Federer presenteert zich ais het boegbeeld 301 sport Van Houwelingen slikt zijn verlies Dagsucces De Maar in Groot-Brittannië Gregory van der Wiel wil nummer één worden vrijdag 14 september 2012 door Jaco Kaijen PARIJS - Bang voor concurrentie is hij niet en dus gaat Gregory van der Wiel bij Paris Saint-Germain vol overgave de strijd aan met aan voerder Christophe Jallet. Dat zei de Nederlandse verdediger donder dag tijdens zijn presentatie in Pa rijs. Geflankeerd door trainer Car lo Ancelotti en technisch directeur Leonardo deed Van der Wiel zijn verhaal. „Dit is een grote club, die op koers ligt om titels te winnen. Ik vind het project dat hier wordt neerge zet zeer interessant en zie het als een geweldige kans hier te voetbal len", aldus de oud-Ajacied. Van der Wiel, die met rugnum mer 23 gaat spelen, moet als rechts back de concurrentie aan met de Franse international Jallet. „Ik wil de nummer 1 worden", zei de Am sterdammer stellig. „Ik ken mijn kwaliteiten en ben dus niet bang STOKE-ON-TRENT - De Nederlandse wielrenner Mare de Maar heeft donderdag de vijfde etappe in de Ronde van Groot-Brittannië op zijn naam geschreven. De renner uit de United Healthcareploeg, die rijdt onder de vlag van Curasao, rondde een solo in de laatste kilo meters van de lastige rit over 147 kilometer rond Stoke-on-Trent knap af. Teamgenoot Boy van Poppel spurt te in de achtervolgende groep naar de derde plaats achter de Belg Sep Vanmarcke. De Nederlandse ploeg genoot van De Maar klom in het algemeen klassement naar de tweede plaats. De Australiër Leigh Howard is de nieuwe leider. Hij nam de gouden trui over van we reldkampioen Mark Cavendish, die op vele minuten achterstand binnenkwam. door Chris van Mersbergen ZALTBOMMEL - De steunbetuigin gen die sinds woensdagavond blij ven binnenstromen, doen Adri vanHouwelingen goed. „Dat is heel fijn. Prettig om te weten dat mensen met je meeleven, en dat er waardering is voor wat je alle maal hebt gedaan voor de ploeg." Van Houwelingen doet zijn ver haal vanuit huis in Zaltbommel. Dinsdag kreeg de 58-jarige ploeglei der te horen dat er voor hem na ze ventien jaar trouwe dienst geen plaats meer is bij de Rabobank- wielerformatie. De wielrennerij verandert, de bankploeg wil mee in de vaart der volkeren. En dat kan beter zonder Van Houwelin gen, oordeelde algemeen directeur Harold Knebel. Eerder moest sportief directeur Erik Breukink het veld al ruimen. „De exacte reden is mij ook niet duidelijk. Ja, dat de ploeg een struc voor concurrentie. Het zorgt ook niet voor druk bij me, dit hoort er bij." De international onthulde aan de Franse pers tevens dat hij graag kijkt naar Dani Alves van FC Barce lona („een zeer complete speler") en dat Paris Saint-Germain aan aanzien heeft gewonnen in Neder land. „Daar wordt PSG inmiddels gezien als een zeer grote club waar voor veel voetballers graag willen spelen." Van der Wiel kan pas dinsdag in de Champions League tegen Dina- mo Kiev debuteren in het blauw-rood van PSG. Thiago Silva, een andere aanwinst van PSG, zal dan ook voor de eerste keer zijn opwachting maken. Ancelotti liet de twee buiten de selectie van de competitiewedstrijd tegen Toulou se, die vanavond op het program ma staat. „Pas volgende week zijn ze er klaar voor", aldus de Italiaan se trainer. De Maar boekte zijn eerste zege van dit jaar op Europese bodem. Hij maakte deel uit van een grote kopgroep van meer dan twintig renners, die er in het heuvelach tige terrein een levendige koers van maakte. De 28-jarige Drent ging op tien kilometer voor de fi nish nog onderuit, maar hij wist terug te komen en op zes kilome ter van de finish demarreerde De Maar. Hij bleef uit de greep van het peloton. „We wilden het op een sprint la ten aankomen", zei De Maar na derhand. „Ineens ontstond er ech ter een gat. Daar heb ik van gepro fiteerd. Dit is een mooie zege. Ik heb een wat problematische perio de achter de rug, met een paar val partijen. Dat ging even ten koste van mijn motivatie, maar die heb ik vandaag teruggevonden." tuurwijziging ondergaat, en dat er verjongd wordt. Er is niet verteld dat ik fouten heb gemaakt." Misschien ligt in zijn visie op de plannen van Rabobank de reden van zijn vertrek wel besloten. „Uit- Adri van Houwelingen Roger Federer staat vandaag in de Davis Cup tegenover Thiemo de Bakker, die de voorkeur krijgt boven de zieke Igor Sijs- ling. De aanvoerder van de we reldranglijst is de modelprof die zich niet uit de tent laat lokken, blijkt ook in Amsterdam. door Marco Knippen AMSTERDAM - Roger Federer geldt als een modelprof. Hij uit zich meestal in positieve zin over de te genstander, laat zich niet uit de tent lokken en kent de statistie ken. Aan de vooravond van