Help, mijn pensioen zit in de winkel! 'De crisis heeft een zuiverend effect. Er is de laatste tien jaar veel te veel winkeloppervlakte bij gekomen' II Middenstanders die met pensioen willen, werken van de weeromstuit door. Hun oudedagsvoorziening zit in hun winkelpand, maar dat raken ze nu niet kwijt. zaterdag 15 september 2012 Paul te Grotenhuis van CBW Mitex, branche-organisatie voor detailhandel foto Jan van den Brink Henk van der Mond achter de toonbank nu (boven) en samen met een winkelmeisje in 1959 (links), het jaar waarin het veertigjarig jubileum van de winkel werd gevierd (rechts). door Wilma de Cort De winkeldeurbel van de Troef- markt klingelt. Ie mand loopt de su permarkt binnen. In de naastgele gen woonkamer hoort Henk van dér Mond de geluiden en hij zegt: „Een vakantieganger zeker." Dé tl-bakken branden tegen het hardboardplafond van de kleine dorpssupermarkt in het Achter- hoekse dorp Hengelo met een klei ne 7.000 inwoners. Officieel is de winkel al twee jaar gesloten, maar in werkelijkheid dieselt de 77-jari- ge Van der Mond, zij het op kleine schaal, door. Op schappen van zijn half ont ruimde winkel liggen nog pakjes thee, vermicelli, boter en pudding; noodhulp voor passanten of dorpe lingen die een boodschap verga ten. Ook verkoopt hij nog petro: leum aan boeren en bezorgt hij ie dere maandag broden bij klanten. „Het is-ontspannend en geeft aflei ding", zegt Van der Mond. „En dit pand is toch nog niet verkocht." De middenstander, die de winkel deur na bijna 75 jaar op slot draai de toen zijn vrouw plots overleed, had zich zijn oude dag anders voorgesteld. Maar hij zit klem. Het lukt hem niet zijn winkelpand te verkopen en dat is in feite zijn ste nen spaarpot, zijn pensioen. Het is een ongunstige tijd, want er staan veel winkels leeg. Een opvol ger binnen de eigen familie heeft Van der Mond niet. Uitgesloten dat dochter Jolanda in de zaak gaat. Ze leed eerder schipbreuk met een supermarkt in een nabu rig dorp. „Bij mij kwamen men sen met volle AH-tassen nog een pak melk halen", zegt zij. Het lot van de eigenaar van de Troefmarkt is geen uitzondering en treft vele zelfstandige winke liers op leeftijd, stelt Jürgen ten Ha ve, sociaal geograaf en adviseur re gionale economie bij de Kamer van Koophandel. Het is volgens hem een landelijk fenomeen dat in regio's met een krimpende be volking, zoals de Achterhoek en delen van Limburg, Zeeland en Groningen nog sterker speelt. Ten Have spreekt over 'een nieuwe ar moede'. „Deze mensen die vaak 60 tot 70 uur per week werkten, gaan door tot ze in ieder geval AOW hebben. Intussen zien ze de waarde van hun pand dalen. Met een beetje pech blijven ze ook nog met een schuldrest zitten." Supermarktondernemer Van der Mond heeft een paar potentiële ko pers voor zijn onroerend goed ge had, maar allemaal haakten ze af. Startende ondernemers kunnen ook verderop, in het dorpshart van Hengelo, terecht. Daar ligt in een winkelstraat een nagenoeg nieuw appartementencomplex met op de begane grond 750 vier- 'Een winkelier die wil stoppen, hangt dat niet aan de grote klok' kante meter aan compleet lege winkel-kantoorruimten. „Zes maanden huur vrij bij contract van vijfjaar", werft daar een bord. Achter de ramen gaapt de leegte van kale betonnen vloeren. Waar om een bestaande ondernemer goodwill betalen als je daar zo in kunt? Eigenaresse Annelies Schroder van een damesmodezaak in Hengelo die haar naam draagt, is 65 jaar. „Als mijn zoon de zaak had overge nomen, was ik gestopt", zegt ze. Ook al vindt ze haar werk leuk, de onzekerheid knaagt. „Nu kan ik het nog aan, mijn gezondheid laat het toe. Maar stel dat dat verandert of de economie verder verslech tert?" Ze is voor haar pensioen niet alléén aangewezen op de ver koop van haar winkel. Maar zo lang ze het pand niet kwijt is, kost het geld. „Het onderhoud gaat door en er zal gestookt moeten worden." Schroder zit sinds 1943 in het gebouw dat ooit een hotel was en negen slaapkamers telt. Ombouwen tot woning is vanwe ge de bevolkingskrimp geen optie. Volgens Ten Have van de Kamer van Koophandel is intussen een zesde van de zelfstandige winke liers in de Achterhoek ouder dan zestig jaar. Circa 40 procent is 50-plusser. Volgens hem is het so wieso lastig 'stoppers en starters' bij elkaar te krijgen. „Om te begin nen moet je de potentiële stop pers in beeld krijgen", zegt hij, „maar die hangen dat meestal niet aan de grote klok" Zoals de 6-2-jarige Benny Jansen van het 'totaalwarenhuis' in Hen gelo met zijn naam. In twee gla zen asbakken met gedrukte foto's is de historie te zien van groei van zijn familiebedrijf. „In 2019 be staan we honderd jaar. Die tijd wil ik volmaken. Dan ben ik 69 jaar. Maar vind ik voor die tijd een ko per, dan stop ik gelijk", zegt hij. Aan de keukentafel vertelt hij over de concurrentie van webwinkels en ketens als de Action, waar hij het ook 'met ouderwetse service' moeilijk van kan winnen. Dan kijkt hij door het raam. Buiten stopt de wagen van een leveran cier. De chauffeur laadt een strijk plank en ragebollen uit. Iedere investering die hij nog doet, is een risico, zegt Jansen. „Vroeger kwamen de mensen voor een brie venbus. Nu willen ze alleen een bepaalde kleur of dat hij van roest vrij staal is. Als ik die net niet heb, bestel ik er een paar. Maar of ik ze weer kwijtraak?" Van der Mond van de Troefmarkt 'ligt er er wel eens wakker van hoe het verder moet'. Af en toe stopt er een opkoper bij zijn winkel met interesse in iets uit de inventaris. Maar een échte oplossing? Hij heft zijn handen en haalt zijn schou ders op. Dan klingelt wederom de bel van de winkeldeur. Van der Mond kijkt naar zijn dochter die opstaat. „De post zeker", zegt hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11