'Het was elf jaar 9ang ploeteren ÜH nog sneller Noord-Beveland blijft buiten Maecon-debacle 22 21 lintjes voor de brandweer Nicolaaskerk vervangt mogelijk Pompweie Het kan écht Man belandt met auto in kanaal Goes-Goese Sas Raad geeft 10 mile voor kunstwerk zaterdag 15 september 2012 door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Het Maecon-deba- cle heeft de gemeente Noord-Beve land volgens wethouder Kees van der Weele 'niet direct geld gekost'. Wel heeft een andere instelling, niet bekend is welke, recent een claim bij de gemeente ingediend over een re-integratiewerknemer over een periode in 2010. Die claim kan de gemeente naar schatting 12.000 euro kosten. De gemeente onderzoekt de declara tie. Dat meldde Van der Weele don derdag in de gemeenteraad Noord-Beveland. Arie Kees Oudshoorn (NBB) wil de weten of het faillissement van het re-integratiebedrijf Maecon in maart dit jaar geld heeft gekost. Goes en Borsele, die ook zaken de den met Maecon, kostte het faillis sement respectievelijk 400.000 en 70.000 euro aan vooruitbetaalde sa larissen. Van der Weele: „Wij had den drie medewerkers op de loon lijst van Maecon. Wij hebben tot en met maart voorschotten overge maakt en de mensen zijn ook uit betaald. Daarna is de sociale werk voorziening Betho bereid gevon den die mensen over te nemen." Inmiddels zijn deze mensen niet meer gesubsidieerd aan het werk. MMBBWOBBMM—MWWMBWBPMMWMBIMMMflMMMMWMBMWBWBBBMMMMÉMWWWWMMMW—aaMHIHIIinillllnillll GOES - Al jaren staan ze dag en nacht klaar om een brand te blussen of te assisteren bij een ongeluk. Twintig brandweermannen van het Goese korps kregen vrijdagavond een koninklijke onderscheiding opgespeld door burge meester Verhulst. Eén collega had zijn lintje al een avond eerder gekregen. foto Willem Mieras wmnmaiggH mmmsmmmmm door Claudia Sondervan KORTGENE - Als de Nicolaaskerk in Kortgene in staat blijkt om alle functies over te nemen die nu in dorpshuis De Pompweie plaatsvin den, kan de kerk mogelijk de dorpshuistaak krijgen. De gemeen te Noord-Beveland bekijkt of de kerk én het bestuur van de kerk die mogelijkheden en ambitie heb ben. Dat zei wethouder Kees van der Weele donderdag in de ge meenteraad. De Stichting Behoud Nicolaaskerk gaat de kerk inrich ten tot multifunctioneel gemeen schapscentrum waar activiteiten als concerten en bijeenkomsten kunnen plaatsvinden. De gemeen te vindt dat de kerk het dorpshuis niet mag beconcurreren, maar de Pompweie raakt wel verouderd. Natuurlijk! We verhogen de snelheid van ons internet tot wel 160 Mbps! Daar bovenop krijg je een nog grotere mailbox*. Ontdek het zelf op zeelandnet.nl ielandNet 'vanaf Internet Premium SS - - Na elf jaar ploeteren sloot multi functioneel centrum Scaldis Na- turalis aan de Kastelijnsweg in Sint-Maartensdijk vorige maand definitief zijn deuren. Voorzitter George de Leeuw van de stich ting Platform Leefbaar Platteland Tholen wijt dit vooral aan het ge drag van de gemeente en het Nationaal Park Oosterschelde. „Zij hebben geholpen met de bouw van het pand, maar nooit de verantwoordelijkheid geno men die daaruit voortvloeit." door Rob Paardekam De stichting Platform Leefbaarheid Platteland Tholen,-ook wel her Platform genoemd, werd opgericht in 1997. „Ons eer ste doel was het opzetten van een kinderboerderij waar gehandicap te kinderen konden werken", ver telt toenmalig secretaris Els Frigge. Het plan werd gerealiseerd. Kinder boerderij 't Lamsoortje kwam op een stuk grond dat werd gepacht van camping De Muie. Het tweede project van het Plat form was de realisatie van een mul tifunctioneel centrum, met name bedoeld voor milieu-educatie. Het idee ontstond om het gebouw naast 't Lamsoortje te zetten, zo dat ook de gehandicapte kinderen er gebruik van konden maken. Met behulp van ruim 250.000 eu ro subsidie - onder meer van het Ministerie van Landbouw, de EU, de gemeente Tholen en het Natio naal Park Oosterschelde (NPO) - kon het gebouw in 2001 worden gerealiseerd. Even leek er een kink in de kabel te komen toen het NPO zijn bijdrage dreigde in te trekken. Dat was op het moment dat het Platform al financiële ver plichtingen was aangegaan. Vol gens het NPO was het beleidsplan gebaseerd op drijfzand. Met deze afkeuring dreigde de hele bouw- subsidie in het water te vallen. „Op dat moment, in augustus 2001, hebben ze mij gevraagd