de Da- vis Cup-ontmoeting met Neder land presenteerde de wereldrang lijstaanvoerder zich andermaal als het boegbeeld van het tennis. Natuurlijk, gaf hij toe, was zijn ja woord voor het promotie/degrada tieduel voor de Wereldgroep 'een lastige afweging' geweest. Maar tot een klaagzang over de overvolle ka lender, met dit jaar als extraatje de Olympische Spelen op het pro gramma, liet Federer zich niet ver leiden. „De Davis Cup valt altijd op een slecht moment, maar ik heb geen idee hoe je tot een andere oplos sing voor dit telkens terugkerende probleem moet komen. Het is ook maar hoe je het bekijkt. Dat er zo veel toernooien zijn, onderstreept de kracht en populariteit van de sport." De uitschakeling in de kwartfinale van de US Open vergemakkelijkte de beslissing om naar Amsterdam af te reizen. „Ik heb wat rust kun nen pakken en andere dingen kun- eindelijk zijn de renners je belang rijkste kapitaal. Zij moeten het voor je doen in de wedstrijd. Na tuurlijk moeten ze goed worden ondersteund, maar renners win nen wedstrijden." Of dat met de nieuwe manier van werken vaker gaat lukken? „Dat weet ik niet. Of ik te kritisch was? Ik spui intern re gelmatig mijn mening. Maar dat lijkt me gezond." Van Houwelingen, gezien als een van de slimste tactici onder de ploegleiders, geeft wel toe dat er Nederlandse renners zijn die beter kunnen dan ze nu doen. „Binnen onze ploeg, ja." De ploegleider uit Zaltbommel slikt zijn verlies als een professional, zonder te mok ken. „Zo werkt het gewoon. Wij hebben ook regelmatig over ren ners besloten dat ze moesten ver trekken. Dus dat kan met een ploegleider ook gebeuren." Moddergooien, Van Houwelingen piekert er niet over. Het plezier Robin Haase neemt het vandaag in zijn partij op tegen Stanislas Wa- wrinka. nen doen, waardoor ik me weer fit voel", aldus Federer, die de frisse tegenzin verhulde. „Ik ben dan ook blij erbij te zijn, kijk ernaar uit om samen met m'n vrienden te gaan spelen. Bovendien wil ik de ploeg in de Wereldgroep zien te houden, daarom ben ik hier." Zijn doorgaans onafscheidelijke vrouw Mirka en zijn tweelingdoch ters Charlene Riva en Myla Rose bleven in Zwitserland achter. Slechts vergezeld door twee body guards arriveerde hij enkele dagen waarmee hij al die jaren voor Ra bobank werkte, heeft twee dagen na de kater alweer de overhand in zijn gedachten. „Bovendien heb ik er toch geen invloed op. Dit zijn processen die zich boven je hoofd afspelen, daar heb je maar mee om te gaan." De man die vergroeid leek met het oranje van Rabo moet op zoek naar iets anders. Hij voelt zich 'jong en energiek ge noeg' voor een nieuwe uitdaging. „Maar eerst ga ik uitrusten. Ik leef al jaren als een workaholic." De komende weken werkt hij het geplande programma af, met als af sluiter een weekend in Italië. De Ronde van Emilia, die Robert Ge- sink in 2009 en 2010 won, is op zondag 8 oktober Van Houwelin- gens laatste koers als ploegleider bij Rabobank. „Ik ga er gewoon van genieten. Stoppen met een overwinning zou het mooiste zijn. Ik zal de renners vragen of ze voor mij wat harder willen rijden." In 2003 ontsnapten de Zwitsers aan een nederlaag tegen Oranje. Na een 2-1-achterstand werd het 2-3. later dan zijn ploeggenoten. De eerste kennismaking met de gravel- baan viel hem vervolgens niet te gen. „Al is het voor mij ongebrui kelijk om in deze tijd van het jaar in Europa in de buitenlucht te spe len." Federer rekende erop dat hij van daag in de openingswedstrijd te gen Igor Sijsling in plaats van Thie mo de Bakker zou aantreden. Cap tain Jan Siemerink had ook zijn voorkeur uitgesproken voor Sijs ling, maar ziekte doorkruiste dat plan. „Igor voelt zich niet lekker, heeft; overgegeven. Maar ik heb al le vertrouwen in Thiemo. Hij is er klaar voor." De Bakker stond niet eerder tegen over Federer, net zomin als kop man Haase die het vandaag in de tweede partij tegen Stanislas Wa- wrinka opneemt. „Het is zeker spe ciaal. Federer is toch iemand waar ik tegen opkijk, al zal ik geen hand tekening aan hem vragen. Het eni ge wat ik kan doen, is voor elk punt knokken en hem zoveel mo gelijk laten zweten." Zijn legendarische opponent noemde hem'een goede speler'. „Hij heeft een stuk hoger op de ranglijst gestaan. Ik weet dat hij een moeilijke fase achter de rug heeft en op de weg terug is." Aan kansberekening wilde Federer niet doen, al schetste hij subtiel het door hem gewenste scenario. Een herhaling van de laatste con frontatie in Nederland in 2003, toen Zwitserland in Arnhem na een achterstand van 2-1 nipt met 3-2 ontsnapte, mag wat hem be treft uitblijven. Lachend: „Zo'n thriller hoeft het dit keer niet te worden." Blijlevens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30