schrappen van biologielessen op de basisscholen. We worden wel gebeld door mensen die zeggen we hebben last van vleermuizen. Dan is ons antwoord; maar dan hebt u geen last van muggen. Men sen zijn bang van vleermuizen, maar die beesten doen niets. Het is gewoon onwetendheid." In de waterpartij van Landal kun nen ook welop een natuurlijke manier windes en stekelbaarsjes komen, bijvoorbeeld met het kroos dat eenden aan hun poten hebben, maar dat duurt wel erg lang. Dan is het beter de natuur een handje te helpen. Traas heeft geen garantie dat er zich inderdaad gierzwaluwen en vleermuizen vestigen (die laatste daar toen verheugd op. Waarom zou' dat nu anders zijn? „Ik ga 25 september met de NOB praten. We willen het nu anders regelen. Het geld dat we binnenkrijgen, ge bruiken we voor betere voorzienin gen van de duiksport. Als wij als Nationaal Park geld geven, zijn an dere overheden misschien ook sneller geneigd om dat te doen." Siebe Kramer zegt dat door de be zuinigingen op de Nationale Par ken de parken meer dan vroeger moeten proberen hun eigen broek op te houden. „Maar die bezuini gingsmaatregel is niet de hoofdre den om geld aan duikers te willen vragen. Het is voor de duiksport." zijn wel in het gebied aanwezig), maar je kunt ze wel een handje helpen en vestiging aantrekkelijk maken. Particulieren, maar ook woning bouwcorporaties of projectontwik kelaars zouden veel meer kunnen doen om nuttige dieren in de buurt van huizen te krijgen. Vroe ger gebeurde dat ook veel meer, met speciale dakpannen voor zwa luwen en andere dieren. Onder in vloed van natuurbeschermingsor ganisaties komt dat nu weer op be scheiden schaal terug. Traas heeft tientallen hulpmiddelen te koop die gemakkelijk in, op of aan een woning aangebracht kunnen wor den. „Bedrijven gaan er toch graag prat op dat ze duurzaam bezig zijn en aan het milieu denken. Dan zou den energiebedrijven toch in al hun transformatorhuisjes en ande re gebouwen van die voorzienin gen aan kunnen brengen. Voor de kosten hoeven ze het niet te laten. Maar ook andere bouwers zouden best wat actiever kunnen zijn." Hij heeft op zijn website www.traas.nl enkele voorbeelden staan van on der meer vleermuistorens en is nu in gesprek met een- camping in Zeeland om zoiets daadwerkelijk- te realiseren. Daar wordt dan - als het doorgaat - ook een educatief aspect aan gekoppeld. Verder is het bedrijf in gesprek met de Stich ting Landschapsverzorging Zee land om te kijken of bij boerderij en ook weer voorzieningen aange bracht kunnen worden. Een voorbeeld van zo'n natuur vriendelijke bestrijding heeft Traas in Duitsland uitgevoerd. In het gras van een golfbaan was erg veel last zogenaamde emelten, de larve van de langpootmug. Toevallig zijn spreeuwen daar erg dol op. Dus hij bedacht iets om spreeu wen te lokken en de golfers waren van hun emelten af DEN HAAG - Het Rammekensschor bij Ritthem is ten onrechte geen beschermd Natura 2000 gebied. De Staat moet het er alsnog aan toevoegen, anders volgt een dwangsom van 100 euro per dag (maximum 15.000 euro). Dat heeft de Raad van State bepaald. Op 28 december 2011 besliste de Raad - in een door Vogelbescherming aan gespannen procedure- dat de Staat de natuur in de Westerschel- de onvoldoende beschermt. In de Natura 2000-aanwijzing gaat hij uit van een te laag aantal grote sterns. Bleker gaat het Ramme kensschor toevoegen, bevestigde het ministerie vrijdagavond. mae eên beteêkenis, mae dat woord wor eigenlijk nie mï ge- bruukt. Het is verdwene omdat de zaak d T nie mï is. Het eêt noe kap salon en ok dat is wee a achter'ae- ld. Bie oans op 't durp gae je naè de hairstyling. Ze zette j'n aer daè net zö steil as a je