Vooruitziende blik voor B02 Bertus van der Tuuk Rein van Vliet Michel van Schaik Evenement bo2 15 september 2012 deOndernemer S3 Ze zijn zorgvuldig geselecteerd op basis van hun 'vooruitziende blik'. Want hun opdracht luidt om op hun vakgebied een inspirerend en uitdagend toekomstbeeld te schetsen van Zeeuws-Vlaanderen. Out of the box, in goed Engels. Niets is onmo gelijk. Even voorstellen: Michel van Schaïk, Bertus van der Tuuk en Rein van Vliet. Drie visionairs die op 30 november het boegbeeld vormen van de netwerkbij eenkomst B02. Tekst: Peter Oggel TERNEUZEN - Een visionair, een ziener, hoe vind je die? Ilse de Smit moet even lachen. Nee nee, het is niet zo datje het telefoonboek openslaat onder de V van Victor en een paar te lefoontjes pleegt. Het is een kwestie van brain storm en criteria, legt ze uit, vervolgens van goede netwerken en van lijntjes leggen. Het klinkt wellicht wat simpel. Zo is het dus niet. Want met het uitgangspunt om op basis van de drie Zeeuws-Vlaamse economische pij lers zorg, toerisme en industrie een innovatieve visie te ontwikkelen, gaan er toch wat maan den overheen gaan voordat alle poppetjes zijn gevonden en de juiste afspraken zijn gemaakt. Want, benadrukt Ilse de Smit, elk van de drie inleiders op het jaarlijkse B2B-event van Junior kamer Zeeuws-Vlaanderen is nadrukkelijk ge vraagd zich te oriënteren op de streek. Uitdruk kelijk is dit jaar gekozen voor een splinternieu we formule: B02, afkorting voor Business Op portunities. Het concept mo'et ideeën opleve Als directeur gezondheidszorg van Rabo Ne derland houdt Michel van Schaik (52) zich bezig met het meest beladen onderwerp in de Nederlandse samenleving. De zorg. De verkiezingen zijn zojuist achter de rug, maar de steeds duurdere gezondheidszorg, inclu sief ouderenzorg is ongetwijfeld de grootste kopzorg van het nieuwe kabinet. Zorg is te duur, is de kem van zijn verhaal. Dat is geen nieuws. Van Schaik rekent voor dat een gemiddeld gezin in 2040 de helft van het inkomen aan zorg kwijt is 'mits er maatregelen worden genomen'. Het tekent de urgentie van de problematiek. "Een fun damentele verandering is dringende nood zaak. De Nederlandse gezondheidszorg be hoort tot de beste van de wereld. Maar we zijn verwend. Wij kunnen ons de groei in de zorgkosten niet meer permitteren. Dat zal harde en pijnlijke keuzes vergen." Een oplossing die is simpeler gezegd dan bedacht en uitgevoerd, duidt Van Schaik. Waag niet om op de zorg te beknibbelen, oordeelt een meerderheid. Toch zal dat moeten, zegt hij, evenals er antwoorden moeten komen op ethische vragen. Zoals: moet een 83-jarige nog een nieuwe heup? Wegen de kosten op tegen de levensver wachting? "Inclusief ouderenzorg geven we jaarlijks negentig miljard aan zorg uit. Dat kan dus niet langer." Vijftien jaar bij Rabo, daarvoor in dienst dienst bij diverse zorgverzekeraars. Van Schaik is voorstander van marktwerking in de gezondheidszorg, wel met het Rabo's coöperatieve gedachtengoed als vertrek- ren om ondernemend Zeeuws-Vlaanderen te stimuleren en te versterken. "Vandaar dat de visie toepasbaar moet zijn op onze regio", legt de voorzitter van de B02-commissie uit. "We hebben speciöek ge keken naar mensen van buiten Zeeuws-Vlaan deren. Waarom? Omdat we een frisse blik wil len, ongehinderd, zonder voorkennis. Het trio dat straks op het podium staat, kan zonder eni ge beperking naar de Zeeuws-Vlaamse situatie .kijken." Op het programma voorB02 prijken drie klin kende namen. Bertus van der Tuuk en Michel van Schaik zijn in hun vak BN'ers, bekende Nederlanders. De eerste is zelfstandig adviseur en onderzoeker toerisme, recreatie en leisure. Michel van Schaik is directeur gezondheids zorg bij Rabobank Nederland en mede-auteur van 'Diagnose 2025', een visie op de ontwikke ling van de gezondheidszorg tot 2025; hét hoofdpijndossier waarop de poltiek al jaren de tanden stukbijt. Nummer'drie tenslotte, Goese- naar Rein van Vliet, is een bekende Zeeuw: voormalig eigenaar en uitbater van de Zeeland hallen. Aan boord van het partyschip OceanDiva Ori ginal hebben de drie visionairs feitelijk de vrije hand, legt Ilse de Smit uit. Op die basis zijn ze ook gebriefd. A call to action, in vakjargon. De voorzitter: "Wat ons betreft zijn er geen beper kingen. We zijn op zoek naar studenten die via een stageplaats elke