Operateurs fiZi actief bij Film by the Sea Nieuwe afspraken toeristenbelasting Operateurs Zes ontslagen bij Bliek Mode Zierikzee Windmolens Nee wil ozb-waarde huizen voor meer dan helft omlaag .221 zee m Say Keys en jammen in De Stulp in Renesse vrijdag.14 september 2012 De twee voste operateurs bij CineCity in Vlissingen zijn specifiek gericht op digitale pro jecties. Een groot deel van het filmaanbod tijdens Festival Film by the Sea wordt nog op 35mm geprojecteerd en daarbij kunnen ze best wat versterking gebruiken. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De gemeente stopt de kruimels van de rijk gevulde tafel van de toeristenbelasting in eigen zak. De recreatiesector is allang blij dat de belasting niet wordt ver hoogd. „Het is niet mijn wens dat de af rondingsverschillen richting ge meente gaan", reageert Recron- voorzitter Ed Troost. „Maar het is peanuts. Negenduizend euro op een bedrag van vier miljoen. Daar doen we niet lullig over." B en W van Schouwen-Duiveland brengen de toeristenbelasting vol gend jaar opnieuw in overeenstem ming met het prijspeil. De indexe ring bedraagt 1,57 procent. De toeristenbelasting komt daar mee op 1,048 euro per persoon per nacht. De gemeente rondt dit bedrag af naar boven: 1,05 euro. Het verschil van iets meer dan een cent stoppen B&W volgend jaar nog in de pot voor toerisme. Maar de afrondingsverschillen van 2014 gaan naar de 'algemene middelen'. De afweging daarbij is dat de toe- rismepot geen spaarpotje moet worden waarmee mee- of tegenval lers worden' opgevangen. Dat zou immers betekenen dat de gemeen te bij tegenvallers investeringen in door Ton van den NouweBand ZIERIKZEE - Bliek Mode ,aan de Dam 19 in Zierikzee sluit de deu ren. Voor de zes (parttime) mede werkers is ontslag aangevraagd. Bliek Mode had ook winkels in Goes en in Middelburg. Die zijn verkocht aan Studio Blique in Ter- neuzen van Frederike van Battum. Zij bouwt de winkels om volgens het concept van Studio Blique. Zierikzee blijft buiten deze over eenkomst en wordt binnenkort ge sloten. Van Battum heeft geen hoge om- zetverwachtingen van de winkel in Zierikzee. „Goes en Middelburg het toerisme moet schrappen. Tienden van centen, tienden van procenten; het lijkt allemaal wei nig voor te stellen. Maar Schou wen-Duiveland telde vorig jaar drie miljoen overnachtingen. Af ronding naar boven levert volgend jaar zo'n 9000 euro extra op. Af ronding naar beneden betekent 36.000 euro minder opbrengst. Om de sector te compenseren voor het feit dat de gemeente van af 2014 jaar deze kruimels in eigen zak steekt, beloven B&W de toeris- mepot goed gevuld te houden. Hoeveel geld ze daar in stoppen, zeggen zij nog niet. B&W beloven bovendien dat ze voortaan al in het voorjaar bekend maken wat zij in het daaropvol gend jaar met de toeristenbelas ting van plan zijn. De onderne mers kunnen het tarief dan in hun nieuwe brochures verwerken. „Zo zijn we er samen uitgeko men", erkent Troost. „De Recron heeft natuurlijk liever geen indexe ring. Sterker nog. We willen van de hele toeristenbelasting af Maar gezien de portemonnee van de ge meente ziet het daar niet naar uit. In tegenstelling tot wat in Sluis en Veere gebeurt, hebben wij met Schouwen-Duiveland de afspraak dat er alleen wordt geïndexeerd." zijn dé winkelsteden. Zierikzee is dat niet", aldus Van Battum. Wan neer Bliek in Zierikzee sluit, is nog niet duidelijk. De winkel wordt leegverkocht. Verkoopsters ver wachten dat dit twee tot vier we ken kan duren. Het pand is eigendom van Mieke Holty. Zij is druk aan het zoeken naar een nieuwe neringdoende in de winkel. „Maar ik kan daar nog geen uitsluitsel over geven. Ik weet het ook nog maar sinds een week en ik heb de ondernemers niet aan een touwtje." Het familiebedrijf Holty had bijna tachtig jaar een damesmodezaak aan de Dam 19 in Zierikzee. RENESSE - Vanwege het succes van afgelopen zomer komt Say Keys el ke derde zaterdag van de maand spelen in De Stulp in Renesse. Om te beginnen zaterdag 15 septem ber, vanaf .22.30 uur. Say Keys speelt op verzoek covers 'op geheel eigenwijze eigen wijze'. En elke keer weer anders. Ook meezingen behoort tot de mogelijkheden. Met de wisseling van seizoenen zijn ook de jamsessies in De Stulp terug. Zondag 16 september wordt de eerste sessie gehouden en elke derde zondag van de maand wor den de sessies vervolgd, steeds van 16.00 en 20.00 uur. Meer info: www.bardestulp.nl Twee trouwe vrijwillige opera teurs bij fiZi Zierikzee, Leonard Howard en Guus van der Ruijt, staan voor een boeiende uitda ging. Zij zijn vanaf vanavond tien dagen intensief betrokken bij het Internationaal Filmfestival Film, by the Sea in Vlissingen. door Ali Pankow Stel dat hij te laat op een knopje drukt. Zit Prins Willem-Alexander van avond in Vlissingen dan naar een leeg