Sluis Volkerak wordt sneller zeeland 127 Complete PZC kan digitaal worden geraadpleegd op de krantenbank Borsato's bij première voorlichtingsfilm Ruben Fotograaf Van der Flier wint prijzen vrijdag 14 september 2012 Rijkswaterstaat presenteert plannen 2020 tekort schieten. Norm is dat de wachttijd voor schepen gemid deld niet meer mag zijn dan dertig minuten. In de praktijk is de ge middelde wachttijd nu 20 tot 25 minuten, maar vaak wordt die al fors overschreden. Onderdeel van het pakket maatregelen dat eind oktober als advies naar de minister gaat, is dat die norm streng wordt bewaakt, zegt Van der Hee. De stuurgroep wil de ontwikke ling van de scheepvaart monitoren en het complex uitbreiden met een vierde kolk voor de binnen vaart als de wachttijd te hoog dreigt op te lopen. Volgens de hui dige uitgangspunten vergt die in greep een investering van 100 tot 160 miljoen euro, aldus Van der Hee. Dat budget is, evenals de 3 miljoen voor de versnelde nivelle ring, al gereserveerd in de meerja renbegroting van demissionair mi nister Melanie Schultz van Haegen (WD, Infrastructuur en Milieu). Ze gaat er vanuit dat een nieuwe regering die afspraken intact laat. Van der Hee: „Ik ben blij dat dit onderwerp niet controversieel is verklaard." Het plan ligt vanaf 19 september ter inzage, een week la ter gevolgd door een informatie avond in Willemstad. De schuttijd bij de Volkerakslui- zen wordt verkort. Rijkswater staat denkt dat met een simpele technische ingreep te kunnen realiseren. Na 2020 staat een uit breiding van het complex op sta pel met een vierde kolk voor de binnenvaart door Marcel Modde Walchers gezin leest de krant en breit, circa 1950. foto Beeldbank Zeeland MIDDELBURG - De eerste tijdswinst is vrij eenvoudig te realiseren, leg gen hoofdingenieur-directeur Ine ke van der Hee en omgevingsma nager Tijs Dekker uit. In de sluis deuren wordt een extra schuif aan gebracht om het water sneller in en uit te laten stromen. Die maat regel kost ongeveer 3 miljoen euro. Begonnen wordt met een proef in één kolk, medio 2014. Blijkt het derde gat inderdaad effectief, dan worden ook de sluisdeuren in de twee andere kolken aangepast. Het zal hoe dan ook een tussenoplos sing zijn, geeft Van der Hee aan. Het sluizencomplex bij Willem stad is het drukste van Europa. Bij een aanhoudende groei van het transport over het water, zal de ca paciteit van het knooppunt tegen VLISSINGEN - In aanwezigheid van onder anderen Marco en Leontine Borsato en zangeres Joan Franka gaat zaterdag 22 september om 14.00 uur de korte füm Ruben in première bij Film by the Sea in Vlissingen. Ruben maakt de problematiek be spreekbaar van kinderen die op school worden gepest omdat ze an ders zijn. De film van Thijs Verhoe ven gaat over een jongen die zich bewust wordt van zijn homosek sualiteit en vervolgens wordt ge treiterd en mishandeld. De première van Ruben in Vlissin gen is tevens het startsein van een project in Zeeland om de weer baarheid en veiligheid van jonge ren op het gebied van (homosek sualiteit en seksuele gezondheid te vergroten. Het gaat om een geza menlijk initiatief van de gemeen ten, het Anti Discriminatie Bureau Zeeland, GGD Zeeland en het Zeeuwse COC. Zeeuwse scholen mogen gratis gebruik maken van Marco Borsato de zogeheten 'Rubenles'. De veer tiende editie van Film by the Sea begint vanavond met de galapre mière van Beasts of the Southern Wild. Prins Willem- Alexander is daarbij aanwezig. De gasten ko men vanaf 18.30 uur over de rode loper. De kroonprins arriveert om 19.50 uur. YERSEKE - Fotograaf Leon van der Flier uit Yerseke is in één week tijd twee keer in de prijzen gevallen. Met zijn Zeeuws Misje oogstte hij twee keer een eervolle vermelding bij de International Photography Awards in Amerika, in de catego rieën 'Fine Art - Portrait' en 'Ad vertising - Beauty'. Daarnaast ontving Van der Flier met zijn werk Queen of the Desert de derde prijs van de ledenjury bij de fotowedstrijd van het nieuwe Master Photographers Network, een landelijke vereniging van pro fessionele vakfotografen. Van der Flier bereidt moment het fotoproject Zij van Daarbeneden voor, een verhaal van een bijzon der volk, dat tijdens het weekend van de Nacht van de Nacht (zater dag 27 en zondag 28 oktober) te zien is in het bosgebied bij Fort Rammekens in Ritthem. door jan van Damme Een mijlpaal! Sinds deze week zijn alle jaargangen van de PZC digitaal te be kijken. Inclusief de Middel- burgsche Courant - de directe voorganger van de PZC - gaat het om alle kranten sinds het eerste exemplaar op 3 mei 1758 ver scheen. De kranten zijn te vinden in de Krantenbank Zeeland van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Er wordt al jaren gewerkt aan de digitalisering van de Zeeuwse dag en weekbladen. In de Kranten bank Zeeland was al een groot aan tal verdwenen en overgenomen krantentitels opgenomen, zoals de Vlissingse Courant, Breskensche Courant, Zierikzeesche Nieuwsbo de, Goessche Courant en Zeeuwsch Dagblad. In totaal zitten er nu 1.502.648 krantenpagina's in het digitale archief Tot nu toe ontbraken de oudste Middelburgsche Couranten en de recente jaargangen van de PZC. De Zeeuwse Bibliotheek heeft afgelo pen jaar een inhaalslag gemaakt, nu kunnen alle kranten tot 1 janua ri 2012 worden ingezien. Zo is de Middelbursche Courant van 1758 tot 1940 ingescand, en de PZC van af dat jaar. Johan Francke - voor de Zeeuwse Bibliotheek beheerder van het project - komt voor beide titels samen op een totaal van 885.000 pagina's. Bezoekers van de krantenbank kunnen op verschillende manie ren van het archief gebruik maken. Er kan op datum worden gezocht. En er kunnen onderwerpen wor den ingevuld. Beide methoden kunnen ook tegelijk worden ge bruikt. Bijvoorbeeld: overstromin gen in de jaren 1800-1850. Of gou den huwelijken tussen 1970 en 1975. Of de veerdiensten op de Westerschelde tot het jaar 2000. Wie stamboomonderzoek doet kan in de krantenbank op naam van familieleden zoeken. Zo ko men er volgens Francke dikwijls verrassende berichten - bijvoor beeld veroordelingen - over verre voorouders tevoorschijn. De Middelburgsche Courant maak te in de Franse Tijd van 1795 tot 1814 een moeilijke tijd door. In die periode ontbreken dan ook enkele jaargangen. Francke adviseert be zoekers van de Krantenbank reke ning te houden met oude schrijf wijzen in vroeger eeuwen - men- schen in plaats van mensen. Ook is het goed om te weten dat de Zeelandbrug aanvankelijk de Oos- terscheldebrug werd genoemd. De Krantenbank mag zich in een groeiende populariteit verheugen. Francke: „Veel mensen krijgen een andere kijk op hun eigen tijd. Nu maken we ons druk over geweld in de samenleving. Dat was in de 19e eeuw echt niet anders, lees je in de krant." Een bezoeker blijft ge middeld 18 minuten op de site hangen, zo'n 16 minuten langer dan op de meeste andere sites. www.krantenbankzeeland.nl Koster Muziek Uitgebreide collectie: klassieke piano's waaronder: antiek, digitale piano's: de nieuwste modellen Volop speciale acties tijdens deze pianodag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27