'Woz-waarde meer dan helft omlaag' Planning moet tot in de puntjes kloppen 231 zeeland durea YAUA iïLimi P. 0.2 De snelste en modernste in Zeeland vrijdag 14 september 2012 Windmolens Nee gaat vol in de aanval door Rob Paardekam ANNA JACOBAPOLDER - De stichting Windmolens Nee uit Anna Jacoba- polder wil dat de rechter de ozb- waarde van de huizen in het dorp met meer dan de helft verlaagt Volgens de stichting zijn de wonin gen in het dorp minder waard ge worden door de komst van vijf gro te windmolens in 2011 en het plan om bij de Krammersluizen ook nog een groot windmolenpark te bouwen. Op initiatief van de stichting maak ten ongeveer tachtig inwoners dit jaar bezwaar tegen de door de ge meente vastgestelde ozb-waarde. Sommige huiseigenaren kregen een lagere ozb-waarde, maar vol gens Windmolens Nee hebben meer mensen daar recht op. Bo vendien zou de waardeverminde ring groter zijn dan de gemeente stelt Daarom is de stichting naar de rechter gestapt. In haar beroepschrift stelt ze dat er sprake is van een gemiddelde waar dedaling van 53,5 procent De stich ting is tot dit percentage gekomen door uitspraken uit het verleden (jurisprudentie) te analyseren. Van de daling zou 32,5 procent zijn ont staan door de bestaande turbines. De plannen voor het windpark bij de Krammersluizen zouden voor nog eens 21 procent daling zorgen. Samen is dat 53,5 procent. Voorzitter Frank van Gennip van Windmolens Nee benadrukt dat het om een gemiddelde gaat. „Ei genlijk moet elke huiseigenaar in dividueel een beroepschrift indie nen, maar dat is onbegonnen werk. Daarom hebben we beslo ten één beroepschrift op te stellén voor een representatieve woning. Als ons verzoek door de rechter wordt ingewilligd, kan de gemeen te er bij andere huizen natuurlijk niet meer omheen. Ik vermoed dat in dat geval nog veel meer mensen bezwaar zullen gaan ma ken. Als je ziet dat je buurman zijn woz-waarde met de helft weet te verminderen, zou je wel gek zijn om het zelf niet te doen." Windmolens Nee heeft overigens nog meer verzoeken aan de rech ter. Ze wil dat de grens voor wo ningen die schade ondervinden op 2500 meter komt te liggen. De gemeente gaat er tot nu toe vanuit dat enkel huizen die binnen een straal van een kilometer van wind molens liggen in waarde dalen. Inmiddels heeft de stichting, zoals ze eerder al had aangekondigd, een brief naar het college en de ge meenteraad gestuurd. Daarin staat dat Windmolens Nee de schade door het dalen van de woning waardes bij de gemeente zal clai men. Het gaat volgens de stichting om een bedrag tussen de zes en tien miljoen euro. Overigens is de stichting uitgeno digd om maandag op het gemeen tehuis te komen praten over de kwestie. „Ik denk dat ze toch wel geschrokken zijn van het verzet", stelt Van Gennip. „Ze hebben vast gedacht dat die mensen in Anna Ja- cobapolder het allemaal wel best zouden vinden. Lange tijd is dat zo geweest, maar ook hier is de maat een keer vol." 11) Tijdens het productieproces wordt bij Yara in elke fa briek bijgehouden welke punten aandacht verdienen bij een onderhoudsstop. Die worden genoteerd op een stoplijst die als leidraad dient voor de werkzaamhe den. Twee jaar voorbereiding is voor afgegaan aan de grootste onder houdsstop bij kunstmestfabriek Yara in Sluiskil-Oost. Alles wat er moet gebeuren, is van tevo ren uit en te na in kaart ge bracht, want de werkzaamheden moeten wel op tijd klaar. Elke dag vertraging kost veel geld. door Harmen van der Werf Al sinds 1929 worden er kunstmeststoffen- in Sluiskil-Oost ge produceerd. Om de zoveel jaren vinden er onderhoudsstops plaats. „Vier tot zes jaar hanteren wij normaal gesproken als termijn voor een grondige check up", vertelt woord voerder Jos van Damme. Toch maakt Yara dit najaar pas, de groot ste onderhoudsstop in de geschie denis van het bedrijf mee. Op het hoogtepunt van de werkzaamhe den zullen niet minder dan dui zend gespecialiseerde inleenkrach- ten bij het bedrijf actief zijn. Kort om, een megaoperatie. Dat Yara deze mijlpaal nu pas be