om WILHELMINADORP - Een automobi list uit Kruiningen is vrijdag kort voor het middaguur met zijn auto het kanaal Goes-Goese Sas bij Wil- heminadorp ingereden. De man reed op de Westhavendijk en raak te de macht over het stuur kwijt, omdat hij naar eigen zeggen uit week voor een roofvogel. De be stuurder bleef ongedeerd. De poli tie en de brandweer kwamen ter plaatse, evenals de duikploeg van de Goese brandweer en een ber gingsbedrijf om de auto uit het wa ter te halen. Het scheepvaartver keer werd tijdelijk stilgelegd. De vrij nieuwe Volkswagen Passat is total loss. als adviseur bij de stichting te ko men", zegt George de Leeuw, de huidige voorzitter. Met een nieuw beleidsplan wist hij de subsidie vei lig te stellen. Maar daarmee waren de proble men nog lang niet voorbij. In 2002 trok stichting Het Gors zich terug uit de kinderboerderij. Ze had niet genoeg cliënten meer om er te la ten werken. Veel gehandicapte kin deren werden 'weggekaapt' door De Schutse, dat in Oud-Vosse- meer een soortgelijk project was begonnen. „Het was een drama", kan Frigge zich herinneren. „Som mige kinderen gingen huilend bij ons weg. Ik lag er wakker van." In financieel opzicht was het ver trek van Het Gors ook slecht nieuws. Deze stichting huurde na melijk een ruimte in Scaldis Natu- ralis. „Eén van de pijlers onder het centrum werd weggevaagd", stelt Frigge. „Het werd toen bijna on mogelijk om het gebouw nog ren dabel te exploiteren." Toch denkt De Leeuw dat het cen trum het best had kunnen redden als de gemeente en het NPO een fatsoenlijke bijdrage hadden gele verd voor de exploitatie. „Ze droe gen helemaal niets bij. Zonder hulp was het onmogelijk om de boel draaiende te houden." De gemeente gaf uiteindelijk toch een jaarlijkse exploitatiesubsidie van 5600 euro, maar dat was vol gens De Leeuw slechts een bedrag om 'niet dood te gaan'. „We had- f-" - den 11.000 euro gevraagd en dat was eigenlijk nog bescheiden. De Heidemij heeft een vergelijking ge maakt met een soortgelijk cen trum en stelde dat we wel 27.000 euro hadden kunnen vragen." Secretaris Piet de Kam vult aan: „De subsidie die we kregen, groei de bovendien niet mee met de in flatie, maar onze lasten stegen wel, met name de ozb." Op dit mo ment staat het gebouw bij de ge meente in de boeken voor liefst 493.000 euro. In 2008 kwam er weer een sprank je hoop toen de gemeente geld uit trok voor natuureducatie. Toenma lig Platform-voorzitter Chris Koop man sprak in de PZC de hoop uit dat Scaldis Naturalis daarvan zou profiteren. „Waar kunnen kinde ren nu meer over de natuur en het milieu leren dan hier?", stelde hij. Volgens De Leeuw liep het allemaal heel anders. Hij zegt dat Scaldis Naturalis ook toen, op een paar cursussen voor natuurouders na, werd gene geerd. „In plaats van aan Scaldis Naturalis te denken, ging de ge meente zelf aan natuureducatie doen, waarmee ze ons beconcur reerde. Nog zoiets: op een gegeven moment hield de gemeente samen met het NPO een tentoonstelling. En wat denk je? Dat deden ze in brasserie De Zeester! Dan wil je toch gewoon geen succes maken van Scaldis Naturalis?" Volgens De Leeuw is Staatsbosbe heer de enige instantie die in de loop der jaren een goede partner is geweest. Deze organisatie heeft al die tijd een ruimte gehuurd en organiseerde regelmatig activitei ten in het gebouw. Er is vanuit het bestuur nog wel geprobeerd om andere partijen binnenboord te ha len, zoals de Natuurvereniging Tholen en de Samenwerkende Re creatie Tholen (SRT), maar het is er nooit van gekomen. Volgens Chris Koopman (voorzit ter van 2008 tot en met 2010) valt dit met name De Leeuw te verwij ten. „Hij legde deze partijen con tracten voor met absurde eisen." Dat wordt bevestigd door Henk THOLEN - De gemeenteraad van Tholen heeft donderdag 10.000 eu ro beschikbaar gesteld voor de komst van een kunstwerk in Scher- penisse. Alleen SGP en Christen- Unie stemden tegen. De gemeentelijke adviescommissie kunst had een negatief advies over het werk gegeven. Het zou te wei nig artistieke waarde hebben. Dat het kunstwerk zal worden ge maakt door Thoolse werkzoeken den was voor de meeste partijen in de gemeenteraad reden om toch akkoord te gaan met het ver strekken van tienduizend euro. Nationale Open Huizen route ZATERDAG 29 SEPTEMBER 2012

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 126