Luxe kamperen in een yurt wonen! 15 WONEN Made in Mongolië Vooroordelen Voordelen: Nadelen: vrijdag 14 september 2012 In Ongewoon Wonen vertelt. een bewoner aan llze Rike hoe het is in een huis te wonen dat van ongebruikelijk materiaal is gebouwd. 'Wilt u ook vertellen over uw huis van ongewone materialen, mail dan naar onze redactie: wonen@wegener.nl Harm en Marieke Koopmans-Woud- huizen wonen sinds 2004 in een yurt. Het echtpaar houdt elke maand 'open huis' voor be langstellenden. foto's Patrick van Gemert ("I n et wonen i11 een y11^ is r I een compleet andere HbbV manier van leven", geeft Harm Koop- lil m mans-Woudhuizen di rect toe, terwijl hij thee maakt op de kachel midden in de cirkelvormige ruimte vol kleurrijke vloer- en wandta pijten. Aan één kant staat een bed, langs de ronde wanden zitbankjes vol comfortabele kussens. „Alleen al wak ker worden is een heel ritueel", vult zijn vrouw Marieke aan. „Je moet bui ten water halen en hout, de kachel op stoken en het water koken. Dan pas kun je aan je kopje thee beginnen." Het echtpaar woont sinds 2004 in een yurt, die al op vierverschillende plaat sen heeft gestaan. De laatste jaren heb ben ze prachtig uitzicht over de weilan den in de buurt van Vorden. Ze staan op een terrein bij een boer. De grote yurt is om te wonen, slapen en koken; een iets kleinere is als atelier annex werkruimte ingericht. Het toilet is in een rond 'gebouwtje' van wilgentenen ondergebracht, douchen kan bij de boerderij. „Het heeft inderdaad iets weg van kampe ren, maar dan heel luxe. Je moet het met zo min mogelijk spullen doen, voor overbodige ballast is geen plaats. Je moet keuzes maken, wat wil je wel en vooral wat wil je niet bij de hand hebben. Toen we uit ons rijtjeshuis ver trokken, kwamen we spullen tegen die we nooit hadden gebruikt. Waarom zou je die je hele leven meeslepen, voor die ene keer dat je ze misschien ooit nodig hebt?" In de yurt lossen de twee dat heel prak tisch op. Zo hebben ze bijvoorbeeld elk een kist voor hun kleding. „Als we eens een nieuw kledingstuk.kopen, moet er iets ouds weg, anders past het niet meer in de kist. Dat geldt voor al les. Je hecht daardoor minder aan ma teriële zaken en dat geeft ook een be vrijd gevoel." Dat gevoel had beiden direct, toen ze voor de eerste keer in- een yurt sliepen, op vakantie in Engeland. In eerste in stantie leek het hen een mooi bouw werk om workshops in te geven. „Een paar uur later dachten we 'als we er dan toch één hebben, laten we er dan ook in gaan wonen'." Ze stonden toen op het punt hun huis te verkopen en een halfjaar later bouwden ze hun eerste yurt. „Vanaf het eerste moment dat we er woon den, voelde het vertrouwd. Vooral het één zijn met- je omgeving, het contact met de natuur, is heerlijk. In een huis heb je soms niet eens door of het licht of donker is, wat voor weer het is, laat staan dat je de seizoenen beleeft. In een yurt leef je zo binnen, zo buiten. Wat buiten gebeurt, voel je binnen ook. Je bent in een yurt continu bezig met de seizoenen en de omgeving." „Eens per jaar moet de yurt worden af gebroken en weer opgebouwd, om on gedierte en schimmel te voorkomen. De kachel moet altijd branden om de tentdoeken droog te houden. We ko ken op de kachel, en daar moet je echt bijblijven. Alle twee een fulltime baan hebben én in een yurt wonen, is vol gens mij niet te combineren. Alles kost gewoon meer tijd, je moet geen haast hebben. Daar moet je tegen kunnen. Wij Vinden het heerlijk. Juist omdat je daardoor heel bewust met alles bezig bent." Harm Koopmans-Woudhuizen heeft van het verkopen en bouwen van yurts*inmiddels zijn werk gemaakt. Het echtpaar houdt elke maand 'open yurt' om mensen te laten zien hoe het is om in een yurt te wonen. Hv i www.juniperendeschildpad.nl Reaeeren? Een yurt wordt gemaakt in Mongolië. Het frame is van larikshout. Over het frame ko men vier afdeklagen: de eerste (die aan de binnenkant te zien blijft) is van katoen, dan volgt een isolerende viltlaag van gewassen schapenwol. De twee buitenste lagen zijn voor Europa ontwikkeld: een waterdichte, rot- en schimmelwerende canvaslaag. De vierde laag is een synthetische (zonne-)hoes die het canvas beschermt tegen uv-stra- ling. Het geheel wordt bij elkaar gehouden door touwen van handgevlochten paarden haar (van binnen) en synthetische banden (van buiten). De vorm is rond met midden in het dak een koepel (wiel), deels voorzien van raampjes en bedekt met canvas, die al naar gelang het weer verder of minder ver wordt geopend. Daaronder staat de kachel. Koud: klopt niet. Doordat de kachel altijd aan moet blijven om de afdeklagen droog te houden is het binnen absoluut niet koud, eerder warm. Het dak kan wel open, zodat het in de zomer niet te heet wórdt. Klein: klopt een beetje. Het grootste model is 7 meter in doorsnee, bijna 40 vierkante meter vloeroppervlakte voor slaap/woonkamer en kookgedeelte. De hoogte van 2,80 meter geeft een extra ruimtelijk gevoel. Oplossing: zet er een kleinere yurt naast als kinderslaapkamer of werkruimte. Donker: klopt deels. Er zitten geen ramen in, door de deur en het gat in het dak komt. voldoende licht, zeker als dat door strategisch geplaatste spiegels wordt weerkaatst. Goedkoop: zelf bouwen voor paar mille. Andere manier van leven: langzamer, minder afhankelijk van spullen, bewuster bezig met de omgeving en de seizoenen. 1 Flexibel: als je ergens anders wil wonen, is je hele huis in een paar uurtjes afgebro ken en weer elders opgebouwd. 1 Geen stromend water. 1 Kachel moet altijd aanblijven. 1 Door ronde vorm geen hoekjes voor opbergruimte, spullen kunnen in kisten die tegelijk als stoel dienen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55