reikt, heeft alles te maken met de Yara Sluiskil-Oost ingebruikname van de gloednieu we Ureum 7-fabriek ongeveer een jaar geleden. „Die fabriek vormt als het ware een twee-eenheid met één van onze andere fabrie ken, de Reforming E, waarin am moniak en CO2 (koolstofdioxide) worden geproduceerd", verklaart Van Damme. „Ammoniak en CO2 vormen weer de grondstoffen voor de ureumoplossing die in de ureumfabriek wordt gemaakt." Om het productieverhaal com pleet te maken: ureumoplossing vormt weer de basis voor de pro ductie van ureumkorrels (kunst mest voor warmere klimaten en grondstof voor lijm) en in vloeiba re vorm voor Ad Blue, als toevoe ging aan de diesel voor vrachtwa gens. Deze rijden daardoor milieu vriendelijker. Yara brengt Ad Blue op de markt onder de merknaam Ain. Het kan niet anders of de twee fabrieken moeten nu in één keer uit bedrijf wor den genomen en dat zorgt voor de 'Op het hoogtepunt van de werkzaamheden zul len bij Yara zo'n duizend contractors actief zijn' megaoperatie. Van Damme: „We waren voordien flexibeler. Vroeger konden we één installatie stilleg gen. Nu zijn het er twee. Dat ver dubbelt de omvang van de stop." De Reforming E-fabriek is aan een normale onderhoudsbeurt toe. Dat ook de gloednieuwe ureumfa briek al aan een check up toe is, lijkt opmerkelijk, maar dat is het volgens Van Damme niet. Hij trekt de vergelijking met een nieuwe au to. „Ook die breng je na een garan tieperiode van enkele maanden te rug naar de garage om even te la ten nakijken. Zo is het ook met on ze nieuwe fabriek." De bouwer van Ureum 7, Uhde uit Duitsland, heeft de fabriek (inves tering van zo'n vierhonderd mil joen euro) opgeleverd met de ga rantie dat die een bepaald produc tieniveau moet halen. Van Dam me: „Ureum 7 heeft heel behoor lijk gedraaid, maar er is altijd wel iets wat beter zou kunnen, zodat je net niet 100 procent haalt." De planning is erop gericht Ureum 7 eind september, begin oktober weer in bedrijf te nemen, Refor ming E volgt anderhalf, twee we ken later. Ureum 7 kan dan alvast draaien, omdat Yara voor die korte tijd voldoende ammoniak en CO2 in voorraad heeft. Yara in Sluiskil-Oost is één -van de grootste werkgevers in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone met 540 werknemers. Het bedrijf produceert kunstmest stoffen en ook een milieuvriende lijke toevoeging aan-diesel voor vrachtwagens, Air1 Yara is in 1929 in Sluiskil-Oost op gericht onder de naam Compag nie Neérlandaise de l'Azote. Gas van de naastgelegen Cokesfabriek diende als grondstof voor de pro ductie van kunstmeststoffen. De Cokesfabriek is in 1999 geslo ten, Yara draait al sinds geruime tijd op aardgas. Jaarlijks gebruikt het bedrijf 1,8 miljard kubieke me ter gas. Kenmerkend voor het bedrijf zijn de hoge, gekleurde prilltorens waarin een vloeibare ureumoplos sing wordt omgezet in korrels. Twee van' de drie prilltorens - de ro de en oranje - zijn buiten bedrijf gesteld, alleen de gele draait nog. Op termijn is Yara van plan deze prilltorens af te breken. Dit laat nog even op zich wachten, omdat het bedrijf nog andere sloopplan- nen heeft met een deel van een oude elektriciteitscentrale, een oud laadgebouw en de buiten wer king gestelde Ureum 5 en 6-fabrie- ken. Daarmee zijn miljoenen euro's gemoeid. Tentielwasstraat AUTOWASSTRAAT vd Jagt Willemse Gratis stofUrUen na elke wasbeuft BASIS: 6,50/€ 5,95VaspasJ Wassen drogenVelgen reinigen AUTOWASSTRAAT vd Jagt Willemse Mercuriusweg 27.4382 NL VlissTngen T 0118 419 051 OPENINGSTIJDEN maandag t/m zaterdag van 08.00 uur-18.00 uur zondag van 10.00 uur - 17.00 uur POLISH: 13,50/€ 9,95 (waspas) Wassen drogen Velgen reinigen Bodemreiniging POLISH WAX TOTAAL: ll,5Q/€ 9,00 (waspas) Wassen drogen Velgen reinigen Waxen Bodemreiniging WAX: 9,50/€ 8,00 (waspas) Wassen drogen Velgen reinigen Waxen dureö, uit liefdé voor je voeten comfortable shoes www.durea.nl £xtra Iteenruimte Diverse wijdtématen VPerfecte hieldansluiting Verwisselbaar voetbéd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70