Tuinfluisteraar zoekt de lijnen 12 wonen Montezuma's den Tijdloos vrijdag 14 september 2012 Ecotherapeut Elly Borsboom ontwerpt energetische tuinen. Met wichelroede en pendel als tuingereedschap gaat ze aan de slag om buiten de energie in balans te brengen, door Shyra Hueting Dat mensen niet precies snappen wat ze doet, daar is ze ondertussen wel aan gewend. Ruim veertig energe tisch aangelegde tuinen verder haalt ze haar schouders erover op. Maar voor Elly Bors boom staat het vast dat erin huis en tuin energie- velden actief zijn, die van invloed zijn op hoe mens, dier en plant zich voelen. Want waarom zit het anders op de ene plek in je huis of je tuin fijner dan de andere? Waarom zou je daar bij het aanleggen van tui nen geen gebruik van maken? Het heeft alles te maken met feno menen als leylijnen en aardstralen. Goede energie pept je op. Als je er met alternatieve tuinapparatuur achter kunt komen welke plek overstroomt van goede energie, is het natuurlijk een goed idee daar Elly Borsboom. een terras te plaatsen. Of bijvoor beeld een fijne struik. Vervuilde energielijnen kunnen je ziek maken. Door een soort acu punctuur van de ruimte kan een mens gelukkiger en ge zonder leven. Hoe? Be paalde planten met hol le stengels kunnen er bij helpen. Plant bijvoor beeld bamboe en sier- grassen of breng een kristal in de aarde aan, adviseert Borsboom. „Ze zuiveren de,energielij-, nen." Elly Borsboom was in een vorig leven secreta resse, maar gooide na een verhuizing naar het noorden des lands het roer om. Ze werd hovenier en daarnaast eco therapeut. „Ik was altijd al met de natuur bezig, mijn vader komt van een boerderij. Maar in 2003 heb ik besloten er mijn vak van te ma ken. Ik heb op de AOC de oplei ding vakbekwaam hovenier ge was ik gefascineerd door Pinus montezumae. fbto RvdK de vorm van een planten- rozet dat met wiskundige precisie lijkt te zijn ontworpen. Daarna volgden waterplanten, waarschijnlijk omdat ik als jongeling het liefst met schepnet langs sloten en plassen zwierf, op jacht naar waterschorpioenen en salamanders. Later richtte ik mijn vizier op varens; nog altijd vind ik de tijd waarin het blad van varens zich ontrolt, de mooiste tijd van het jaar. Ook klimplanten fascineren, om de slimme manier waarop ze door naar het licht te klimmen hun ei gen niche in de plantenwereld hebben veroverd. Pas op tamelijk late leeftijd is mijn liefde voor bomen ontlo ken. Misschien is dat bij iedereen wel zo. Misschien moet je eerst een bepaalde nederigheid hebben, voordat je kunt genieten van dingen die groter zijn en langer x leven dan jezelf Kijk naar een bijeenkomst van den- drologen, boomkundigen: de gemiddelde leeftijd ligt een stuk hoger dan van rotsplantenliefhebbers. Is interesse in bomen het einde van een evolutie? 'V Toen ik eenmaal hevige belangstelling voor bomen f1 had, ging het vooral om loofbomen, spectaculair bloeiende magnolia's, tulpenbomen, grillig gevorm de, eeuwenoude eiken en kastanjes. Pas later zag ik de schoonheid van dè conifeer, de kegeldrager. Nu is het zover. Deze zomer leidde ik een paar tuinén- reizen naar, het zuidwesten van Ierland, waar ik in het verre verleden een paar jaar woonde en werkte. De westkust is hekend om boomvarens - die er zo hoog worden, dat je er met gemak onderdoor kunt lopen - en om exotische bomen en struiken uit Chi- li, Nieuw-Zeeland en Tasmanië. Prachtig. Maar een conifeer maakte de meeste indruk: Pinus montezumae, naar Montezuma, koning van de Azteken. Het is de koning der dennen: een statige pijnboom, met lange, zilvergrijze naal den die blikkeren in het geringste briesje. Ik heb geen ruim te voor naaldbomen, anders zou ik er direct een planten. Pinus montezumae heeft de naam niet helemaal winterhard te zijn, maar ik zag wel eens een mooi exemplaar in een voortuin in Amstelveen. Als we olijfbomen in onze tuinen planten, dan zouden we het toch zeker moeten aandurven met Pinus montezumae. Vaak denken we dat bomen niet winterhard zijn, omdat we nooit iets proberen. In de vorige eeuw dachten we dat een Camellia in een serre hoorde, nu staat hij in voortuinen; De den waarvan we de pijnboompit ten eten, Pinus pinea, is volkomen winterhard, toch kom je deze nooit tegen in Nederlandse tuinen. Ik zou zeggen: zoek het avontuur en plant Pinus montezumae. Zeker als je op arme zandgrond zit, waar weinig anders wil groeien. Je kunt zeggen dat een klok vol doet als-ie de juiste tijd aangeeft. Twee wijzers, èen schaalverde ling, klaar. Kan ook digitaal. De Chinezen hebben miljoenen quartz-klokjes gemaakt. Voor om de pols of als tafelmodel. Maar mooi? Nee, mooi is anders. Mooi is wel deze QLOCKTWO van de Duitse klokkenmaker Bie- gert en Funk. Loopt altijd op tijd (automatisch gestuurd), is hand gemaakt en te personaliseren met verschillende covers (ldeur of materiaal). Bijzonder is de wij ze waarop de tijd wordt weerge geven: in tekstvorm. De normale versie (885 euro), te gebruiken als wand- of staande klok, meet 45x45x2 centimeter. De 'large' (prijs op aanvraag) is eens zo groot. Er is ook een kleine uitvoe ring, de 'touch' (395 euro) en een horloge-variant, de 'w' (550 eu ro). Te duur? Er is ook een app. m www.qlocktwo.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52