zelf wil. Ze kun ne t ok laète krulle, mae dan nog bluuft het hairstyling eête. Aer is haar, haar wor hair. De klank is vrom, mae het is wè Engels. Voe ouwere is dat opmerkelijk, voe guus nie. Op de basisschole leêre ze a Engels en in het voortgezet on derwies kunne ze zelfs les kriege in 't Engels. Nog even en je krieg Nederlandse taal in 't Engels. Jammer a ze thuus gin Zeêuws mï eleêrd wan daè zoue ze dan noe gemak van kunnen bie 't leêren van de Engelse taal. Het Zeêuws is t'r een bitje mie verwant. Bie het tv-programma 'Dat is andere taal' kwam het de eêste keêr a eêl dude- lijk an de orde. Wie a dialect eleêrd eit, is daè mie voor bie het leêren van vremde talen. Eindelijk wee'es een stikje erkenning van de waerde van dialect. „Wil je soms de griep riep Wullem naè de buurman die a pe- taoten an het uutdoen was mie een spaè. „Nee hoor, ik ben net be- door Edith Ramakers BRUINISSE - Bakker Spelt uit Brui- nisse heeft zich met zijn Pain de Mer geplaatst voor de finale van de Smaak van Nederland, die 13 november in Baarn wordt gehou den. Charcuterie Mer Terre uit Krab- bendijke en Roem a la Minute, mosselen van Roem van Yerseke, slaagden er niet in door te dringen tot de eindstrijd. In de finale doen negen smaakmakers mee. Van de regio Zuid gingen ook Van der Kroon food uit Dinteloord, met Dutch Tapas, en Scelta Mush rooms uit Venlo door naar de fina le. De producten moeten lekker zijn, van eigen bodem komen en er mooi en smakelijk uitzien. Het brood van Spelt Bakkerij is ge maakt van natuurdesem en bevat ter", riep 'n vrom en die tobbel den vadder. Misschien ao Wullem een riek an motte bieë, dan aot'n het wè begrepe. Het Nederlandse woord voe griep is greep of riek. „Wil jie d'n taefel es anzette?", zei oma tegen Chardayne (ze is naè oma vernoemd, die a Katrien eêt). „Ik kan het knopje niet vinden oma", riep het meisje even laeter. Anzette is dudelijk voe oans, mae een kind dienkt het eêste an appa ratuur en nie an het dekken van d'n taefel. Andersom zou het ok fout kunne gae. „Pier wil jie d'n tae fel es dekke?" Pier:"Ik- ke? 'k Bin gin stier or." Een oud voorbeeld is natuurlijk ook het woord neuken, dat a stoate of vaole beteêkent en daènest ok meêr en meêr de betêekenis ekregen eit van het bedrieven van seks. Daè bin leuke misverstanden over te bedienken. „Tussen de besties zat er een spin ne", zei moe Moatje op een verjae- rdag."Wat, een spin?", zei nichtje. "En durfde je dan naar bed?" De spinne is de provisiekast. Het woord kom van het Latijnse spen- da dat uitdeêling beteêkent. Me kenne het ok van spenderen, uut- geve. „Lei dat geld mae op de fooie", zei opa tegen Jayden. "Ik heb nog hele maal geen fooi gehad", zei het na geslacht en begreep nie da opa de schouwmantel bedoeld'n. Trou wens schouwmantel aod 'n wel licht ok nie begrepe. Eigenaardig bin ok woorden die a je wè hetzelfde schrieft, mae in het dialect net iets anders uut- spreekt. Lief (kort uut'esproke) is lijf en je lief (mie een lange ie) is je geliefde. Zö is t'r ok een groat ver schil tussen schiete (kort) en schie- te (lang). Het eêste doe je op de plee en het twidde mie een ge weer. Reacties: Werrilaan 21, 4453 CA 's-Hee- renhoek. Per e-mail naar cn.zeeuws@zeelandnet.nl. Het stukje is na te lezen op www.zeeuwsezanger.nl Natuurdesembrood van Spelt. gezuiverd Oosterscheldewater. Pain de Mer is uitgevonden door Marcel Spelt. Het brood bevat wei nig zout en is erg mals. Spelt: „We gaan nu ons best doen om de fina le te winnen." De winnaars vorig jaar waren Annette Hermans van Kwekerij Hermans-Waker uit Seve- num en meester-ijsbereider Theo Clevers uit Grubbenvorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 139