Rookgordijn rond (filmmaker buitenland 113 300 min 500MB 100 sms Al achttien doden door giftige alcohol Tsjechië vrijdag 14 september 2012 ■Mmuinril'llinrrnr -lirwnniwun n Onrust in Arabische wereld breidt zich uit voor p/mnd Nu tijdelijk geen aansluitkosten t.w.v. 30,- telfort.nl 0800 1707 Telfort winkels Amerikaanse ambassades in veel Arabische landen doelwit van protesten. Anti-islamfilm, gemaakt door onbekende Amerikaan, is de aanleiding van aanslagen. Media op zoek naar regisseur 'Sam Bacile'. SANAA/LOS ANGELES - De WOêde in de moslimwereld over een Ame rikaanse Mohammed-film groeit. Gisteren braken er rellen uit bij de Amerikaanse ambassade in lemen. De post in Egypte was voor de tweede keer doelwit. Ook in Euro pa groeit de angst voor ongeregeld heden. Met de onrust komen ook de vragen. Zo weet niemand wie achter de gehate film zit. Aanleiding voor de rellen is het filmpje Innocence of the Muslims ("Onschuld van de Moslims'). Een voorstukje van veertien minuten staat al een tijdje op YouTube. In de film wordt de profeet Moham med afgeschilderd als homosek sueel, casanova, gangster en oplich ter. De film zou zijn gemaakt door een onbekende Israëlische Ameri kaan, die zich Sam Bacile, Sam Bas- sil en Sam Bassiel noemt. Met de film wilde hij naar eigen zeggen 'aantonen dat de islam een kanker gezwel is'. De regisseur zegt dat hij is ondergedoken. Amerikaanse media zijn op zoek gegaan naar Bacile, maar stuiten op een rookgordijn. In The Wall Street Journal zegt Bacile dat hij in een vastgoedontwikkelaar uit Is raël is, volgens Israël zijn er geen Demonstranten bestormden gisteren de Amerikaanse ambassade in de Jemenitische hoofdstad Sanaa en staken auto's in brand. burgers met die naam in Amerika. Persbureau AP is Bacile via via op het spoor. Deze man ontkent dat hij de film heeft geregisseerd. Maar het telefoonnummer van Ba cile staat op zijn adres geregis treerd en eerder heeft hij vergelijk bare schuilnamen gebruikt. De moslimwoede over de film leid de dinsdag tot de dood van de Amerikaanse ambassadeur in Li bië. Hij en drie medewerkers stier ven toen het consulaat in Bengha zi werd bestormd. Enkele belagers zouden zijn opgepakt. Eerder was de Amerikaanse ambassade in Cai ro aangevallen. Ook in Marokko, Tunesië en Sudan waren er woens dag anti-Amerikaanse protesten. Gisteren bestormden honderden betogers in Jemen de Amerikaanse ambassade. De politie verjoeg ze met een waterkanon en waarschu wingsschoten. Zeker één demon foto Yahya Arhab/EPA strant kwam om, vijf mensen raak ten gewond. Moslimleiders in Frankrijk hebben opgeroepen tot kalmte. Nederlandse moslims vin den de film vernederend, maar zijn niet zo boos dat ze demonstra ties plannen, zei de Turks Islamiti sche Culturele Federatie. PRAAG/DEN HAAG - Artsen en zie kenhuizen in Tsjechië worden plat- gebeld door mensen die vrezen dat zij alcohol hebben gedronken met een veel te hoog methanolge- halte en dat ze daardoor snel zul len sterven. Aanleiding vormt de dood van achttien Tsjechen in een week tijd: ze hebben allemaal drank met te veel methanol ge dronken. De politie heeft gisteren in het noordoosten van het land vierhon derd liter illegale alcohol in beslag genomen en twee verdachten gear resteerd. Mogelijk hebben zij hier mee de bron te pakken van de met hanol, zei minister van volksge zondheid Leos Heger. De verkoop van alcohol bij kiosken en kramen in de betrokken regio's is door het kabinet inmiddels verboden. Over wogen wordt dat verbod tot het hele land uit te breiden. De sterfgevallen begonnen een wéelc geleden. Inmiddels is het he le oostelijk deel van Tsjechië getrof fen, alsmede de stad Pribram ten zuidwesten van Praag. Bij 57. alco holcontroles werd in de helft van de gevallen een te hoog methanol- gehalte ontdekt. Er rijden inmid dels vijf mobiele laboratoria door het land. De politie vormde een so ciaal team om de daders te vinden. Methanol ontstaat bij gisting en zit in alle alcohol. Per liter mag het echter hoogstens gaan om twaalf gram. Als de alcoholbereiding niet zorgvuldig verloopt, kan het met- hanolgehalte veel hoger uitvallen. Te veel methanol veroorzaakt hoofdpijn, zenuwpijnen en maag pijn gevolgd door misselijkheid, overgeven en verlies van gezichts vermogen. Binnen drie dagen over lijdt de drinker. Tsjechen brouwen van oudsher zelf bier, maken wijn en stoken sterke drank. Het meeste daarvan is voor eigen gebruik of wordt in de vriendenkring afgezet. Door de open grenzen is er een levendige handel met onbelaste, en daardoor goedkope, alcohol. Die wordt veel al via straathandel en markten af gezet. Controles zijn er niet of nau welijks. Officieel wordt er jaarlijks zo 55 miljoen liter alcohol ver kocht. De illegale handel zou zo'n 10 procent zijn. Noorse artsen zijn hun Tsjechi sche collega's inmiddels te hulp ge schoten. Er bestaat wel een medi cijn - fomepizole - tegen een met- hanolvergiftiging, maar dat is in Tsjechië wegens de kosten (8.000 euro per persoon) niet voorradig. Vooralsnog gaat het om 150 doses die gratis worden verschaft. Bij de Tsjechen zit de angst er goed in. Peilingen geven aan dat 13 procent van de consumenten nu gestopt is met drinken. Werkt in je voordeel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13