Bagger en damwand maken steiger duur 221 zeeland Beeld Antje eert Schouwse dracht nog sneller Scholen én kinderen lopen warm voor verkiezing kinderburgemeester Gemeente Noord-Beveland wil niet aan ozb-ondernemersfonds Het kan écht zaterdag 15 september 2012 Zoon Jan de Waaij en schoondochter Marie flankeren het vrijdag onthulde beeldje van Antje de Waaij-Blom in Dreischor. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ton van den Nouweland DREISCHOR - „Het beeld van Antje de Waaij-Blom staat voor de waar de die wij hechten aan de Schouw se streekdracht." Dat zei voorzitter Renger Erenst van de stichting Renesse vrijdag middag bij de onthulling van het beeldje aan de dorpsentree van Dreischor. De in 1981 overleden Antje was de laatste drachtdraag ster van het dorp. Het zestig centimeter hoge bron zen beeld is gemaakt door de Zie- rikzeese kunstenaar Eric Odinot, die bij het maken ervan vaststelde dat 'pronte vrouw' Antje Blom kle- dingmaat 44 moet hebben gehad. In het beeld heeft Odinot ook iets van Dreischor willen uitdrukken. De donkere kleur verwijst naar de zwarte teerschuren en in het voet stuk zijn enkele schelpjes (zee) en madeliefjes (aarde) afgebeeld. Odi not: „Ik hoop dat ze een beetje lijkt. Een gezicht maken van.een foto en-dat terugbrengen tot een derde van de ware grootte is een crime." Bij de onthulling waren Antjes zoon Jan en enkele andere familieleden aanwezig. Dames van streekdrachtvereniging De Arke zetten de bijeenkomst luister bij. Vier woonkernen hebben inmid dels beeltenissen van markante fi guren. De stichting Renesse biedt elk dorp een dergelijk beeldje aan. ■BKSMMnaBBHI WISSENKERKE - Het plan van de Noord-Bevelandse ondernemers verenigingen om via een extra ozb-belasting een Ondernemers fonds te vullen, gaat niet door. Het college van b en w zal zo'n voor stel niet voorleggen aan de raad, zei wethouder Piet de Putter. Hij acht het voorstel kansloos omdat er bij de raad geen draagvlak voor zou zijn. De constructie zou ook niet door alle ondernemers geac cepteerd zijn. Diverse onderne mersclubs wilden dat de gemeente via zes procent extra onroerend- zaakbelasting op niet-woningen per 2013 jaarlijks 12.500 euro in het fonds zou storten. lelandNet Wim Stouten 'Belangrijk is dat de optie voor een nieuwe drijvende steiger bij Rollandthof alle vaste gebruikers van de ha ven in Zierikzee aanspreekt. Bovendien moet daar toch een steiger komen als in de toekomst het gebied rond haven 't Sas wordt aangepakt' Om de veiligheid te garanderen en de zeilers van De Maas in Zie rikzee te houden, drong de ge meenteraad eind 2011 unaniem aan op de aanleg van een steiger bij Rollandthof. Eind oktober moet blijken of de raad hier ook voor in de buidel wil tasten. door Joeri Wisse Zeven ton, oftewel een ruime 20.000 euro per ligplaats. Dat zijn de kosten om voor appar tementencomplex Rol landthof in Zierikzee een nieuwe drijvende steiger aan te leggen. Aan die steiger kunnen in 2014 - af hankelijk van de precieze indeling - zo'n dertig passanten hun schip afmeren. Daarmee verdwijnt op de topdagen de druk op de Nieu we Haven, waar de jachtjes ter hoogte van café De Biet nu soms tot wel acht of negen rijen dik moeten worden gestapeld. Het water voor het in 2006 ge bouwde appartementencomplex is de enige plek waar zonder al te grote ingrepen de capaciteit van de Zierikzeese haven kan worden vergroot. Dat de kosten toch nog oplopen tot zeven ton, heeft te ma ken met twee elementen. Ten eer ste moet er stevig worden gebag gerd om op die plek schepen te kunnen afmeren. In het voorstel waar de gemeenteraad eind okto ber over moet besluiten, gaat de ge meente uit van het baggeren van ruim drieduizend kubieke meter slib. Daarmee komt de bodem van de haven op een diepte van 3,2 me ter onder NAP. Diep genoeg voor motorboten en kleine zeilschepen bij alle waterstanden. Probleem is dat de bagger ernstig is vervuild. Omdat de haven ter plekke in het verleden heeft ge diend als stortplaats, is bij een eer der onderzoek in 2006 asbest, aan getroffen in een puinlaag op de bo dem. De gemeente gaat er daarom vanuit dat de bagger in de zwaar ste wettelijke categorie valt. Dat brengt onder meer met zich mee dat de kosten voor het reini gen of storten van de bagger hoog zijn. Ook moet de bagger in een ge sloten ruim worden afgevoerd van- 'De