Watertoren op zoek naar ton 799,- Uiteindelijk komt het leven er weer bovenop 241 zeeland de baronie CCBS zit er weer warmpjes bij U hoeft niet meer naar België! Ia ft RUGKLACHTEN OF HERNIA? BOVEN OOGLID CORRECTIE zaterdag 15 september 2012 Gemeentebestuur verwacht inzet bevolking door René Hoonhorst OOSTBURG - De inwoners van de gemeente Sluis, die van Oostburg voorop, moeten zelf laten zien dat de watertoren hen wat waard is. Ze moeten bijdragen aan de nood zakelijke opknapbeurt van de to ren, betoogde wethouder Jan Schaalje tijdens de vergadering van de commissie ruimte. Deskundigen van buiten én inwo ners van de streek vinden het voor malige waterreservoir het beeldbe palende bouwwerk van de Een- hoomstad. Ook in het masterplan Aantrekkelijk Oostburg wordt het belang van de watertoren als land mark onderkend. De Breskense kunstenaar Johnny Beerens is be reid öm zijn kunstwerk (de drup pels) gratis te herstellen. Voor ma teriaal voor reparatie en de schil derbeurt van de rest van de toren is dan toch nog zo'n honderddui zend euro nodig, meldde Schaalje. Samen met de stadsraad en de Ver eniging -Ondernemend Oostburg denkt de gemeente aan een actie 'adopteer een steen'. Op het Stimu leringsfonds van de Rabobank - ondersteuner van veel goede doe len in de streek - hoeft niet te wor dichtbij huis, zónder wachtlijsten en binnen 2 weken behandeld. "-«Sis *lnterne geneeskunde "Handchirurgie *Neurochirurgie *Orthopedie "Urologie "Gynaecologie "Dermatologie "Maag- darm- en leveronderzoek "Pijnbehandeling "Plastische chirurgie "Andrologie "Urochirurgie "Dexa- Scan "Flebologie "Injectables MC de Baronie werkt in een prettig laagdrempelige omgeving met des kundige artsen. Onze specialisten zijn allemaal BIG geregistreerd en aangesloten bij de vakverenigin gen. Bovendien hebben zij jaren lange ervaring in vele ziekenhuizen zoals het Erasmus MC, het Groene Hart Ziekenhuis en Maasstad Ziekenhuis. Vooral onze persoonlijke aandacht en professionele faciliteiten zullen u aanspreken: We hebben alle zorg voor de patiënt. Alle behandelingen die binnen de (basis)verzekering vallen, worden door de zorgverzekeraars vergoed. U heeft wel een verwijzing van uw huisarts of behandelend arts nodig indien u naar één van onze me disch specialisten komt. Indien u meer informatie wilt of een consultafspraak met één van onze specialisten, neemt u dan gerust contact met ons op. Wij helpen u graag verder. Ook volgens PTED methode. Bij een aanvullend pakket is vergoeding door uw zorg verzekeraar mogelijk. *septemberactie* nu slechts I MED SC" CENTRUM mcdebaronie.nl MINDERBROEDERSSTRAAT 8 4811 LX BREDA TEL 076-76 40 777 oibkuhhsbm den gerekend. „Dat fonds is niet bedoeld voor onderhoud van voor zieningen. Maar het zou mooi zijn als de organisatoren van de Lange Strangetocht de toren volgend jaar benoemen tot goed doel." Tot hila riteit van de commissieleden voeg de de imposante wethouder er aan toe: „Als ze dat doen, loop ik volgend jaar mee." Hoewel de commissieleden blij wa ren dat er een masterplan voor Aantrekkelijk Oostburg ligt, had den ze nog wel wat vragen over de komst van een vierde supermarkt, de verkeersveiligheid en het ver minderen van de winkelleegstand in het centrum. Ook is er twijfel over de haalbaarheid van de plan nen. Wethouder Conny Almekin- ders verzekerde dat de financie ring van het masterplan rond is. Dit laat onverlet dat er nog over een bijdrage van de ondernemers wordt gedacht en de gemeente op extra geld van de provincie uit de 'krimppot' hoo_pt. Collega Peter Ploegaert benadrukte dat de onder handelingen voor de komst van de vierde Oostburgse super in volle gang zijn. Of er ook binnen een jaar een getekend contract ligt, staat echter nog niet vast. In de rubriek De dag van... staat elke zaterdag een dag uit het leven van een meer of minder bekende Zeeuws-Vlaming centraal. Vandaag de dag van geo- wetenschapper Douwe van der Meer junior. Binnen nu en tien miljoen jaar kan het leven op aar de een behoorlijke knauw krijgen door vul kanisme. In het ergste geval sterft dan negentig procent van de leven de wezens. Een grapje? Nee, Dou we van der Meer junior (35) praat geen onzin. Hij kan namelijk tot in de kern van de aardbol 'kijken'. Dat doet de oud-Terneuzense geo- wetenschapper, werkzaam voor oliemaatschappij Nexen in Lon den, als hobby. Hij borduurt voort op zijn afstudeeronderzoek aan de Universiteit Utrecht in 2002, waar in hij zich toelegde op het kijken in de diepe aarde met behulp van aardbevingsgolven. „Als je genoeg van die golven hebt, kun je een soort CT-scan maken van de bin nenkant van de aarde. Je kunt plek ken waarnemen waar in het verle den aardplaten zijn gezonken. )e kunt tot op drieduizend kilometer diepte de ontwikkeling van de aar de tot 250 miljoen jaar terug