Ruimte maken voor bedrijvigheid VAN DO0RN AAichiel deed het ook niet alleen V.0.F L ndernemer Ondernemend Middelburg 15 september 2012 deOndernemer ES Johan Aalbers kijkt uit over 'zijn stad'. Foto: Peter Nicolai „Middelburg is één van de weini ge gemeenten in Nederland die nog groeit in plaats van krimpt. Er is nog 250 hectare grond uit- geefbaar, maar volgens de bereke ningen is dat nodig ook. Ander zijds bouwen we natuurlijk niet voor de leegstand. Pas bij vol doende interesse en noodzaak wordt er gebouwd." Aan het woord wethouder Johan Aalberts (35) van economische zaken van Middelburg. Tekst: Henk van de Voorde MIDDELBURG - De uit Arnemui- den afkomstige Aalberts, die bouw kunde studeerde aan de TU Delft, werd in 2006 namens het CDA geko zen in de gemeenteraad van Middel burg. Ruim twee jaar geleden volgde hij partijgenoot Hannie Kool op als wethouder. Naast economische zaken bestrijkt zijn portefeuille financiën; ruimtelijke ordening; natuur, land schap en buitengebied; monumenten en archief. Bovendien is de wethouder bestuur lijk verantwoordelijk voor de projec ten: Ramsburg/Amestein, Stationsge bied en Mortiere. Conform de veelbe sproken Kwaliteitsatlas gaat Middel burg tot in ieder geval 2030 door met het upgraden van de stad. „De atlas is zeer ambitieus en er is veel kritiek op geleverd, maar desondanks is er veel van gerealiseerd. Het wakker kussen van Middelburg, volgens stedenbouw kundige Riek Bakker een ingedutte provinciestad, stond centraal. De eer ste kwaliteitsatlas is herijkt; er is een sociale paragraaf aan toegevoegd waar mee de plannen werden verbreed, ge actualiseerd en meer realistisch ge maakt. In de structuurvisie wordt ont vouwd waar we als Middelburg in 2030 willen staan. Belangrijke pijlers zijn: ruimte voor bedrijvigheid, oog voor landschappelijke waarden met onder andere een groenboulevard tus sen Middelburg en Vlissingen en als het kan in iedere wijk een school en een zorgcentrum. Bovendien moet er ook veel ruimte worden vrijgemaakt voor woningbouw", vertelt wethou der Aalberts. Mortiere In de afgelopen jaren is er al veel ge realiseerd: herinrichting van de bin nenstad, kantorenbouw met bijbeho rende infrastructuur in het Stationsge bied, woningbouw in Veerse Poort, herstructurering van de Magistraat- wijk en de Stroinenwijk, nieuwe on derwijshuisvesting, woonpark Mortie re en vrijetijdspark ZEP. Bedrijven park Mortiere heeft een goede ont wikkeling doorgemaakt en voor de daar nog beschikbare grond is veel be langstelling met betrekking tot de ves tiging van hoogwaardige bedrijvig heid. Als aanstonds op het ZEP de Music Hall zijn poorten opent, is het vrijetijdspark compleet. Ten aanzien van de revitalisering van de bestaande bedrijventerreinen is de handschoen opgepakt. De ondernemers op Ar- nestein zijn met de aanleg van de nieuwe N57, waardoor een tweede ontsluiting is gerealiseerd, op hun wenken bediend. Het grootste bedrij venterrein van Middelburg is daar door uitgegroeid tot een Al-locatie. Amestein is een gevarieerd bedrijven terrein, waar nog ongeveer twee hec tare grond beschikbaar is voor de bouw van bedrijven met buitenop slag. Ook staan er nog enkele panden te koop of te huur. A1-locatie De revitalisering van Ramsburg, in clusief de aanleg van de nieuwe Oost- perkweg, is nog in volle gang. „Ramsburg is een apart verhaal. Dat wordt eveneens een echte A l -locatie voor bedrijvigheid, met name ook door de nieuwe N57. Het wordt de nieuwe entree van Middelburg, waar qua vestiging wordt ingespeeld op wat de markt vraagt. We hebben een 25-tal opstallen aangekocht die plaats moeten maken voor de aanleg van