Maas zou een bijdrage aan de steiger kunnen leveren door een hogere huur te betalen' uit de haven, zodat het water on derweg niet 'besmet' kan raken met de vervuiling. Een ander aspect dat de aanleg van de steiger duurt maakt, is de noodzakelijke versteviging van de damwand. Bij de bouw van de hui dige kademuur, die in 2006 tege lijk met de bouw van de wonin gen is aangebracht, is na het bag- gerwerk niet langer sterk genoeg. Zes jaar geleden was er volgens de gemeente nog 'geen enkele aanlei ding' om een damwand te plaat sen die voorberekend was op een uitgediepte haven. Onduidelijk is overigens hoe duur het baggeren en het aanpassen van de damwand is. Om tot een gunstige aanbesteding te komen, houdt de gemeente de berekende kosten geheim. Dannie de Vries, bewoner van Rol landthof en al jaren fervent voor stander van een, steiger, is ver baasd over de hoge kosten. „Het is een behoorlijk bedrag, maar als dat meer bezoekers oplevert, komt dat geld uiteindelijk ook terug bij de gemeente." Overigens heeft hij nog wel een suggestie voor de dek king. „Je zou kunnen stellen dat de jongens van De Maas een extra bijdrage kunnen leveren door een hogere huur te betalen." 55i5S5S55»SiSaS3S Zierikzee is de drukste passantenhaven van Zeeland Zierikzee is de drukste passanten haven van de Zuidwestelijke Delta. Op de drukste dagen (ongeveer twintig per jaar) melden dagelijks meer dan honderd passantensche pen zich voor een plekje. C Op de topdagen noteert de haven meester zelfs bijna tweehonderd bezoekende jachten. Op deze dagen is rijendik 'stape len' onvermijdelijk. O Om de veiligheid in de haven op deze drukke dagen te verbeteren, hebben de vaste gebruikers met de gemeente afspraken gemaakt over de indeling van de haven. Door een reeks kleine maatrege len en de aanleg van de steiger bij Rollandthof ontstaat er meer ruim te en hoeft er niet meer zo dik te worden gestapeld. Is de haven toch 'vol', dan kan de havenmeester in de toekomst ver wijzen naar de zwaaikom aan het begin van het havenkanaal. De haven, die officieel Argelo- haven heet, wordt al gebruikt als winteropslag voor mzi's. Onderzoek moet uitwijzen of de palen aangepast kunnen worden om boten aan te leggen of dat er extra palen een drijvende steiger moeten komen. C In de Argelohaven is geen elektri citeit of drinkwater aanwezig. Er komt geen verbinding met de wal. Natuurlijk! We verhogen de snelheid van ons internet tot wel 160 Mbps! Daar bovenop krijg je een nog grotere mailbox*. Ontdek het zelf op zeelandnet.nl v»K55KSK«SSS5f5»KSi&S5ïögKS®ï55G»KISa!®SS!2ö: door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Over zes weken is dui delijk wie burgemeester Gerard Ra- belink gaat bijstaan bij officiële plechtigheden als de inkomst van Sinterklaas en Boomplantdag. Wie namelijk tijdens het speciale debat op woensdag 24 oktober het meest overtuigend overkomt, mag zich een schooljaar lang kinderburge meester van Schouwen-Duiveland noemen. Met nog een maand te gaan voor dat de inschrijvingen sluiten, heb ben zich al zes kandidaten voor de functie gemeld. Wie kans wil ma ken op de titel, moet zich aanmel den via school. Alle basisscholen van Obase en Radar doen mee; al leen kinderen van groep zeven of acht kunnen zich opgeven. Initiatiefnemer en WD-raadslid Marianne Ketting is tevreden over het aantal aanmeldingen tot nu toe. „Het doel is om op deze ma nier kinderen beter te betrekken bij de politiek en het gemeentebe stuur. Ik ben ook erg blij dat er al een aantal scholen zich hebben op gegeven voor een gastles van een gemeenteraadslid of wethouder." WD-raadslid Tom Soeters is maandag de eerste die een les ver zorgt op basisschool Onder de Wieken in Zierikzee. De kinderburgemeester vergezelt niet alleen Rabelink bij officiële ge legenheden, maar wordt bijvoor beeld ook gevraagd om aanwezig te zijn bij de opening van een jeugdgelegenheid en daar bijvoor beeld een toespraakje bij te hou den. Verder is het de bedoeling dat andere kinderen hem of haar als 'schakel' weten te vinden om met ideeën of opmerkingen bij de ge meente kwijt te kunnen. De verkiezing vindt woensdagmid dag 24 oktober plaats in de Burger zaal van het gemeentehuis. Behal ve Ketting en Rabelink zit ook raadslid Jos Beije in de commissie die de winnaar aanwijst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 118