Van snuffelaar tot overloper www.zeelandkalender.nl Ei deondememer is september 2012 Evenement week van de mobiliteit De tijd datje veertig jaar bij de zelfde broodheer je dienstver band vervulde, is passé. Datje zo nu en dan van werkgever veran dert, is anno 2012 eerder een pre dan dat het je cv tegenwerkt. Je wordt niet langer voor jobhopper versleten. Integendeel, zelfs een carrièreswitch verdient vandaag de dag alle lof. Maar ja... de Week van de Mobiliteit - van 12 tot en met 16 november - waarin Zeeuwse bedrijven en organisa ties hun arbeidskrachten een kijk je laten nemen in de keuken van een ander, dat is toch wel andere koek. Want stel je eens voor dat ze gaan 'overlopen.' Tekst: Dennis Rijsbergen MIDDELBURG - Zo'n dertig bedrij ven en organisaties doen mee aan de Week van de Mobiliteit. En dat zou den er best wel eens vijftig kunnen worden, hoopt Astrid Marchand van Zeeland Werkt, de organisatie die be last is met het opzetten van de week. De angst dat bedrijven of overheden hun employés naar elders zien vertrek ken, valt dus klaarblijkelijk wel mee. "Het is juist de bedoeling van deze week dat er mobiliteit tussen bijvoor beeld het bedrijfsleven en overheden ontstaat", zegt Marchand. Sterker nog, het motto van de Week van de Mobiliteit is: 'We lopen over van het talent'. "Op onze poster staat ook een zebra pad afgebeeld. Het is de bedoeling dat mensen gaan overlopen. Ook in Zee land is het besef ontstaan datje talent voor de provincie moet behouden, maar ook de kans moet geven zich te ontwikkelen. Doe je lang hetzelfde werk, dan bestaat de kans datje meer uit gewoonte dan uit enthousiasme je werk doet. Een andere functie bij de zelfde werkgever of een andere, kan je weer plezier in je werk geven. En je kunt jezelf dan meer ontwikkelen." Dat overlopen is dus eigenlijk hele maal niet iets engs? "Klopt", knikt Marchand. "Het gaat erom dat je tijdens je loop baan weet waar je kansen liggen. Als dat bij een ander Zeeuws bedrijf of or ganisatie is, dan is dat alleen maar goed." De Week van de Mobiliteit is eigenlijk een logische stap in een we reld waarin dienstverbanden zijn ver anderd, zegt Marchand. '.'De zeker heid die mensen vroeger hadden, dat ze konden blijven zi tten waar ze za ten, is er al lang niet meer. Maar er Het goede voorbeeld Directeuren, bestuurders en burge meesters. Zij zouden het goede voorbeeld moeten geven. Vandaar dat ook zij vóór één dag van me tier gaan wisselen. "Liet zou leuk zijn als Commissa ris van de Koningin Karla Peijs eens zou switchen met een burge meester. Of dat een burgemeester op de stoel zou gaan zitten van de directeur van Zorgsaam en anders om", meent Astrid Marchand. "Er spelen zoveel vraagstukken in de Zeeuwse samenleving. Het is voor bijvoorbeeld burgemeesters Astrid Marchant van Zeeland Werkt maakt reclame voor de Week van de Mobiliteit. Foto Denvon Media zijn ook andere soorten dienstverban den ontstaan. Veel mensen werken deeltijd of h ebben een flexibel con tract en er zijn zelfs steeds meer men sen die meerdere parttime banen naast elkaar hebben." Aan de andere kant laat de economische crisis zien dat de Zeeuwse arbeidsmarkt redelijk vast zit. "Het is goed als ér meer door stroming zou ontstaan", stelt Marc hand. Het komt de vitaliteit van de Zeeuwse economie ten goede, zegt ze. "En vergeet niet dat Zeeland de komende jaren met een sterke vergrij zing te maken krijgt, waardoor bepaal de sectoren een groot tekort aan per soneel krijgen." Zet daar tegenover dat in weer andere branches te weinig werk is, Met 'overlopers' die zich la ten omscholen, heb je volgens Marc hand een deel van het probleem opge lost. Tijdens de Week van de Mobiliteit doen onder meer de provincie, de ge- erg interessant om die eens vanuit een ander standpunt mee te maken en te ontdekken waar ze tegenaan- lopen in een andere functie." Wie met wie gaat switchen, welke directeur de ambtsketting om hangt en welke burgemeester voor een dag plaatsneemt in een directie zetel/wordt tijdens de Contacta.nl begin november in de Zeelandhal len bekendgemaakt. "Het is een ludieke manier om aan dacht voor mobiliteit op de ar beidsmarkt te vragen", besluit Marchand. meentes, het waterschap, het UWV en Rijkswaterstaat mee. Maar ook in stellingen als de Zeeuws-Vlaamse zorgorganisatie Zorgsaam en bedrij ven. De ongeveer 10.000 medewer ken van die deelnemende partijen kunnen zich van 1 tot en met 12 okto ber inschrijven via www.zeeland- werkt.ril. Op de site kunnen ze aange ven waar ze een kijkje willen nemen. De medewerkers van Zeeland Werkt slaan dan aan het puzzelen om goede matches te maken. In de Week van de Mobiliteit lopen de deelnemers een dagje mee bij een anderBedrijf of andere organisatie. "Dat kan een rond leiding zijn, maar het liefst zien we dat de mensen ook daadwerkelijk een dag ander werk doen. Op die manier krijgen ze het best een beeld van dat andere werk." Er worden ook allerlei workshops ge geven die de werknemers kunnen vol gen,. Het programma daarvan is nog niet rond, maar volgens Marchand moetje dan denken aan workshops over langer gezond doorwerken, per soonlijk leiderschap en social media. Marchand hoopt dat zo'n 250 men sen zich opgeven en bij een ander gaan snuffelen. En ze hoopt dat enke le van die snuffelaars ook overlopers worden. "Dat lijkt in eerste instantie vervelend voor de organisatie waar die werkne mer dan vertrekt. Maar mobiliteit zorgt ervoor dat werkgevers zich gaan onderscheiden van anderen. Het zorgt ervoor dat bedrijven een gezon de opbouw van het personeelsbestand hebben, dat de verhouding jongere en oudere werknemers goed is. En dat is uiteindelijk allemaal goed voor de Zeeuwse economie." OnGEUJUZIGDE i PBiJzen «I VOORSTRAAT 5 4503 BH GROEDE Zld. TEL. 0117 377170] info@pietersgroede.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 110