Arts onder druk gezet Topvoordeel MAROKKO Militairen mogen bijkomen in Amsterdam Ziekenhuis Dokkum door na fusie Man overlijdt na val uit boom Fotograaf Van Tellingen overleden BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm KRAS.NL 'Geef patiënt slaapmedicatie' Huisartsen staan regelmatig on der druk van patiënten en fami lie om slaapmedicatie voor te schrijven aan patiënten in hun laatste levensfase. 41 procent van de artsen geeft aan dat dit van invloed is geweest om pallia- tieve sedatie toe te passen. door Maaike Boersma den haag - Een op de zes huisart sen zegt wel eens druk te voelen van patiënten en familieleden om palliatieve sedatie (slaapmedicatie tijdens stervensfase, red.) toe te passen. Dat blijkt uit onderzoek van huisarts en onderzoeker Mar co Blanker onder 250 huisartsen die na 2006 palliatieve sedatie heb ben toegepast. Van de huisartsen die druk heb ben ervaren, zegt vervolgens 41 procent dat dit van invloed is ge weest op de beslissing om palliatie ve sedatie toe te passen. Palliatieve sedatie is iets wezenlijk anders dan euthanasie en vormt er geen alternatief voor, wil Blanker benadrukken. „Bij euthanasie is er een nadrukkelijk verzoek om le vensbeëindiging. Sedatie is een stuk zorg in de laatste levensfase, zonder het doel om het leven te verkorten. Het gaat erom dat de pa tiënt, die in zijn laatste levensfase zit, onbewust te maken van de klachten. Dat gebeurt door de pa tiënt in slaap te houden. Maar je past het pas toe in de fase dat de patiënt al gaat overlijden." Be nauwdheid, pijn en lichamelijke uitputting waren de meest ge noemde doorslaggevende indica1 ties. De meeste artsen gaven aan dat de klachten van de patiënt wer den verlicht door de toepassing van de sedatie. Verschil is ook dat de behandeling formeel niet getoetst moet wor den, zoals bij euthanasie wel het geval is. „Als een patiënt en huis arts tot palliatieve sedatie beslis sen, zal niemand zeggen: 'Dokter wat heb je daar gedaan?'" Opvallend is dat uit het onderzoek blijkt dat bij veel patiënten die pal liatieve sedatie krijgen psychische factoren een belangrijke rol spelen, zegt Blanker. „Het is een beetje een grijs gebied. Deze factoren kunnen soms zwaarder wegen dan de strikt medische factoren." Sinds 2006 is er een landelijke richtlijn voor palliatieve sedatie. Artsen die deze richtlijn niet ken den, met name de wat oudere art sen bij wie dit tijdens de opleiding niet was behandeld, voelden meer druk om sedatie toe te passen. dokkum - De Sionsberg in Dok kum kan blijven bestaan. Het zie kenhuis gaat fuseren met Nij Smel- linghe uit Drachten, zo meldden de betrokken partijen donderdag. Begin dit jaar maakten beide zie kenhuizen al bekend dat ze een fu sie aan het voorbereiden waren. Dat plan moest alleen nog worden goedgekeurd door de Nederlandse Mededingingsautoriteit, NMa. De Sionsberg maakte in mei al be kend te stoppen met de afdeling geboortezorg. Dat zorgde voor veel onrust in de regio. Er waren diverse acties om de afde ling open te houden, zoals een stil le estafettetocht van de medewer kers van het ziekenhuis. ijmuiden - De HMS Ocean, het grootste schip van de Britse marine, wordt het Noordzeekanaal bij IJmui- den binnengeloodst. Het amfibische transportschip, met een dek voor twaalf transporthelikopters en zes alteveer - Een man uit Almelo is vallen. De man (62) was bezig met woensdagavond in Alteveer overle- een gps-spel en moest voor een op- den nadat hij uit een boom was ge- dracht in de boom klimmen. Apache-gevechtshelikopters, lag in de Theems om de Olympische en Pa- te bewaken. amsterdam - In zijn woonplaats Lopik is fotograaf Joop van Tellin gen gisteren overleden. Dat heeft zijn werkgever weekblad Party be kendgemaakt. Van Tellingen streed ruim een jaar tegen kanker. Hij is 67 jaar geworden. Van Tellingen fotografeerde decen nialang sterren en maakte geregeld zijn opwachting in diverse tv-pro- gramma's, waardoor ook hij een bekende Nederlander werd. Van Tellingen stierf gisteren thuis in het bijzijn van familie en dierba ren. Op de redactie van weekblad Party heerst groot verdriet om het heengaan van de fotograaf Het is nog niet bekend waar en wanneer de uitvaart plaatsvindt. Van Tellin gen was de belichaming van de Ne derlandse paparazzo. Hij werkte voor zo ongeveer alle roddelbla den, zoals Weekend, Story, Privé en Party. Kwaliteit was vaak onder geschikt aan wie er op de foto stond. Hij fotografeerde talloze BN'ers, of die dat nu wilden of niet. In een portret dat RTL5 eerder van hem maakte, noemde Van Tellingen de roddelfotografie 'een jungle'. „Er zijn geen wetten." INCLUSIEF f fel vliegreis 1 verblijf rondreis l vele maaltijden 1 excursies 1 NL-sprekende reisleiding Vele gegarandeerde vertrekdata zéér scherp geprijsd! Zie www.kras.nl/74728 15-daagse rondreis HIGHLIGHTS VAN MAROKKO v a. 799 Vertrek: van 19 oktober 2012 t/m 29 maart 2013 zeer complete rondreis met alle hoogtepunten tegen zéér scherpe prijzen! 100% vertrekgarantie in oktober! Boek nu de laatste plaatsen! onder leiding van Nederlandssprekende reisleiding bezoeken we o.a. de vier koningssteden, het legendarische Casablanca, oasestad Erfoud, de kasbah van Taourirt, de Dadèskloof, het Midden-Atlasgebergte en de badplaats Essaouira S Zie www.kras.nl/74727 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. 8-/15-daagse vlieg-/rondreizen 8-daagse rondreis KONINGSSTEDEN VAN MAROKKO v.a. 439 Vertrek: van 3 oktober 2012 t/m 31 maart 2013 de allerlaatste plaatsen in oktober! Boek dus snel, OP=OP! populaire rondreis tegen zéér lage prijzen.inclusief ontbijt, 1 lunch en 6 diners! onder leiding van Nederlandssprekende reisleiding bezoeken we o.a. Casablanca, de hoofd stad Rabat, de oude stad Meknès, de vroegere Romeinse stad Volubilis, de historische Marokkaanse koningsstad Fès en het fascinerende Marrakech waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10