Duitse liefde voor polders 221 zeeland nog sneller almanak Dankbaar e4 Zussenactie IJP^ 'Geniet juist van de krimp' Het kan écht zaterdag 15 september 2012 WmUUJÜl door Raymond de Frel Zeeuws-Vlaanderen krimpt en vergrijst Veel jongeren trekken weg. Maar waarom? Bas Dingenouts (De Rede), Anoek de Gardeijn (Zwin College), Christel Tuin (Reynaertcollege) en Raymond de Frel (Zelden- rust-Steelantcollege) proberen daarop aan de hand van hun klassen- foto's antwoord te krijgen van hun oud-klasgenoten. Vandaag Rob bert Smet uit de klas van Raymond. Waarom moet Zeeuws-Vlaande ren zo nodig de krimp tegengaan? Waarom moet er zoveel mogelijk industrie bij in de Kanaalzone? Robbert Smet kan er met zijn pet niet bij. „Richt je nou toch op de rust en ruimte, want een econo misch hart zal Zeeuws-Vlaande ren nooit worden." Negatief? Misschien. Robbert (33) vindt het eerder realistisch. „Na tuurlijk hebben ook dunbevolkte gebieden voorzieningen nodig. Maar waarom moet elke stre/sk nu per se dynamisch zijn? Geniet toch van de rust. Dat heeft ook een aantrekkingskracht. Concen treer alle industrie lekker rond Rotterdam, want daar is het ge bied toch al lelijk. Het wordt daar dan steeds drukker, waardoor mensen gaan verlangen naar rust. En daar kan Zeeuws-Vlaanderen op termijn weer zijn voordeel mee doen. Bovendien, als je hier heel veel oudjes hebt, komt er ook vanzelf werkgelegenheid. Niet alleen op het vlak van zorg, maar bijvoorbeeld ook om alle ouderen te vermaken." Robbert heeft er niet veel moeite mee om te prikkelen. Dat is ook een periode een onderdeel van zijn werk geweest. Na het vwo verkaste hij naar Maastricht voor een studie economie. Hij ging na* zijn studie een jaar reizen en vond vervolgens werk als advi seur bij het ministerie van Buiten landse Zaken en later het ministe rie van Verkeer en Waterstaat. Vanuit Utrecht verhuisde hij met Robbert Smet (33), 4vwo Zeldenrust- college (1994). zijn vriendin naar Den Haag, waar hij een baan kreeg bij D66. „Ik ondersteunde de Kamerleden, zeg maar als een soort 'schaduw- Kamerlid'. Maar het werk in de fractie was zó tijdrovend. Toen mijn vriendin zwanger raakte, ben ik van baan veranderd. Nu werk ik voor de Nederlandse Vere niging Ziekenhuizen." Een terugkeer naar Zeeuws-Vlaan deren is geen optie. „Ik houd van het leven in de grote stad. Ik volg het Zeeuwse nieuws nog wel op hoofdlijnen. Als bijvoorbeeld een vooraanstaand politicus Zeeland bezoekt, lees ik daar over. En ik kom nog wel graag in Zeeuws- Vlaanderen, hoor. Lekker een stuk fietsen door het Land van Hulst, heerlijk! Die rust, dat uitge strekte... Man, je moet juist genie ten van de krimp!" yzGst&sxG&sssssssa&s Gelukkig, de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn weer voorbij. Ne derland kan - op politiek Den Haag na - over tot de orde van de dag. Toch zullen we het nog erg gaan mis sen, meldde een collega deze week, nadat zij voor de tigste keer dit jaar een parkeerboete had gekregen. „'Dom, dom, dom', ben ik alweer ver geten op tijd bij te tanken aan de Met hulp van zus Julia-Sophia (links) hield de 11 -jari ge Duitse Anna-Maria Franke een handtekeningenactie tegen de komst van Waterdunen. Ze verzamelde 114 handtekeningen. 