Frisse economische wind waait door Erremuu de ndernemer Oi inf r'icinc i j Middelburg 15 september 2012 deOndernemer Een ietwat gesloten gemeen schap. Een stadje waar het leven gaat zoals het al decennia gaat. Geen flauwekul, maar werken en bidden. In stoer Amemuiden hou den ze niet van fratsen. Erremuu houdt zich zo al eeuwen staande. De Cosmas- en Damianusvloed in 1477 bracht verwoesting, maar de noeste zeelui bouwden alles weer op. Het stadje floreerde als centrum voor de visserij. Maar de vissers hebben het anno 2012 moeilijk en de toerist, op weg naar het Veerse Meer, maakt nau welijks nog een tussenstop in het stadje. Tijd om zaken toch eens anders aan te pakken. Tekst: Dennis Rijsbergen ARNEMUIDEN - Zeg 'Amemui den' en je zegt 'visserij'. Maar het Zeeuwse stadje onder de rook van Middelburg heeft niet bepaald het imago van Volendam. Eerder iets van het stuggere Urk. Voor verwachtings volle toeristen was Arnemuiden vaak een teleurstelling. Een vissersstadje zonder haven en een vloot die in Vlis- singen ligt. Een vissersstadje zonder vis. En kwam je voor de beroemde 'klokken van Amemuiden', dan kwam je als toerist ook bedrogen uit, want bezichtigen kun je ze niet. "Als je door Amemuiden naar het Veerse Meer reed, dan was er niets datje deed denken: 'Hé dit is ben vissers- stadje.' Eigenlijk was het volkomen inwisselbaar voor elk willekeurig an der stadje", stelt Jack Doorns, beleids medewerker economische ontwikke ling van de gemeente Middelburg. "Dat beeld willen we veranderen. We willen Amemuiden herkenbaar maken als visserijstad." "Arnemuiden heeft veel kwaliteiten in zich, maar die worden op het mo ment niet allemaal gebruikt", zegt ook Klaas van de Ketterij van de On dernemersvereniging Amemuiden (OVA). Dooms knikt. "Ik zie Arne muiden als een sleeping beauty die wakker ge- kust moet worden." De 'prins' die dat gaat doen, is het Europees programma' GIFS (Geo graphy of Inshore Fis- hing and Sustainabili- ty) ofwel Geografie van kustvisserij en duurzaamheid. Dat programma heeft twee pijlers. Allereerst moet Ar nemuiden het uiterlijk en de uitstra ling van een visserstadje krijgen. Daar naast wil het project nieuwe economi sche initiatieven bevorderen, die ove rigens wel een link hebben met de vis serij. Het moet Amemuiden een eco Een van de vele visersboten die uitvaren vanuit Arnemuiden. nomische impuls geven zodat het aan trekkelijker wordt voor de inwoners zelf én de toerist. Wandelroutes Het project loopt negen maanden en nu al waait er een frisse wind door het stadje. Doorns: "De Langstraat, de winkelstraat van Amemuiden, is her ingericht. En er zijn twee wandelrou tes ontwikkeld in en rond Amemui den." Maar ook de entree van het stadje is aangepakt. Niet alleen de boei op de rotonde is een verwijzing naar de rijke maritieme historie, de ge meente heeft langs de straat meerpa len geplaatst en het wegdek heeft een visgraatmotief gekregen. Enorme fo to's die kris kras door het do'rp aan ge vels zijn gehangen, vertellen de bezoe ker de bijzondere geschiedenis van Ar nemuiden. "Een lokale kunstenaar heeft ook drie enorme schilderijen ge maakt met daarop klassieke taferelen van de zoutkeet, de oude kerk van Ar nemuiden en een middeleeuws zee aanzicht. Die worden ook nog op straat opgehangen. Verder zitten we eraan te denken om bijvoorbeeld een aantal scheepsmasten te plaatsen met fuiken eraan." In samenwerking met de OVA' is ook een glossy magazine over Amemuiden gemaakt. De vijf duizend exemplaren waren tijdens het afgelopen Visserijfeest in mum van djd weg. "En een heel mooi ini tiatief is de damesdenktank. Daarin zit ten ook on derne mers", legt Van de Ket terij uit. "Die heb ben een aantal leu ke initiatie ven be dacht." Zo zijn er op verschillende locaties in de dorp infor matiepanelen gekomen. Ook bij die befaamde klokken. "Die waren voor heen eigenlijk een beelje een dood doener voor toeristen. Want die klok ken kun je niet zien. Maar er valt wel veel over te vertellen en ook over het astronomisch uurwerk van de kerk. Dat kun je nu allemaal lezen op het infopaneel", legt Van de Ketterij uit. Visserstrui Een van de meest opvallende initiatie ven, ontsproten aan het brein van de Erremuuse dames, is de vermarkting van de Arnemuidse visserstrui. "In heel Europa is de Bretonse trui be kend.. Dat willen we ook bereiken met de Arnemuidse visserstrui", legt Doorns uit. "We zijn in overleg met een fabrikant die de truien van dezelf de kwaliteit kan maken als de handge- breide trui." Een mooie marketing campagne met opvallende foto's moet consumenten ervan overtuigen dat het niet alleen stoer is om zo'n trui te dragen, maar ook hip. Amemuiden als merk. "De winst die de verkoop oplevert, gaat in een fonds om weer andere ideeën te ontwikkelen." En er moet nog iets ontstaan in het stadje: vis. "Het is toch eigenlijk heel vreemd dat in visserijstadje Amemui den geen enkel visrestaurant of viswin kel is te vinden?", aldus Doorns. En dus wil de gemeente een kwalitatief hoogstaand restaurant naar Amemui den halen. "Een restaurant aan de bo venkant van de markt met kwaliteits producten. Zo goed, dat ze in België zeggen: 'Kom laten we eens de tun nel pakken en een dagje Arnemuiden doen.' En wat te denken van al die va kantiegangers die nu naar Middelburg en Veere rijden om vis te gaan eten?" De gemeente is intussen met twee se rieuze kandidaten in gesprek, dus Doorns ziet zo'n restaurant er wel ko- En dan zijn er nog de vissers. De ru we bolsters die op zee hun leven wa gen om vis te vangen. "Die hebben het heel erg moeilijk door de strenge visquota en de erg hoge dieselprij- zen", weet Doorns. "En dan komen ze aan wal, zetten ze hun vis af tegen een lage prijs en that's it. Tegen de tijd dat de vis op het bord ligt, is die vier keer zo duur geworden, maar de vissers zien niets van dat geld terug." En dus wil de gemeente in het kader Foto: Denvon Media van het GIFS-project de vissers duide lijk maken dat er wel degelijk goed geld te verdienen valt met vis. "Maar dan moeten de vissers wel in de hele keten actief zijn", vult Van de Kette rij aan. "De familiebedrijven zouden .zich niet alleen met de visvangst moe ten bezighouden, maar ook met de export. Dan blijft het geld bij de vis sers zelf." Doorns knikt. "Ofje kunt van de gar nalen die je hebt gevangen, garnalen kroketten maken en die op de'markt brengen. Daarmee verdien je meer dan datje de garnalen laat pellen, verpakken en exporte ren." Het GIFS-pro- ject loopt nog ruim twee jaar. En het zal Arnemui den ten goede veranderen, daar zijn Dooms en Van de Ketterij van over tuigd. Natuurlijk, Erremuu zal altijd Erremuu blijven, maar wellicht dat de glorietijden van weleer mettertijd weer gaan herleven. In elk geval zal de toerist het vissersstadje over pak hem beet twee jaar niet langer voor bijrijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 107