to©s verkiezingen9 Spies:6'Politieke aardverschuiving Derde zetel na tien jaar bidden Hoop op gedogen vervlogen We hebben hartstikke ons best gedaan Arie Slob baalt van verlies Rechter blokkeert vrije tandartstarieven 'We hadden meer tijd goed kunnen gebruiken' Auto met dode man langs snelweg donderdag 13 september 2012 Mona Keijzer, CDA GROENLINKS De grote voorspelde winst van WD en PvdA bete kent volgens CDA-minis- ter Liesbeth Spies 'een politieke aardverschuiving'. Volgens haar is het politieke landschap 'fundamen teel veranderd' nu deze twee par tijen ieder rond de 40 zetels uitko men en de derde en vierde partij niet groter zijn dan elk 13 zetels.. De 13 zetels voor haar partij zijn 'een enorme dreun' en 'akelige klap', zei Spies, maar zij wees erop dat haar partij in de peilingen al rond de 11 zetels bungelde. „Dan is 8 zetels verlies nog veel. Maar nie mand had ook in de peilingen ver- SGP Posters met de ludieke tekst 'jarige Kees' hangen tussen de serieuze verkiezingsbiljet ten. Als de eerste prognose op het grote tv-scherm verschijnt, blijkt er inderdaad een extra kaarsje op de SGP-taart te kunnen worden ge zet. Maar de juist gisteren 44 jaar geworden partijleider Kees van der Staaij blijft lang voorzichtig bij het trekken van conclusies. Ook al ldinkt er om hem heen als uit één mond luid 'hé' als vreugdekreet en geven jonge partijgetrouwen el kaar een high Jive. Maar Van der Staaij zegt al vaker te hebben mee gemaakt dat aanvankelijke blijd schap moest worden gedoofd. Of omgekeerd, dat een teleurstellende uitslag omsloeg in winst. „Dat was in 1998", zo herinnert hij zich nog goed. „Toen werd ik midden in de nacht gebeld omdat we van twee naar drie zetels waren gegaan." Op nieuw een derde zetel na meer dan tien jaar hopen en bidden, zou hij beschouwen als bekroning op een enthousiaste campagne. wacht dat PW nog meer zou ver liezen." Nu met wederom een ver lies voor het CDA is volgens Spies niet de vraag aan de orde of WD en PvdA bij haar partij kunnen aankloppen om hun toekomstige kabinet aan een meerderheid in de Eerste Kamer te helpen. Ze wees erop dat WD en PvdA een hele grote verantwoordelijkheid hebben om nu een programma te maken dat goed is voor Neder land. Mona Keijzer, de nummer 2 op de lijst, zei dat de verkiezingen eigenlijk te vroeg zijn gekomen. „We hadden meer tijd goed kun nen gebruiken." PVDD Met het sluiten van deze krant was onduidelijk of de Partij voor de Dieren nou wel of geen zetel had gewon nen. Er was tevredenheid bij het publiek dat was verzameld in de chique Haagse galerie Pulchri Stu dio. In de peilingen leek de derde zetel voor de partij al wekenlang binnen. Partijleider Marianne Thie- me liet zich in het begin van de avond niet zien en wachtte eerst de definitieve uitkomst af De eer ste prognose van de avond leek te wijzen op behoud van de twee ze tels in de Kamer. Veel partijleden lieten zich er niet door uit het veld slaan. Velen hadden de avond van de vorige verkiezingen in 2010 nog scherp op het netvlies. Toen leken de eerste resultaten te wijzen op een zetel verlies. Maar naarmate meer stemmen werden geteld, keerde die terug bij de PvdD. Toch lijkt de hoop vervlogen om in de formatie een rol te spelen als ge- doogpartij. Daarvoor is de winst voor de andere partijen te groot. Ondanks een voorlopig ver lies van tien naar vier ze tels is de sfeer bij de ach terban van GroenLinks nog steeds gematigd enthousiast. De ceremo niemeester test het wankele po dium vast en zegt wat iedereen hier denkt: de peilingen geven geen reden tot vieren, maar we gaan wel vieren dat we hartstikke ons best hebben gedaan. De gezich ten zijn even later gespannen op de tv-schermen gericht als de eer ste poll om negen uur binnen komt. 'Oeoeoeoe', klinkt het luid door de zaal als de eerste resulta ten van WD en PvdA binnenko men. Luid gejuich als vervolgens de elf zetels verlies voor PW wor den voorgelezen. Maar dan komen de vier bedroevende zetels voor de eigen partij binnen. Een zachtere 'oeoeoe!' volgt, terwijl de schaal met bitterballen rond gaat. Bram van Ojik, nummer twee van GroenLinks, beklimt het podium voor een opbeurende speech die herhaaldelijk door luid applaus wordt onderbroken. „We zijn niet verrast", spreekt Van Ojik, „we hebben gewoon te weinig tijd ge had. Maar we gaan er alles aan doen. In de gemeente, op het Bin nenhof, in Brussel." Dat Sap mis schien aftreedt, geloven ze hier niet. „Het is volstrekt onnodig." CU