visie of eventueel elemen ten daarvan op haalbaarheid en uitvoerbaarheid toetsen. Afstand nemen van de dagelijkse prak tijk, daar gaat het ons om. Ook voor de inlei ders is dat een uitdaging." punt. Maatschappelijk belang en een betrok ken samenleving, betekent dat. Diagnose 2025, heet zijn visie op de gezond heidszorg (2010). Het boek is vooral een waarschuwing. Nederland, let op uw ge zondheid! Wat kost het, wat knjgen we er voor, is het nodig, waar halen we het en wie moet wat betalen? Ja, hij kent de Zeeuws-Vlaainse situatie.Een mooi grensge bied met wat problemen. Krimp, vergrij zing, ontgroening. Grensoverschrijdende zorg. Misschien wel een prima basis voor - een uitdagende toekomstvisie. Een boerenzoon uit Drenthe die in de jaren zeventig naar Breda trekt om aan het Insti tuut voor Toerisme (nu Hogeschool voor Toerisme (NHTV) te gaan studeren. "Ik j ging er naar toè met het idee van: zon, zee, seks, vakantie", zegt Bertus van der Tuuk met een lach. "Maar toerisme is een hele boeiende en veelomvattende sector." Wat heet. Leisure en toerisme bepalen zijn levensritme. Na Breda naar Tilburg, studie sociologie aan de Universiteit Brabant. Gaat aanvankelijk het onderwijs in, doceert aan zijn oude school in Breda, aan de Land bouwuniversiteit Wageningen en aan de Stenden Hogeschool in Leeuwarden. Op zijn veertigste ('een cruciale leeftijd voor mannen. Dan kijkje terug en denk je: wat heb ik en wat kan ik nog') begint hij I aan een nieuw hoofdstuk. Verruilt bnder- t wijs voor bedrijfsleven: consultant bij ad vies- en ingenieursbureau Oranjewoud. Heeft onderwijl eigen adviesbureaus In Beet- sterzwaag en Nijmegen, verkoopt die in 2006 aan Grontmij en treedt in dienst als strategisch adviseur toerisme, recreatie en leisure. Staat sinds dit jaar weer op eigen be nen als consultant. Zowat veertig jaar in een notendop. Van der Tuuk (62) is op zijn vakgebied een naam. Heeft doordachte meningen en opvat tingen over ontwikkelingen in de toeris tische sector, durft toekomstvisies neer te I Geboren en getogen Rotterdammer, maar sinds middenjaren tachtig is Rein van Vliet (63) Zeeuw. Hij heeft evenementen- en ten toonstellingscomplex Zeelandhallen in Goes een naam en een gezicht gegeven. In Zee landhallen gebeurt het, van Horecabeurs tot I netwerkbeurs Contacta, van Indoor Motor- i cross tot Concours Hippique. In 2006 doet hij het complex over aan Libe- ma, exploitant van vakantieparken en evene mentaccommodaties. Werkt nog een jaartje mee aan de overdracht en kiest dan voor zijn vrijheid. Om even op adem te komen, I geeft hij als reden aan. Een pied-a-terre in de Provence, maar duimendraaien blijkt niet in zijn woordenboek te staan. Van Vliet -graficus van origine- pakt de draad weer op, eerst in Middelburg met Golf by the Sea op het ZEP-terrein, nu met Event Services Center, het organisatiebureau dat hij al sinds 1985 samen met echtgenote Inn beheert. In de praktijk betekent dat: de organisatie van beurzen, evenementen en congressen. Van Vliet en zijn team trekken op dit mo ment hard aan de voorbereidingen voor de Schelde Delta Expo, eind mei 2013 in Zee landhallen. Een vakbeurs voor havenaanleg, -inrichting en -onderhoud en transport en j op- en overslag van goederen in de Schel- I dé-Delta. Water, havens en havenaanleg hebben ook zetten. Hij aarzelt aanvankelijk als hij voor Junior Kamer Zeeuws-Vlaanderen wordt be naderd. Dat slaat om in enthousiasme na een ontmoeting met Ilse de Smit en Eric van Damme. "Dat was een heel inspirerend gesprek." Hij komt een weekendje naar Zeeuws-Vlaanderen, naar camping Groede om precies te zijn. Om zich te oriënteren op de regio ter voorbereiding op zijn visie voor 30 november. Mossels in Philippine, ja dat ook. 400.000 gasten per jaar in acht res taurants, vanuit België vooral. Dat geeft hem toch te denken te maken hebben met zijn visie op 30 no vember aan boord van partyschip OceanDi va. Hoewel? Zijn idee is veelzijdiger en om vangrijker, ingrijpender voor de Zeeuwse delta. Het gaat ook om de bescherming van het achterland.Maar nee, vanzelfsprekend gaat hij daar nu nog niks over vertellen. Dat komt straks wel. Eén overpeinzing wil hij wel kwijt. "Ik weet niet of ik ooit zal mee maken, maar het zou geweldig zijn als ik het linlje mag doorknippen...."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 111