Uiteindelijk komt het leven er weer bovenop 241 zeeland Gemeente wil niet aan Eerst wozoco, dan pas ozb-ondernemersfonds seniorenappartementen Drukte bij hoge hakkenrace zaterdag 15 september 2012 B Geowetenschapper Douwe van der Meer junior, oud-Terneuzenaar, kan in de aarde kijken. 'We kun nen met zekerheid zeggen dat er mantelpluimen aanko men'. door Raymond de Frel Binnen nu en tien miljoen jaar kan het leven op aar de een behoorlijke knauw krijgen door vul kanisme. In het ergste geval sterft dan negentig procent van het le ven. Een grapje? Nee, Douwe van der Meer junior (35) praat geen on zin. Hij kan namelijk tot in de kern van de aardbol 'kijken'. Dat doet de oud-Temeuzense geo wetenschapper, werkzaam voor oliemaatschappij Nexen in Lon den, als hobby. Hij borduurt voort op zijn afstudeeronderzoek aan de Universiteit Utrecht in 2002, waar in hij zich toelegde op het kijken in de diepe aarde met behulp van aardbevingsgolven. „Als je genoeg van die golven hebt, kun je een soort CT-scan ma ken van de binnenkant van de aar de. Je kunt zo plekken waarne men, waar in het verleden aardpla- ten zijn gezonken. Je kunt tot op drieduizend kilometer diepte de ontwikkeling van de aarde tot 250 miljoen jaar terug bekijken. Belang rijk is dat als er iets zinkt, er ook iets moet stijgen. Dat zijn fysische stromingen, die we mantelplui men noemen. Die zorgen na een reis van ongeveer vijftig miljoen jaar aan de oppervlakte voor groot schalig vulkanisme." Binnen nu en tien miljoen jaar... Waar maken we ons druk om? In de geologie wordt daar toch iets an ders over gedacht „Mijn vader maakt zich uit historisch besef sterk voor de honderd jaar oude pandjes in de binnenstad van Ter- neuzen. Die huisjes zijn oud, maar ter vergelijking: in mijn sector is een miljoen jaar bijna verwaarloos baar. Nadat aardplaten tegen el kaar zijn gebotst, zinken ze diep tot aan de kern van de aarde. Dat heeft invloed op het aardmagneet- veld. Sinds veertig miljoen jaar is het aardmagneetveld heel onrus tig, dus kunnen we met zekerheid zeggen dat er nu mantelpluimen onderweg zijn naar de oppervlak te", vertelt Douwe. Zo'n 250 miljoen jaar terug werd door dit proces heel Siberië bedekt onder lava en ook IJsland was ooit een groot lavameer. Verontrus tend? Het is maar hoe je er tegen aan kijkt „In het verleden is het le ven er altijd weer bovenop geko men", zegt hij hoopvol. Douwe is deze vrijdag heel even terug in de binnen stad van Terneuzen, de plek waar hij opgroeide. Waar zijn ouders zich op hun modezaak in de Noordstraat richtten, ontwikkel de Douwe al vroeg een fascinatie voor het onbekende. „Ik had aar dig wat speelgoeddinosaurussen. Later is bij de scouting misschien wel de basis gelegd voor mijn inte resse. Ik ben nu al zo'n tien jaar be zig met het vergaren van kennis over Terra Incognita, maar ik zie nog genoeg interessante dingen in de diepe aarde die ik wil uitzoe ken. Zo wil ik mij nog toeleggen op de vraag hoe vulkanische pro ductie van koolstofdioxide ons kan helpen om broeikaseffecten te voorspellen." Zijn interesse voor fysische proces sen zorgt ook voor beroepsdefor matie. Genieten van een aardse op risping lukt niet meer. Douwe kan niet meer naar een berg kijken, zonder zich af te vragen hoe die is ontstaan. „Het is toch ook fascinerend? Ik be doel: zonder de Alpen zou Neder land nooit hebben bestaan. In zes tig miljoen jaar hebben de rivieren zoveel sediment (zand, steen, etce tera) meegenomen, dat wij rustig mogen stellen dat Nederland be staat dankzij de platentektoniek en erosie." Een terugkeer naar Nederland zit er voorlopig niet in. Voor zijn Utrechtse onderzoek is Douwe niet plaatsgebonden, maar zijn rol bij Nexen vraagt om huisvesting in Londen. „Tot vorig jaar werkte ik in Nederland bij Shell. Het was een goed moment om te verkas sen, ook omdat onze dochter Aria- ne (2) nog jong is. Zij spreekt in middels net zo goed Engels als Ne derlands. Terugkeren is ook een voudiger dan vertrekken. Voordat de middelbare schoolperiode aan breekt, komen we terug. Maar tot die tijd is alles nog mogelijk. De hoge