'Borsele laat zich niet de wet voorschrijven' 241 zeeland Actiegroep spoor Goes stopt ermee Jaap Gelok weekenddiensten De snelste en modernste TeHtiehiuasstraat in Zeeland Steeds meer Belgen willen in Zeeland wonen vrijdag 14 september 2012 Wij zijn nog niet overtuigd van de voordelen van de samenwerking op een aantal terreinen. In dit stadium ontbreekt deze duidelijkheid in visie, strategie en doel stellingen. Voorafmoet inzichtelijk zijn wat we willen bereiken. Wij zijn niet klakkeloos volgend.' door Luc Oggei GOES - Na bijna tien jaar strijd wil de Belangenvereniging Aanwonen- den Spoorlijn (BAS) zichzelf op heffen. Dat zal het bestuur op 24 september voorstellen tijdens de algemene ledenvergadering. De BAS zette zich sinds mei 2003 in om geluids- en trillingsoverlast door goederentreinen op het Zeeuwse spoor tegen te gaan. Dat uitte zich onder meer in talloze ge sprekken met raadsleden, colleges, ambtenaren (altijd op verzoek en zelden op uitnodiging, aldus de BAS), het uitvoeren van eigen ge- luids- en trillingsmetingen waar voor BAS-leden een week in een caravan langs het spoor bivakkeer den, een actie met professionele spandoeken en vele juridische ac ties, waaronder vier keer een be roepsprocedure bij de Raad van State tegen spoorbeheerder Pro- Rail. „Een onvoorstelbare hoeveel heid werk", aldus voorzitter Peter Gruijters. Toch concludeert het be stuur dat al die jaren van noeste ar beid uiteindelijk vrij weinig heb ben opgeleverd; een kleine verbete ring van de maatregelen om de ge luidsoverlast langs de Zeeuwse lijn te verbeteren in Reimerswaal en Kapelle (met geluidsschermen) en een tijdelijke snelheidsverlaging van goederentreinen van 80 naar 60 kilometer per uur in Goes. Maar aan het opheffingsvoorstel ligt ook frustratie ten grondslag, onder meer over het feit dat een il legale situatie (goederentreinen die te hard reden) jarenlang is ge doogd, soms zelfs zonder gedoog- beschikking, het afketsen van de spoorbak, het uitblijven van een reactie van de Tweede Kamer en het feit dat er na ruim negen jaar nog steeds niets is gedaan aan ge luidsbescherming van aan- en om wonenden van het spoor. Zaterdag 15 en zondag 16 september 2012 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur. Za, zon- en feestdagen alleen na telefonische afspraak) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Boots-apotheek Zierikzee, Mol 15, 0111 -412906, za. 9.00-17.00 uur. Via dienstsluis zon- en feestdagen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Eilandzorg Schouwen-Duiveland, tel: 0111-453480. Buurtzorg: Midden Schouwen 0653673432, Duiveland 0622331441, Burgh-Haamstede 06-54688525, Zierik zee Mid-Oost 0653671600, Mid- West 0653412827, Renesse 0653674446. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land. Voor spoedgevallen bereikbaar via 0111-412180. Zaterdag alleen voor gezel schapsdieren en uitsluitend op afspraak 9.30-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 0900-7673437. Borsele is niet bang zich bestuur lijk buitenspel te zetten door kri tiek op een aantal gemeenschap pelijke regelingen zoals de Veilig heidsregio en de samenwerking op de Bevelanden. „Wij zijn niet klakkeloos volgend", zegt burge meester Jaap Gelok. door Frank van Cooten Het wordt niet hardop gezegd, maar in me nig gemeentehuis in Zeeland worden de wenkbrauwen ge fronst over de manier waarop Bor sele met samenwerking op een aantal beleidsterreinen omgaat. Zo stopte Borsele met het geven van subsidie aan het Goese museum omdat Borsele het te duur vond. Jaap Gelok vecht als een moderne Don Quichot tegen de macht van het grote getal binnen de Veilig heidsregio. Hij vindt het nog steeds onverteerbaar dat de begro ting van dit orgaan is goedgekeurd zonder de financiële gevolgen en de efficiency voordelen goed in beeld te hebben. Hij noemt de tientallen brandweerauto's van di verse korpsen bij een eenvoudige schuurbrand in Lewedorp nog steeds als sprekend voorbeeld van hoe het dus niet moet. Omdat het rapport van de commis- sie-Lauret over een eerlijke verdeel sleutel van de veiligheidstesten in een diepe, stoffige bureaula is ver dwenen, betaalt Borsele nog steeds onevenredig veel voor de tunnelveiligheid. Borsele is de enige gemeente in Zeeland die daar stennis over maakt En Borsele zegt nu ook openlijk niet overtuigd te zijn van de meerwaarde van een aantal on derdelen van de samenwerking AUTOWASSTRAAT vd Jagt Willemse Gratis stómiigen na elke uuasbeufc POLISH: 13,50/€ 9,95 (waspas) Wassen drogen Velgen reinigen Bodemreiniging POLISH WAX TOTAAL: ll,50/€ 9,00 (waspas) Wassen drogen Velgen reinigen Waxen Bodemreiniging WAX: 9,5Q/€ 8,00 waspas Wassen drogen Velgen reinigen Waxen BASIS: 6,50/€ 5,95*{waspas) Wassen drogen Velgen reinigen AUTOWASSTRAAT vd Jagt Willemse Mercurïusweg 27.4382 NL Vlissingen T 0118 419 051 OPENINGSTIJDEN maandag t/m zaterdag vat» 08,00.uur"'-18.00 uur zondag van 10.00 uur 17.00 uur binnen de Gemeenschappelijke Re geling de Bevelanden. „Wij zijn er niet van overtuigd dat die kwali teit gewaarborgd is of het liefste nog beter- gaat worden. En het werkt niet als de voorwaarden van de samenwerking door de grootste speler (lees Goes) worden opge legd. Wij zijn allergisch voor het opleggen van voorwaarden. Dat is overigens niet persoonlijk be doeld. Ik heb deze week nog een zeer goed gesprek gehad met colle ga Verhulst. Ik hoop daarom niet dat onze opstelling gevolgen heeft voor de toekomst." Dat Gelok zijn mening niet onder stoelen of banken steekt, wordt niet door iedereen op prijs gesteld. Zo liet de Goese burgemeester René Verhulst zich ontvallen dat hij het gedrag van Borsele meer dan beu is en dat hij deze gemeen te dus eigenhandig uit de gemeen schappelijke regeling heeft ge- Naar de oorzaak van het ge kissebis is het gissen. Het officiële verhaal is dat Bor sele niet overtuigd is van de meer waarde van een aantal onderdelen. In de wandelgangen van het Bor- selse gemeentehuis wordt echter gezegd dat een kleinere gemeente niet alles hoeft te pikken wat grote broer Goes voorschrijft en dat er meer gemeenten op de Bevelan den zijn die daar zo over denken maar dat niet hardop durven te zeggen. Gelok denkt niet dat het zo simpel in elkaar steekt. „Feit is wel dat Noord-Beveland en Kapelle door de omvang van het ambtenarenap paraat meer gebaat zijn bij samen werking op een aantal beleidster reinen met Goes dan wij. Die wil len zo snel mogelijk samenwerken om zo hun dienstverlening op peil te kunnen houden. Bij ons, waar kwaliteit van de dienstverlening voorop staat, is die noodzaak niet zo groot. Burgemeester Henny van Kooten van Noord-Beveland en Anton Sta pelkamp van Kapelle zeggen ech ter achter Goes te staan. „Wij wil len door met de samenwerking", zegt Stapelkamp. Borsele zei eerder al niet overtuigd te zijn van de voordelen van de sa menwerking van de Bevelandse ge meenten op een aantal terreinen. Bemiddelaar Jan te Veldhuis werd ingeschakeld om partijen weer bij elkaar te krijgen. Dat lukte. Borsele liet echter begin septem ber weten alleen vertrouwen te hebben in de voordelen van sa menwerking op iet-gebied. „In dit stadium ontbreekt de duidelijk heid in visie, strategie en doelstel lingen binnen de andere vier sa- menwerkingsonderdelen." Dat zijn personeel en organisatie, socia le zaken, salarisadministratie en in formatievoorziening. Borsele wilde daarom eerst de ervaringen met de sa menwerking op iet-gebied afwachten alvorens verder te gaan met de andere onderdelen. Daar ging de Goese burgemeester René Verhulst namens zowel het alge- meen- als het dagelijks gemeente bestuur van de gemeenschappelij ke regeling niet mee akkoord. „We hebben expliciet afgesproken dat de inhoud van dit plan als een 'package deal' geldt. Een uitzonde ring maken voor de afdeling iet past daar niet in", stelt Verhulst in een brief aan Borsele van 6 septem ber. Het Borselse college besloot deze week daarom definitief niet deel te nemen aan de gemeen schappelijke regeling De Bevelan den. Gelok: „De gemeenteraad staat achter ons besluit en achter onze opvatting. We willen onze dienstverlening optimaal houden. Niets meer en niets minder." TERNEUZEN - De toeloop van Vla mingen naar Zeeuws-Vlaanderen houdt aan. Sinds januari verwel komde Terneuzen zestig procent meer Belgische inwoners dan in dezelfde periode vorig jaar. Hulst noteerde een toename van 45 pro cent en de gemeente Sluis schreef 12,5 procent meer Vlamingen in. Volgens Peter Zuurveld, voorzitter van een samenwerkingsverband in het onroerend goed, overtreffen deze cijfers alle verwachtingen en zal de stijgende lijn van inwijken de Vlamingen in de rest van het jaar doorzetten. Nederlandse hui zen zijn zo'n 40.000 euro goedko per dan Belgische. DESTELLING Landbouwverkeer moet auto's de ruimte geven op N59 Reageer op pzc.nl UW MENING 843 reacties' Een distributiecentrum voor de Zierikzeese binnenstad is overbodig eens ■■■■nan 40% oneens 60%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60