'Dat waren er meer geweest als ik niet twee weken ziek was geweest.' Robbert Smet snapt niet waarom Zeeuws-Vlaanderen zoveel doet tegen de krimp. „Een economisch hart zal Zeeuws-Vlaanderen toch nooit worden." Niet alleen (West-)Zeeuws-Vla- mingen maken zich druk over het 'onder water zetten van goe de landbouwgrond' voor de ont wikkeling van het zilte natuur- en recreatiegebied Waterdunen. Drie Duitse zusjes van 11,10 en 5 hielden een handtekeningenac tie. door René Hoonhorst Anna-Maria (11), Julia-Sophia (10) en Helena (5) Franke 'houden van de pol ders'. De zussen ge nieten elke keer van zee, strand, duinen en polders als ze in hun va kantiehuisje aan 't Zandertje in Breskens zijn. Vooral oudste zus Anna-Maria is verknocht aan de streek. Ze ging een jaartje in Groede naar school, toen de familie Franke permanent in het vakantiehuisje verbleef. Tel kens als ze naar school of naar huis fietste, snoof Anna-Maria de gezonde zeelucht op en speurde ze de omgeving af naar vrolijk rondhuppelende konijntjes, bid dende roofvogels boven de akkers en andere dieren. De familie Franke was jaren be- vriénd met de familie Flikweert. De zusjes vinden het verschrikke lijk dat boer Jaap en zijn vrouw de 'generaties in de familie zijnde boerderij' moesten verlaten, om dat hun akkers onder zout water komen te staan. Anna-Maria woont weer het grootste deel van het jaar in Wachtberg (bij Bonn), maar als het aan haar ligt, komt ze binnen korte of langere tijd weer aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust wonen. Als die er tenminste hetzelfde uit blijft zien. „Want als Waterdunen komt, ga ik hier niet meer naar toe", zei Anna- Tip? redactie@pzc.nl parkeerautomaat." Hoe anders was dat een tijdje terug, toen de verkiezin gen nog volop gaande waren. Van verre zag ze een papiertje wapperen onder haar ruitenwisser. 'Weer een bon!' Tot ze dichterbij kwam en zag dat het om een papier tje ging van - jawel - de Libertari- sche Partij. Ze is die club nog dank baar, maar of ze erop heeft gestemd? Maria vrijdag tegen' burgemeester Jacques Suurmond van Sluis. Sa men met haar twee zussen zamel de Anna-Maria tijdens een week markt in Oostburg en tijdens de Visserijfeesten in Breskens handte keningen in. Als ze daarna niet twee weken ziek was geweest, had ze nog veel meer dan 114 steunbe tuigingen gekregen, zei ze bij de overhandiging van de lijst aan de Sluise burgervader. Vader Michael, een Duitse kunste naar die al veertig jaar naar het door zijn vader gekochte vakantie huisje komt, en moeder Ancuta be nadrukten dat hun dochters hele maal zelf het initiatief hebben ge: nomen voor de actie. Suurmond is des te meer on der de indruk van de wijze waarop Anna-Maria als een door alle wateren gewassen politi ca haar standpunten voor het voet licht brengt. Maar als de jongeda me stelt dat de democratie geen recht wordt gedaan, omdat niet naar tegenstanders van Waterdu nen is geluisterd, geeft hij haar en haar familie een lesje Nederlands staatsrecht. Zo leert Anna-Maria dat gemeenteraadsleden en leden van Provinciale Staten worden ge kozen door de mensen. „Ze verte genwoordigen alle inwoners. En de meerderheid van de gemeente raad of Staten beslist." Suurmond voegde toe dat de meer derheid 'altijd moet blijven luiste ren naar de minderheid'. Hoewel de gemeente geen zeggenschap (meer) heeft over Waterdunen, be loofde Suurmond dan ook de brief van de zussen aan de raad en de provincie te sturen. Anna-Maria schudt de hand van bur gemeester Jacques Suurmond. Die was onder de indruk van haar welbe spraaktheid, daad- en overtuigings kracht. foto Mark Neelemans MEEST CELEZEN 1. Invasie Vlamingen houdt aan 2. Hondje Millie weer thuis. 3. Excuses voor wegafsluiting Zelzate ZEEUWSE KELDER De voetbalcompetities zijn weer be gonnen. Stuur uw bijdrage naar en lees die van anderen: kelder@pzc.nl STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Natuurlijk! We verhogen de snelheid van ons internet tot wel 160 Mbps! Daar bovenop krijg je een nog grotere mailbox*. Ontdek het zelf op zeelandnet.nl (ZeelandNet /anat Irdprnet Premium

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 134