filmdoek te kijken? „Nee, dat gaat zeker niet gebeuren. De openingsfilm Beasts of the Southern Wild wordt digitaal ver toond en Guus en ik zijn vooral be trokken bij de 35mm-films, de ana loge projectie dus", zegt Leonard Howard. Hij zag in een landelijk filmblad een oproep voor enthousiaste vrij willige operateurs tijdens Film by the Sea van 14 tot en met 23 sep tember en besloot te reageren. Vrij willig? „Ja, er wordt niks voor be taald, we krijgen alleen een reiskos tenvergoeding. Maar ik vind het een leuke uitdaging en het biedt me de gelegenheid een beetje te netwerken in dit circuit." door Rob Paardekam ANNA JACOBAPOLDER - De stichting Windmolens Nee uit Anna Jacoba- polder wil dat de rechter de ozb- waarde van de huizen in het dorp met meer dan de helft verlaagt. Volgens de stichting zijn de wonin gen in het dorp minder waard ge worden door de komst van vijf gro te windmolens in 2011 en het plan om bij de Krammersluizen ook nog een groot windmolenpark te bouwen. Op initiatief van de stich ting maakten ongeveer tachtig in woners dit jaar bezwaar tegen de door de gemeente vastgestelde ozb-waarde. Sommige huiseigena- Tien lange dagen films draaien vond Leonard overigens wel wat veel en hij stelde voor samen met Guus van de Ruijt naar FbtS te ko men. Dat aanbod werd gretig aan genomen. Twee mannen met be hoorlijk wat ervaring met analoge projectie zijn zeer welkom bij het Vlissingse filmfestival. Van de 150 films wordt een aanzienlijk deel nog op 35mm vertoond en de vas te operateurs bij CineCity zijn- hoofdzakelijk getraind in digitale projectie. Maar je moet films draaien toch wel héél leuk vinden om het zo veel dagen geheel vrijwillig te doen? „Ik vind het zeker erg leuk om bij zo'n festival betrokken te zijn. Het levert me een schat aan ervaring op", zegt Guus. Hij werkt als zelfstandige in de technieksec tor. Hij heeft zijn opdrachten zo georganiseerd dat hij zich voor de ze filmklus vrij kan maken. „Leo nard en ik hebben de dagen nu on derling verdeeld en dan zal het best te doen zijn." Guus wist niks van film toen hij 'Ik vind het erg leuk bij zo'n festival betrokken te zijn. Het levert me een schat aan ervaring op' ren kregen een lagere ozb-waarde, maar volgens Windmolens Nee hebben meer mensen daar recht op. Bovendien zou de waardever mindering groter zijn dan de ge meente stelt. Daarom is de stich ting naar de rechter gestapt. In haar beroepschrift stelt ze dat er sprake is van een gemiddelde waar dedaling van 53,5 procent. De stich ting is tot dit percentage gekomen door uitspraken uit het verleden (jurisprudentie) te analyseren. Van de daling zou 32,5 procent zijn ont staan door de bestaande turbines. De plannen voor het windpark bij de Krammersluizen zouden voor nog eens 21 procent daling zorgen. zeven jaar geleden voor het eerst bij fiZi binnenstapte. Nou ja, hij keek graag een filmpje, maar opera teur worden? „Waarom niet?", dacht hij bij het lezen van een op roep om vrijwilligers. Nog diezelfde avond meldde hij zich aan en kort daarop volgde hij een interne opleiding bij fiZi. Hij becijfert eens hoeveel films hij in middels heeft gedraaid in het Zie- rikzeese filmtheater en komt uit op circa 2.800. Guus en Leonard beseffen terdege dat enige stressbestendigheid tij dens FbtS wel vereist zal zijn. „Dat wordt echt iets anders dan in fiZi, waar je rustig op je stoeltje zelf de film kunt mee bekijken, nadat je de boel hebt opgestart. Dat zal er in Vlissingen niet bij zijn. Daar moeten in zeven zalen van 's och tends vroeg tot 's avonds laat films draaien", zegt Leonard. Hij is naast operateur bij fiZi vooral ook pro grammeur. „Daarom heb ik Guus gevraagd op vrijdagavond 21 sep tember de dienst in Vlissingen op zich te nemen. Dan kan ik lekker in de zaal zitten bij de seizoenope- ningsfilm in fiZi: De rouille et d'os. Verder kijk ik tijdens FbtS natuur lijk wel uit naar enkele succesvolle publieksfilms, die dan tijdens de eerste week van oktober in fiZi ver toond gaan worden." Samen is dat 53,5 procent. Voorzit ter Frank van Gennip van Wind molens Nee benadrukt dat het om een gemiddelde gaat. „Eigenlijk moet elke huiseigenaar individueel een beroepschrift indienen, maar dat is onbegonnen werk. Daarom hebben we besloten één be roepschrift op te stellen voor een representatieve woning. Als ons verzoek door de rechter wordt in gewilligd, kan de gemeente er bij andere huizen natuurlijk niet meer omheen." Windmolens Nee heeft nog meer verzoeken aan de rechter. Ze wil dat de grens voor woningen die schade ondervinden op 2500 meter komt te liggen. fiZi begint vandaag met try-out voorstellingen in Po- Guus van der Ruijt (r) en Leonard Howard instrueren dium De Weverij. foto Dirk-Jan Gjelfcema nieuwe vrijwilligers bij fiZi. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58