Lijsttrekker Arie Slob van de Christenunie is niet blij met de terugval van zijn partij van 5 naar 4 zetels. „We hoopten de vijfde zetel te behouden, maar we hebben dit te aanvaarden. En ook met weinig zetels kunnen we verschil maken. Dat hebben we eerder gedaan en gaan we met vol le overtuiging doen", aldus Slob na het bekend worden van de voorlopige prognoses. Toch hoopte Slob dat er nog een extra zetel bij komt als alle stem men zijn geteld. „In de eindfase kunnen er nog verschuivingen ont staan." De voorman van de Christenunie vindt dat er op de winnaars WD en PvdA nu een enorme verant woordelijkheid rust om te komen tot een goed bestuur van het land. Slob feliciteerde de SGP die lijkt uit te komen op drie zetels, een winst van één. Zijn partij is een lijstverbinding aangegaan met de SGP zodat de partijen meer kans maken op een restzetel. DEN HAAG - Tandartsenvereniging NMT is 'zeer teleurgesteld' dat de proef met vrije tandartstarieven ten einde is. Vanaf volgend jaar gel den in tandartspraktijken weer vas te bedragen voor periodieke con troles, vullingen en verdovingen; zoals dat tot 1 januari ook het ge val was. De kort geding-rechter be paalde gisteren dat de proef met vrije, tarieven mag worden stopge zet, zoals een Kamermeerderheid kort voor de zomer van het kabi net heeft geëist. De NMT vocht de ze beslissing aan vanwege 'onzorg vuldig politiek handelen'. Het ex periment - dat voor drie jaar was ingesteld - werd na de eerste de beste steekproef de nek omge draaid, omdat daaruit naar voren kwam dat tandartsen hun tarieven met gemiddeld ruim 6 procent extra (bovenop de prijsindex) had-" den verhoogd. Minister van Volksgezondheid Edith Schippers legde zich inder tijd met tegenzin neer bij de Ka meruitspraak en gaf de Nederland se Zorgautoriteit (NZa) vervolgens de opdracht weer vaste tarieven op te stellen. Die worden in 2013 van kracht. „Wij-zijn teleurgesteld dat de rechter vindt dat er geen sprake is van onzorgvuldig hande len", zei NMT-voorzitter Rob Bar- nasconi. Hij vindt het systeem van vrije tarieven nog steeds 'een enor me verbetering voor onze patiën ten'. Vrije tarieven geven volgens hem een flinke slinger aan 'innova ties, service en garanties - kortom aan de kwaliteit van de mond- zorg'. Barnasconi: „Het is en blijft heel belangrijk dat het experiment wordt voortgezet." De NMT bezint zich derhalve met advocaten op eventuele vervolg stappen. DEN HAAG Staat is miljoenen Otapan kwijt Staatssecretaris Joop Atsma van In frastructuur en Milieu staakt zijn pogingen om de kosten voor de sa nering van het asbestschip de Ot apan terug te krijgen. De Mexicaan se, vroegere eigenaar van het schip, Basilisk, werd vorig jaar in Neder land bij verstek veroordeeld om ruim 4,3 miljoen euro aan Neder land te betalen. Dat vonnis bleek niet te worden erkend in Mexico. KEKERDOM 'Dode Kekerdom verdacht van fraude' De 50-jarige man uit Millingen aan de Rijn, die zondag dood in een woning in Kekerdom werd gevon den, werd verdacht van faillisse mentsfraude en valsheid in ge schrifte. Dat heeft zijn advocaat gis teren gezegd. De politie zwijgt over het resultaat van de sectie op de lichamen, die zondag zijn gevon den in de woning. ZEIST Exhibitionist slaat fotograferende vrouw Een nog onbekende exhibitionist heeft een 63-jarige vrouw uit Zeist geslagen toen zij een foto van hem maakte. Hij pakte haar telefoon af en ging er op de fiets vandoor. De vrouw was de man al driemaal te gengekomen in Zeist terwijl hij met zichzelf speelde. Toen zij hem dinsdag zag, sprak ze hem aan. De man ging gewoon door; zodat de vrouw besloot een foto te maken. LISSE Omstreden jongetje niet naar school Een zesjarig jongetje dat op een school in Hillegom 'grensover schrijdend gedrag van seksuele aard' heeft vertoond en mogelijk zou worden geplaatst op een school in Lisse, gaat niet meer naar die school. De school heeft dat be sloten na alle commotie die erover ontstond. Naar welke school het kind nu gaat, is onduidelijk. STROE - Een auto met daarin het stoffelijk overschot van een man heeft vermoedelijk enkele dagen ih de middenberm van de snelweg Ai ter hoogte van het Gelderse Stroe op zijn kant gelegen. Een vrachtwagenchauffeur ontdekte de wagen dinsdag, toen hij in zijn achteruitkijkspiegel keek, aldus de politie gisteren. PAUL KUSTERS toosenhenk.nl OO Verbazing bij CDA'er Marlies Veldhuijzen van Zanten (M).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9