Bonden vrezen Zalco-scenario bij Thermphos nog leuker 261 zeeland Zeeuwse leveranciers Albert Heijn verontwaardigd over kortingseis Het kan écht Peter Traas zaterdag 15 september 2012 FNV-bestuurder Schoone: 'Situatie is zorgelijk' door Frank Balkenende NIEUWDORP - De vakbonden vre zen een Zalco-scenario bij fosfor producent Thermphos in het Sloe- gebied bij Nieuwdorp. Financieel zou het bedrijf het water aan de lippen staan. Gisteren werd het cao-overleg met de bonden opge schort tot november, nadat de Thermphos-directie had aangege ven geen geld te hebben voor loonstijgingen. Volgens bestuurder Liliane Schoone van FNV Bondgenoten ziet de directie momenteel geen enkele mogelijkheid om ook maar iets tegemoet te komen aan cao-ei sen. „Er is gezegd dat. er momen teel geen geld voor is. We zullen onze leden daarover binnenkort via een nieuwsbrief informeren. We praten in november verder met Thermphos." Bij de fosforproducent in Nieuw dorp werken zo'n 450 mensen. Schoone maakt zich grote zorgen over behoud van werkgelegenheid bij Thermphos, gezien 'de precaire financiële situatie van het bedrijf. „Het bedrijf zit in zwaar weer. We hopen dat Thermphos niet Zalco achterna gaat." Zalco is de aluminiumproducent die eind vorig jaar failliet ging. Dat kostte zeshonderd mensen hun baan. Thermphos zou elke cent moeten omdraaien. Volgens bron nen in en rond Thermphos zijn bonussen die in mei zouden wor den uitgekeerd, nog steeds niet be taald. Ook zou het bedrijf afne mers vragen meteen te betalen. Andersom zouden leveranciers van Thermphos meteen boter bij de vis eisen. Thermphos wil daar op inhoudelijk niet reageren. „Het gaat om vertrouwelijke commer ciële informatie", laat het bedrijf - schriftelijk weten. De fosforproducent heeft momen teel op verschillende fronten de wind tegen. Thermphos moet fors investeren om de uitstoot van di- Zeker! Wij breiden het zenderaanbod van de pakketten van DELTA DIGITALE TV verder uit. Dat betekent dus nog meer kijkplezier! Ontdek het zelf op zeelandnet.nl fcZeelandNet Je kunt de leefomstandigheden voor uilen verbeteren om muizen te bestrijden. Of marters (die zijn wel be schermd) om konijnen mee te verjagen. Of planten zet ten die spreeuwen aantrekken om van de emelten in je gras af te komen." oxine en ammoniak terug te drin gen en te voldoen aan toekomsti ge, strengere milieu-eisen. Deze fil tertechniek kost het bedrijf twin tig miljoen euro. Het moest dit jaar al voor een kwart miljoen eu ro aan boetes betalen voor pieken in de uitstoot van dioxine en cad mium. Daarnaast heeft Thermphos last van Kazachstaanse producenten die fosfor tegen dumpprijzen aan bieden in Europa. Saillant is dat Thermphos nu last heeft van on der meer Kazphosphate, het be drijf dat tot 2007 eigendom was van Thermphos' enige en huidige aandeelhouder Nahum Galmor. Thermphos heeft de Europese Unie om een anti-dumpingmaatre gel gevraagd, omdat het goedkope Kazachstaanse fosfor 'van invloed is op de bedrijfsvoering', zegt het bedrijf desgevraagd. Verder heeft Thermphos tiental len miljoenen euro's nodig voor zijn groene strategie. Omdat de winning van fosfaaterts eindig is, wil Thermphos fosfaten hergebrui ken uit afval, met name uit rioolslib, as, beendermeel, mest en industriële afvalstromen. Dat ge beurt nu voor vijf procent, maar in 2020 moet de fabriek volledig op reststromen draaien. Dat vergt een dure ombouw. De groene stra tegie lijkt logisch. Fosfaat is een we zenlijk bestanddeel van kunstmest en onmisbaar voor de voedselpro ductie. De transitie staat echter (nog) niet erg hoog op de nationa le agenda, terwijl voor fosfaatrecy- cling wel" wetten moeten worden aangepast. Probleem is dat Thermphos het geld niet heeft om het roer om te gooien. Het zoekt investeerders. De fosforproducent probeert al een tijdje enkele bedrijfsonderde len zoals de productie van speciale fosfaten, te verkopen. Vakbondsbe stuurder Schoone heeft begrepen dat 'er gesprekken lopen, maar dat er nog niets is verkocht'. Angst voor vleermuizen is onterecht, het zijn nuttige dieren. Heel wat dieren helpen mee om overlast te bestrijden Zilver- en goudwindes voeden zich bij voorkeur met muggenlar- ven die vlak onder het wateropper vlak tot ontwikkeling komen. Om te zorgen voor een goede waterbio toop worden later in het seizoen als het water wat kouder is riet voorns, graskarpers en stekel baarsjes uitgezet. Ook gierzwaluwen kunnen een bij drage leveren aan de strijd tegen insecten in. het algemeen en. mug gen in het bijzonder. Vleermuizen leveren ook een be hoorlijke bijdrage aan de vangst van insecten. Op die manier kan op een biologische wijze een groot deel van de aanwezige insec ten' bestreden worden. Vleermuistorens komen oorspron kelijk uit Amerika en werden daar aan het begin van de vorige eeuw ontwikkeld. Ze werden vooral bij- meren en moerassen gebouwd om malariamuggen te vangen. S Traas Nature Care is ingezet voor de verbreding van de A4 bij Steen bergen, waar enkele boerderijen moesten verdwijnen. Daar kwam aanvankelijk geen vergunning voor 8SBSB8SBSS9B8HHI «ssssesssssBassmssss^smmss door Coraelleke Blok MIDDELBURG - Zeeuwse leveran ders van Albert Heijn zijn verbol gen over de kortingseis van 2 pro cent die de supermarktketen deze week bij hen neerlegde. Peter de Koeijer, Zeeuws voorzit ter van de ZLTO, heeft veel veront waardigde reacties gekregen van boeren uit de provincie. Honder den Zeeuwse land- en tuinbou wers leveren volgens hem via een tussenpersoon aardappels, appels, peren en groenten aan AH. De supermarktketen wil 2 procent minder betalen voor de inkoop van goederen/ omdat het concern groter is geworden. Daar profite ren de leveranders ook van, zo re deneert AH. „Dit is een verkeerd signaal", zegt De Koeijer. „In de maatschappij is een discussie gaande over duurza me producten en duurzaam voed sel. Maar - yerduurzaming brengt wel een hogere kostprijs met zich mee. Door deze eis van Albert Heijn wordt deze beweging ge remd. Boeren krijgen straks de schuld dat ze geen duurzame pro ducten leveren,, maar Albert Heijn is daarvan de aanjager." Overigens is het volgens De Koeijer niet alleen Albert Heijn die dit soort eisen stelt. Andere su permarktketens doen hetzelfde. LTO heeft maandag een gesprek met Albert Heijn. Zeeuwse leveranciers willen in de krant niet reageren, omdat ze bang zijn de relatie met de grootgrutter op het spel te zetten. Enkelen, die niet met naam genoemd willen worden, geven aan dat ze de eenzij dige manier waarop AH kortingen oplegt onfatsoenlijk vinden. „Dit is geen. manier van zaken doen", zegt een Zeeuwse boer. Verschillende bonden voor voed selproducenten voerden vrijdag middag actie voor het hoofdkan toor van Albert Heijn, om te pro testeren tegen de kortingseis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 138