bekij ken. Belangrijk is dat als er iets zinkt, er ook iets moet stijgen. Dat zijn fysische stromingen, die we mantelpluimen noemen. Die zor gen na een reis van ongeveer vijf tig miljoen jaar aan de oppervlakte voor grootschalig vulkanisme." Binnen nu en tien miljoen jaar- Waar maken we ons druk om? In de geologie wordt daar toch iets an ders over gedacht. „Mijn vader maakt zich uit historisch besef sterk voor honderd jaar oude pand jes in de binnenstad van Terneu- door Raymond de Frel zen. Die huisjes zijn oud, maar ter vergelijking: in mijn sector is een miljoen jaar bijna verwaarloos baar. Nadat aardplaten tegen el kaar zijn gebotst, zinken ze diep tot aan de kern van de aarde. Dat heeft invloed op het aardmagneet- veld. Sinds veertig miljoen jaar is het aardmagneetveld heel onrus tig, dus kunnen we met zekerheid zeggen dat er nu mantelpluimen onderweg zijn naar de oppervlak te", vertelt Douwe. Zo'n 250 miljoen jaar terug werd door dit proces heel Siberië bedekt met lava en ook IJsland was ooit een groot lavameer. Verontrus tend? Het is maar hoe je er tegen aan kijkt. „In het verleden is het le ven er altijd weer bovenop geko men." Douwe is deze vrijdag heel even te rug in de binnenstad van Terneu- zen, de plek waar hij opgroeide. Waar zijn ouders zich op hun mo dezaak in de Noordstraat richtten, ontwikkelde Douwe al vroeg een fascinatie voor het onbekende. „Ik had aardig wat speelgoeddinosau russen. Later is bij de scouting mis schien wel de basis gelegd voor mijn interesses. Ik ben nu al zo'n tien jaar bezig met het vergaren van kennis over Terra Incognita, maar ik zie nog genoeg interessan te dingen in de diepe aarde die ik wil uitzoeken. Zo wil ik mij nog toeleggen op de vraag hoe vulkani sche productie van koolstofdioxide ons kan helpen om broeikaseffec ten te voorspellen." Zijn interesse voor fysische proces sen zorgt ook voor beroepsdefor matie. Genieten van een aardse op risping lukt niet meer. Douwe kan niet meer naar een berg kijken, zonder zich af te vragen hoe die is ontstaan. „Het is toch ook fascine rend? Ik bedoel: zonder de Alpen zou Nederland nooit hebben be staan. In zestig miljoen jaar heb ben de rivieren zoveel sediment (zand, steen, etcetera) meegeno men, dat wij rustig mogen stellen dat Nederland bestaat dankzij de platentektoniek en erosie." Een terugkeer naar Nederland zit er voorlopig niet in. Voor zijn Utrechtse onderzoek is Douwe niet plaatsgebonden, maar zijn rol bij Nexen vraagt om huisvesting in Londen. „Tot vorig jaar werkte ik in Nederland bij Shell. Het was een goed moment om te verkas sen, ook omdat onze dochter Aria- ne (2) nog jong is. Zij spreekt im middels net zo goed Engels als Ne derlands. Terugkeren is ook een voudiger dan vertrekken. Voordat de middelbare schoolperiode aan breekt, komen we terug. Maar tot die tijd is alles nog mogelijk. De hoge olieprijzen zorgen er name lijk voor dat de sector enorm in be weging is. De druk om op nieuwe plekken op economisch verant woorde wijze olie en gas te win nen neemt zó toe, dat ik alweer aanbiedingen heb gekregen voor banen in Italië. Het is net als bij een profvoetballer: je kunt zomaar opeens verkassen." Zeker is wel dat de bezoekjes aan Temeuzen voorlopig kort zullen zijn. Zo ook vandaag. Ariane mag lekker een weekendje bij opa en oma Van der Meer logeren, want papa en mama gaan een weekend je met Douwes 'geologenvriendjes' naar de Ardennen. „Daar zijn ko raalriffen te zien van 400 miljoen jaar oud, toen Nederland en België nog deel uitmaakten van een grote tropische zee. Heel interessant. En gezellig natuurlijk, want we gaan natuurlijk ook met elkaar weg om een biertje te drinken." Douwe van der Meer jr in de oude binnenstad van Terneuzen. „Een mil joen jaar is in de geologie haast ver waarloosbaar." foto Mark Neelemans door Wilma Valk BRESKENS - Van wanhoop naar eu forie. Na lang zoeken, veel werk en vooral veel hulp van sponsoren, vrijwilligers en bedrijven werd vrij dagmiddag het nieuwe Leercen trum van CCBS, de Computer Club Breskense Senioren, onder grote belangstelling geopend. Het nieuwe gebouw voldoet aan al le eisen van de vakkundige en voornamelijk fanatieke docenten van de club. Nestor Jan Albregtse kon het dan ook niet laten om Nel lie Lensen (90) onder het toeziend oog van voorzitter Piet van den Heuvel al uitleg te geven. In ruim tien jaar heeft CCBS al heel wat ouderen geholpen bij het werken met de PC. Het cursusaanbod wordt vaak gewijzigd en aange vuld. Zo kunnen liefhebbers dit jaar kiezen voor een combicursus waarbij vrijwel alle disciplines van Word over Excel tot fotobewer king aan bod komen. Jan Albregtse legt aan Nelly Lensen (90) iets uit. Voorzitter Piet van den Heuvel en docent Marie-An Donker kijken mee. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 136