Symbiose op een zandheuvel It 01B wonen 3 vrijdag 14 september 2012 door Claudia Sondervan Met muren rustend op een zandheuvel in de polder van de kleine nederzetting B aarsdorp beweegt hofstede Heuvelhof mee met de sei zoenen. De doorleefdheid van het huis uit omstreeks 1750 mag de voornaamste aan trekkingskracht zijn, soms is het bouwwerk wat al te levendig, bekent Menno de Nooijer. Die levendigheid heeft hij ook nodig. Die vloeit weer in zijn werk als fotografisch en filmisch kunstenaar. Werk dat hij vaak deelt met zijn vader, Paul de Nooijer, met wie hij ook Heuvelhof deelt als woning en werk plaats. In 2006 wisselden tuinarchitect Arend Jan van der Horst en Gerard Rakers van pand met de familie De Nooijer. Van der Horst en Rakers betrokken het monumentale, Middelburgse herenhuis De Dry Clavers, waar Paul en Frangoise de Nooijer woon den. In het verlengde van de zwart ge- potdekselde wagenschuur van Heuvelhof werd een huis gebouwd voor hen. Menno en zijn gezin betrokken het huis aan de an dere zijde. De schuur werd het gezamenlijk atelier. „Een van de eerste dingen die we de den was het storten van een gladde beton- vloer met vloerverwarming in de grote schuur. Het was nog een zandvloer en voor al als het geregend had, stonk het verschrik kelijk", vertelt Menno. Na het atelier, vol computers en apparatuur, is de overgang naar de woning een stap in een andere tijd. De woonkamer is bijna museaal: ossen- bloedrood geschilderde plafondbalken, de wanden bedekt met antieke, beschilderde te gels. In de haardplaats onder de bijna kamer brede schouw staat een houtkachel met fraaie, gedreven bokken met lange hoorns. Een pronkkast in de muur bergt oud glas. Een bedstede doet dienst als voorraadkast. In de kamer ernaast is een van de twee bed steden in gebruik als besloten leesnis. Sfeervol, maar met onhebbelijkheden. „Een vlakke vloer zou wel aardig zijn. De plavui zen liggen los op zand. Het is lastig schoon maken als er een beker karnemelk of zo om gaat. Bij vochtig weer komt de geur van drie eeuwen bewoning naar boven. Ik wil de vloer uitgraven, een ondergrond leggen en de plavuizen er weer op. Als de vloer wat la ger ligt, stoot je ook niet meer zo makkelijk je hoofd aan de lage deurpost." Die buigt ook nog wat door, omdat een van de zware draagbalken van de zoldering er pal boven de muur in gaat. „De bouwers wisten wei nig van bouwen af, toen ze dit huis gezet hebben. Zulke dingen kom je overal tegen. Alsof ze gaande de bouw wel zagen waar ze uit zouden komen." De tuin die Van der Horst aanlegde rond Heuvelhof is weloverwogen en één met het huis. Vormsnoeihagen, borders op kleur en een grote landschapstuin met knotwilgen en honderden fruit- en notenbomen. Een weelderige biotoop voor mens en dier, maar bepaald niet onderhoudsarm. „Mijn ouders en ik hebben altijd veel getuinierd. Maar 2,5 hectare, daar heb ik me wel op ver keken." Vooral het vallend fruit betekent corvee: laten liggen komt de rattenpopulatie te zeer ten goede. „Daar zouden we wel hulp bij kunnen gebruiken." Het aantal bo men wordt langzaam uitgedund, om veelal een tweede leven te beginnen als kunstdra ger. Heuvelhof is een symbiose: huis en tuin, wonen en werken, twee generaties, al les loopt doorheen. „We hebben ruimte ge noeg om elkaar niet voor de voeten te lo pen. Wonen met je ouders is wel bijzonder. Temeer omdat mijn vader en ik veel samen werken. We hebben dagen dat we gezamen lijk lunchen en elkaar heel veel zien. Maar er zijn ook tijden dat dat niet gebeurt. Dat gaat eigenlijk vanzelf." Heeft u tips? Mail dan naar: wonen@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43