iol detailhandel Zoeken naar andere functie voor winkelpand zaterdag 15 september 2012 In regio's met veel lege win kels wordt driftig nagedacht over nieuwe bestemmingen. Soms hebben de Kamer van Koophandel, gemeenten en vast goedbedrijven hiervoor de han den ineengeslagen. Ideeën die voorbijkomen: maak van de win kels zorgcentra of bouw ze om tot kantoren of woningen. Al is dat laatste in regio's met bevol kingsafname nog nauwelijks een alternatief „Wij roepen overheden op nieu we bestemmingen mogelijk te maken", zegt Paul te Grotenhuis van CBW Mitex, branche-organi satie voor ondernemers in wo nen, mode, schoenen en sport. Volgens hem zal op termijn 10 tot 30 procent van het huidige winkelbestand verdwijnen. Oorzaken: de economische crisis, vergrijzing, concurrentie van in ternet en babyboomers die stop pen en geen opvolger vinden. „Maar de crisis heeft eigenlijk een zuiverend effect Er is de laat ste tien jaar veel te veel winkelop pervlakte bij gekomen, méér dan er markt voor was", zegt Te Gro tenhuis. In juli stond in Nederland 6,3 pro cent leeg. Daarmee is de leeg stand sinds een half jaar stabiel, aldus Gertjan Slob van Locatus, de databank die wijzigingen in het Nederlandse winkelland schap bijhoudt Volgens hem gaat het concreet om 14.000 lege panden. „Maar dat zijn niet al leen winkels, ook horecapanden of panden waar dienstverlenen de bedrijven in zaten." Dat de leegstand stabiliseert, komt ook doordat lege winkels worden gevuld met anderssoorti- ge nering. Zo strijken ook web shops met showrooms neer in fy sieke panden. Volgens Locatus is de leegstand een lokaal of regionaal probleem en niet overal in Nederland even groot. „De leegstand is vooral hoog in aanloopstraten van mid delgrote steden als Doetinchem, Schiedam of Roosendaal", zegt Slob. Sociaal geograaf Jürgen ten Have meent dat eigenaren van win kels, net als huizenbezitters, rea listisch moeten zijn en hun eigen dom moeten afwaarderen. „Ik denk dat ze de waarde van hun pand en de goodwill nog wel eens overschatten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10