wonen 113 Jip (10) woont 'op kamers' in de tuin Tips voor een energetische tuin vrijdag 14 september 2012 daan, en daarna de Tuinacademie in Utrecht, een verdiepingscursus voor ontwerpers. In Amersfoort volgde ik daarna een vierjarige op leiding bij het centrum voor eco- therapie." Het leidde tot het opzetten van haar eigen bureau eCoherent Tui nen in 2006. „Mijn drijfveer is dat ik iets extra's wil doen voor mens, plant en dier. Het gaat niet goed met de natuur. Als je om je heen kijkt, zie je dat ook aan hoe men sen met hun tuinen omgaan. Ze verwaarlozen hun tuin, schenken er geen aandacht aan, het moet al lemaal gemakkelijk en er is steeds minder groen te vinden. Dat is zo jammer, want groen is zo goed voor de mens. Voor zijn geluk, wel zijn en gezondheid." „In mijn tuinen probeer ik reso nantie, een wisselwerking te berei ken", vervolgt Borsboom. „Als mensen aandacht aan hun tuin be steden, staan hun planten er vitaal bij. De levensenergie die ze dan af geven, vang je als mens weer op." In haar prachtig aangelegde groe ne achtertuin in Roden zie je wat ze bedoelt. De borders stralen een groene energie naar je toe, en of schoon er nauwelijks kleur in zit, gaat er veel spanning van uit. Haar nauwkeurig uitgependelde bank staat op een mooi plekje, tus sen siergras, daglelies en een hou ten wal die als erfscheiding dienst doet. Borsboom voelt meteen de energie die de aarde aan haar af geeft. Het maakt haar rustig en ge lukkig. Dat gevoel wil ze anderen ook meegeven als ze een energeti sche tuin voor hen ontwerpt. Maar daarnaast is ze gewoon ook gediplomeerd hovenier. „Ik maak 'happy gardens', die mens, plant en dier blij maken. 'Heal' en 'relax' zijn de kernwoorden. Het past bij de trend van wellnesstuinen, met hun organische vormen en water partijen zorgen ze voor een rustige geest. Ik zie mezelf als een soort tuinfluisteraar. Ik communiceer met de natuur, en mensen wor den daar beter van. H www.ecoherent.nl Plant een ginkgo, deze boom geeft energie. Opruimen en schoonmaken haalt vervuilde energie weg (feng shui). Zo is de goede energie beter voelbaar. Versterk die goede energie. Hang een spiraal op in de tuin.om de positieve energie van één plek over de héle tuin te verspreiden. Reageren? wonen@wegener.nl Niet eik tweede huisje staat in mondain Monte Carlo of in ongerept Varmland. ftj De meeste staan in eigen tuin. door Jan van Mullem Vinden juliie dat niet wat vroeg: 10 jaar, en dan is jullie dochter al 'uitgevlogen'? Annemarie Baaijens: „Ja, erg he? Nee hoor, het is dan wei haar huis, ze woont natuurlijk gewoon bij ons. Even de tuin doorlopen, en ze is in haar privéhuisje. Dat is twee jaar geleden gebouwd door mijn man en een vriend, Kees de Louw. Misschien ken je hem; hij heeft meegedaan aan In Holland ligt een tuin, heeft tui nen en interieurs voor dat tv-programma ontworpen." Ja hoor, verbind maar door met het tuinhuis. Jip: „Straks misschien, als ik elektriciteit in mijn huisje krijg. Dan heb ik er ook telefoon, en had je me daar kun nen bellen. Dat is wel mijn grote wens: een stopcontact. Zodat ik een lampje heb, en er een radio neer kan zet ten. Dat kan nu ook, op batterijen, maar dar is anders. Een lampje heb ik ook wel, maar met een kaars erin. Ik ben voorzichtig, dat weet mama ook. Als ik wegga, blaas ik de kaars uit. Maar een lamp je is handiger. Om bij te lezen of te tekenen, wat ik er nu ook al veel doe. Als ik naar de middelbare school ga, wil er samen met mijn vriendinnen lekker chillen." Jip Baaijens heeft een huisje voor zichzelf, om in te spelen en te chillen. foto's AB ledereen is welkom in je huis; de deur staat altijd open? „Nou, het is niet zo groot. En ik wil het wel speciaal houden, dus... Oma mag in ieder geval wél komen. Ik geef nog een housewarming, en dan vraag ik oma ook. Ik heb veel meubeltjes voor mijn huisje van haar gekre gen. Ze past soms op, en dan gaan we altijd naar mijn huis. Samen iets drinken, en ik heb een mooi schaaltje voor het presenteren van koekjes. Volgend voorjaar wil ik er een keer slapen, met een vriendinnetje. Dat is best wel eng. Maar dan ben ik al 11 en durf ik het wel." IW Reageren en aanmelden? wonen@wegener.nl Ecotherapeut Elly Borsboom: „Als mensen aandacht aan hun tuin beste den, staan hun planten er vitaal bij. De levensener gie die ze dan afge ven, vang je als mens weer op." foto's Corné Sparidaens NAMEN Tom (44), Annemarie (42), Robin (13) en Jip Baaijens (10) BEROEPEN hij: zelfstandige, zij: pr-medewerker bibliotheek WOONPLAATS Oss TWEEDE HUISJE sinds 2010 FUNCTIE speelhuis van Jip Dus Jip had Martijn Krabbé geschreven, met de vraag iets voor haar te bouwen? „Nee hoor, zo is het niet gegaan. Jip was twee jaar geleden in het Spoorwegmuseum in Utrecht. Bij het zien van een oud-Hollands miniatuurhuisje had ze plots geen oog meer voor de treintjes. Ze wilde nog maar één ding: ook zo'n huisje. Toen zijn Tom en Kees aan de slag .gegaan met hout, glas in lood, een oude deur, allemaal van die brocante-spul- len. Jip's huis is uniek, dat koop je niet prefab. Maar wil je haar niet zelf even spreken?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53