olieprijzen zorgen er name lijk voor dat de sector enorm in be weging is. De druk om op nieuwe plekken op economisch verant woorde wijze olie en gas te win nen neemt zó toe, dat ik alweer aanbiedingen heb gekregen voor banen in Italië. Het is net als bij een profvoetballer: je kunt zomaar opeens verkassen." Zeker is wel dat de bezoek jes aan Terneuzen voorlo pig kort zullen zijn. Zo ook vandaag. Ariane mag lekker een weekendje bij opa en oma Van der Meer logeren, want papa en mama gaan een weekendje met Douwes 'geologenvriendjes' naar de Arden nen. „Daar zijn koraalriffen te zien van 400 miljoen jaar oud, toen Ne derland en België nog deel uit maakten van een grote tropische zee. Heel interessant. En gezellig natuurlijk, want we gaan natuur lijk ook met elkaar weg om een biertje te drinken." Douwe van der Meer jr. in de oude binnenstad van Terneuzen. „Een mil joen jaar is in de geologie haast ver waarloosbaar." foto Mark Neelemans door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Het plan van de Noord-Bevelandse ondernemers verenigingen om via een extra ozb-belasting een Ondernemers fonds te vullen, gaat niet door. Het college van burgemeester en wet houders zal zo'n voorstel niet voor leggen aan de raad, zei wethouder Piet de Putter donderdag in de raad. Hij acht het voorstel kans loos omdat er bij de raad geen draagvlak voor zou zijn. De con structie zou ook niet door alle on dernemers geaccepteerd zijn. On dernemerskoepel GON, ZLTO, Ko ninklijke Horeca Nederland, VeKa- Bo, de Wissenkerkse ondernemers en Recron op Noord-Beveland wil den dat de gemeente via zes pro cent extra onroerendzaakbelasting op niet-woningen per 2013 jaar lijks 12.500 euro in het fonds zou storten voor stimulerende activitei ten voor Noord-Bevelandse bedrij ven. De initiatiefnemers beraden zich nu op andere bronnen. door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - Aannemingsbe drijf Gebr. Moerland B.V. uit Sint-Annaland mag voorlopig nog geen appartementencomplex bou wen op haar huidige bedrijfsloca tie aan de Bierensstraat in Sint-An naland. De gemeenteraad wil het woonzorgcentrum op het Haven plein voorrang geven. Moerland wil zijn bedrijf verplaat sen naar een stek buiten het dorp en aan de Bierensstraat zeventien appartementen bouwen voor nog zelfstandige senioren. Woningcor poratie Stadlander is echter bang dat dit gebouw een concurrent zal zijn voor het toekomstige woon zorgcomplex (wozoco) dat ze gaat bouwen op het Havenplein. Daarom mag Moerland van burge meester en wethouders pas gaan bouwen als dit wozoco is gereali seerd. De oppositiepartijen pro beerden deze eis donderdag van ta fel te krijgen tijdens de raadsverga dering, maar de coalitiepartijen steunde het college. Eigenaar René Moerland van het aannemingsbedrijf is teleurgesteld. Volgens hem ligt de gemeente aan de leiband van Stadlander en druist het besluit in tegen het vrije ondernemerschap. Hij is boven dien van mening dat zijn plan ab soluut geen concurrent' is voor het wozoco. „Veel mensen hebben in middels belangstelling getoond. Ze zeggen dat dit het plan is waar ze al lang op wachten en geven aan dat ze echt nog niet naar een woonzorgcentrum willen." Moerland wil zo snel mogelijk met Stadlander gaan praten om moge lijk tot een oplossing te komen. De wethouder heeft beloofd zo'n gesprek te zullen arrangeren. VLISSINGEN - Tot vrijdagmiddag hadden zo'n dertig dames zich aan gemeld om vandaag, zaterdag, deel te nemen aan de Hoge Hakkenra ce in Vlissingen. Die race start om 14.00 uur en de deelnemers moe ten 150 meter door de Walstraat rennen. De hakken moet mini maal 7 cm lang en 1,5 breed zijn. Volgens de organisatie mogen er maximaal zestig dames deelnemen aan de race. Als er zoveel zich daad werkelijk inschrijven, wordt er in twee groepen gerend en nemen de snelste rensters deel aan de fina le. Het idee om iets te organiseren is ontstaan in samenwerking met de gemeente Vlissingen die naar aanleiding van de vernieuwde be strating dit deel van de Walstraat nog wilde heropenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 128