2x15% korting verkiezingen 15 '50PI11S moet in ieder geval nieuwe soap voorkomen' Ceremoniële rol Beatrix op lange baan 'In ons geheugen zit nog steeds het vorige avontuur met een seniorenpartij dat helemaal mislukt is' genieten van onze I.v.m. ons 15-JARIG JUBILEUM ontvangt U de gehele maand SEPTEMBER OP ONZE SHOWROOMMODELLEN kijk op binnenuit.nl buitenmeubelen buitenverlichting vrijdag 14 september 2012 Woordvoerder ouderenbond KBO door Jan ter Harmsel foto Evert-Jan Danieis/ANP DEN HAAG - De sfeer is euforisch bij de 5oPlus-partij. Als nieuwko mer meteen met twee zetels in de Tweede Kamer, al hadden de mees te aanwezigen bij de verkiezingsbij eenkomst stiekem op een of twee zetels meer gehoopt. De vreugde was er gisteren niet minder om. Partijvoorzitter Jan Nagel benadrukte dat nu eindelijk de belangen van ouderen weer ver tegenwoordigd zouden worden in het parlement, iets waar de huidi ge partijen volgens hem geen oog meer voor hadden. Politicoloog Simon Otjes verwacht dat 50PIUS minder invloed zal heb ben dan Partij voor de Dieren, die inmiddels drie keer op rij twee ze tels heeft bemachtigd in de Ka mer. „De dierenpartij zette namelijk on derwerpen op de agenda die nog niet onder de publieke aandacht waren gebracht", zegt Otjes, die in oktober aan de Universiteit Leiden promoveert op de rol van nieuwe politieke partijen. „5oPlus heeft waarschijnlijk veel minder invloed, want over hun partijstandpunten is al veel gespro ken. Dat is mosterd na de maal tijd." Otjes vindt dat 50PIUS vooral is op gericht als 'volksopstand tegen ge nomen besluiten' over pensioenen en de AOW-leeftijd. Hij vergelijkt de populariteit van soPlus met de opkomst van het Algemeen Oude ren Verbond (AOV) in de jaren ne gentig. „De belangen van ouderen waren toen ook ondergeschikt. De rege ringspartijen wilden toen name lijk radicaal snijden in de sociale door Hans Jacobs DEN HAAG - Niet alleen in Brussel zal woensdagavond opgelucht adem zijn gehaald na de eerste voorspellingen over de uitslag van de Kamerverkiezingen. Ook op pa leis Huis ten Bosch zal koningin Beatrix een zucht van verlichting hebben geslaakt. Uitgerekend de partijen die het hardst hebben gezaagd aan de po ten van de troon, hebben flink moeten inleveren. Het ceremoni eel koningschap is voorlopig geen onderwerp meer van serieuze dis cussie. En hoewel het staatshoofd zich van de Tweede Kamer niet meer mag bemoeien met de kabinetsfor matie, geeft de verkiezingsuitslag hoop op een stabielere regering dan de laatste jaren het geval was. Rust in de tent is ook voor Beatrix een belangrijk doel. Ged oogpartner PW kwam twee jaar geleden met een wetsvoorstel om het takenpakket van het staats hoofd drastisch te beperken. Veel enthousiasme maakten de plan nen van Geert Wilders c.s. niet los in het parlement en na de presen tatie is er ook weinig meer van ge hoord. De tijd was niet rijp, de Raad van State moest er naar kij ken en toen liet Wilders het kabi net struikelen. De kans dat de voorstellen nu nog serieus worden behandeld, is ver keken. De PW stond echter niet helemaal alleen. GroenLinks was ook voorstander van het losweken van de koningin uit de regering en het inkrimpen van haar werkzaam heden. De invloed van het inmid dels tot vier zetels gedecimeerde GroenLinks is in de nieuwe Ka mer echter beperkt. De derde voor stander van een uitgeklede monar chie, de SP, had gehoopt zijn posi tie te versterken maar in het ge weld van VVD en PvdA bleven er geen extra zetels over voor de so cialisten. D66 is de enige 'winnaar' met een zelfde gedachtegoed maar hun zekerheid." De AOV behaalde in 1994 zes zetels, maar door interne strubbelingen - ook wel de oude- rensoap genoemd - viel de partij al gauw uiteen in drie verschillende fracties. Otjes ziet meer kansen voor SoPlus. Hij verwacht dat de partij wel een belangrijke rol kan spelen door linkse of rechtse partijen vaak te steunen en daarvoor in ruil steun te krijgen voor hun pen sioenplannen. De ouderenbonden KBO en AN- BO vinden het een slechte zaak 'Ik hoop dat de partij zich over meer onderwerpen laat horen' dat een partij zich op slechts een onderwerp of doelgroep richt. „Als een land goed wordt geleid, is een partij voor een specifieke doel groep helemaal niet" zo nodig", zegt een KBO-woordvoerder. „Ik hoop dat de partij zich wel over meer onderwerpen laat horen. Voor ouderen speelt meer dan al leen pensioen. Een tweede advies: zorg dat de partij eensgezind blijft. In ons geheugen zit nog steeds het vorige avontuur met een seniorenpartij dat helemaal mis lukt is. Zoiets pakt voor de oude ren juist alleen maar negatiever uit" Een beperkte doelgroep kan vol gens Otjes juist geen kwaad. „Bij de kiezer is wel behoefte aan partijen die zich voor een onder werp of doelgroep inzetten, zoals dieren of immigratie." twaalf zetels leggen te weinig ge wicht in de schaal. Voor de winnaars van de stembus strijd en het CDA is er geen reden het staatsbestel op de schop te ne men, al heeft de PvdA wel een aan tal schijnbewegingen in die rich ting gemaakt. Maar de partijen hebben op dit moment wel belang rijker zaken om zich mee bezig te houden. Om het takenpakket van het staats hoofd op een andere manier vorm te geven, is een wijziging van de Grondwet nodig. Dat betekent dat een volgend parlement eveneens moet instemmen met zo'n wijzi ging. Als het nog tewormen kabi net de rit uitzit, is dat op z'n vroegst over vijfjaar. Tegen die tijd zou koningin Beatrix de scep ter ook al overgedragen kunnen hebben aan prins Willem-Alexan- der. De omstandigheden om dat te doen, zijn in elk geval heel wat ide aler geworden dan pakweg een halfjaar geleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5