de nieuwe noordelijke stadsentree. De daarin gevestigde bedrijven zijn al ver huisd of gaan dat in de komende maanden doen, naar met name Rams burg en Amestein." Trekdijk Vanwege de dreigende krapte aan be- drijfsgrond, is de gemeente Middel burg met de provincie Zeeland in ge sprek over de ontwikkeling van-een bedrijventerrein ten zuid-westen van Nieuw- en Sint Joosland. Het betreft een enorm perceel aan de Trekdijk, vlakbij de A58 en de Schroeweg. Mid delburg heeft dit perceel nodig omdat de verhuizing van huizenhandel Hers- taco van Amestein naar de Vlissingse Buitenhaven definitief van de baan is. Daar komt immers de marinierskazer ne. De gemeente had echter de tien hectare van Herstaco in het vizier om er ruimte te bieden aan nieuwe bedrij ven. Bram van Stel, voorzitter van de Middelburgse Bedrijven Club (MBC), hoopt vurig dat er extra ruim te voor bedrij vigheid komt ten zuid-westen van Nieuw- en Sint Joos land. „De Trekdijk is dicht bij Vlissingen Oost gelegen. De haven in het Sloege- bied is de laatste jaren steeds sterker offshore gericht. De BOW Terminal van Kloosterboer is bijvoorbeeld ge richt op de offshore wind industrie. En Verbrugge verzorgt de logistiek rond de bouw van het grootste offsho re-windmolenpark ter wereld, The Greater Gabbard voor de Britse kust. Men kiest graag voor een haven als Vlissingen vanwege de strategische lig ging, vanwaar men niet al te lang on derweg is om bijvoorbeeld in Enge land te geraken." Offshore gerelateerde.activiteiten van bedrijven ah Verbrugge, Klooster boer en VDS Staal en Machinebouw hebben een aanzuigende werking op diverse ondersteunende bedrijven. „Daar kun je als Middelburgse onder nemingen op inspelen via een nieuw bedrijventerrein aan de Trekdijk. Het strategisch belang is er niet alleen op Middelburgse schaal, maar Zeeland breed", zeggen Van Stel en Aalberts. Pareltjes De preses van de MBC is fier op het feit dat de MBC bijeenkomsten zeer goed bezocht worden. „Wij zijn een florerende vereniging met veel leden. We bezoeken vaak 'pareltjes' van be drijven zoals Scheldebouw of het am bachtelijke Bliek Meesterbakkers. De MBC is met 150 leden een van de grootste ondernemersverenigingen van Zeeland. De laatste jaren wordt er vaak gezamenlijk opgetrokken met de Vlissingse Bedrijven Club (VBC) zoals tijdens de nieuwjaarsreceptie en straks op de bedrijvenbeurs Contacta in de Zeelandhallen te Goes. Daar naast worden gezamenlijke thema's opgepakt zoals veiligheid op bedrij venterreinen en duurzaamheid. In de komende jaren zal de MBC ook met de gemeente Middelburg gezamenlijk optrekken ten aanzien van bijvoor beeld het stimuleren van energie be sparende activiteiten onder de MBC-leden en gezamenlijke energie opwekking op lokaal niveau. De idee ën worden hiervoor verder uitge werkt." H0RECA-GR00THANDEL <c°°0 voltaweg 22 Middelburg F 01 Onder het het motto 'Michiel deed het ook niet alleen' introdu ceert de Stichting Sail de Ruyter Zeeland de 'Club van 100'. Dit initiatief is er op gericht om voor de Sail de Ruyter 2013 (tenminste) honderd partners/bedrijven te vinden die bereid zijn een financiële bijdrage te leveren aan de komende Sail. 'Dit feestje willen we nog een keer' aldus •voorzitter Dick Schipper na het suc ces van Sail in 2007. De stichting streeft met dit initiatief naar 100 (of meer) bedrijven die be reid zijn 1.000 euro bij te dragen aan het budget voor Sail de Ruyter Zeeland 2013. Het staat al vast dat Sail 2013 door zal gaan. Daarmee is de begroting echter nog niet volledig gedekt. Voor meer informatie zie www.sailderuyter.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 103