Weer betekenen peilingen niets verkiezingen 17 'Deze twee partijen zullen het samen moeten doen Enorme zege met gevaar voor Zoetemelk-complex tweede1'kamer 'Mensen kijken snel nog op 2012 Kieskompas voor ze stemmen 'Onze campagne ging veel meer uit van eigen kracht' donderdag 13 september 2012 André Krouwel van Kieskompas Bert Otten, PvdA De laatste weken veel bekri tiseerd, maar niettemin da gelijks belicht: de peilingen. De zin en onzin ervan blijkt ook weer na deze verkie zingsronde. door Koos van Wees En opnieuw zaten de peilin gen voor de Tweede-Ka merverkiezingen er giste ren ver naast. Waar de WD maximaal 37 zetels zou ha len, werden het er volgens enquê tes nadat de stemmen waren uitge bracht 41. De PvdA, gepeild op maximaal 36 zetels, kreeg er 40 in de exitpolls. Het totale verschil tus sen de werkelijke uitslag en die van de peilingen lag tussen de 24 en 28 zetels. Wat de peilers wel allemaal goed hadden voorspeld, was de twee strijd tussen WD en PvdA. Maar het aantal zetels, daar lag het ver schil. Ook bij de SP, in de peilin gen toch zeker goed voor 20 zetels, sloegen ze de plank mis. Het wer den er 15. Zoals PW-leider Wil- ders geen zeven, maar elf zetels verloor. Bij de kleinere partijen ble ken Ipsos Synovate, Maurice de Hond, TNS Nipo en Een Vandaag wat beter in hun voorspellingen. Allen voorspelden ze dat Groen- Links niet meer dan 4 zetels zou halen. En ook bij CDA en D66 za ten ze er niet meer dan een zetel naast. Maar de peilers hadden het dit keer misschien wel moeilijker dan ooit. Nog nooit bleven kiezers zo lang twijfelen over hun stem. Gis teren bezochten elk uur nog zo'n 45.000 mensen de Stemwijzer en tussen de 10.000 en 30.000 men sen het Kieskompas. „Het is een beetje electorale paniek. We zijn er niet zo blij mee dat mensen op het laatste moment nog gaan kij ken en dan halsoverkop gaan stem men", aldus André Krouwel van Kieskompas. De verliezende partijen zochten de verklaring voor het verschil tus sen de peilingen en de daadwerke lijke uitslag vooral in het strategi sche stemmen. „Mensen volgen niet hun hart maar kiezen om par tijen de grootste te maken", zei GroenLinks-Kamerlid Tofik Dibi. En Maurice de Hond verwees naar een peiling van 7 september, waar uit bleek dat door strategisch stem men PvdA en WD 40 zetels zou den kunnen halen. Mark Rutte brengt in Den Haag zijn stem uit op zijn oude basisschool Wolters. VVD Lang is het chillen aan zee met de WD, com pleet met een deejay in pak. Maar op het mo ment dat de tv 41 zetels meldt voor de partij van de premier, stort de grote tent aan het Scheveningse strand bijna in. Prominent Ed Nijpels heeft ook meteen oog voor de veertig zetels van de PvdA. „Nou dat is dan voor el kaar", lacht hij. „Je kunt het best regeren met zo weinig mogelijk partijen en dat is nu mogelijk." Fred Teeven gaat helemaal uit zijn dak. „We zijn er in geslaagd kie zers van de rechterkant te rug te halen naar de WD en dat is een geweldige pres tatie", juicht de demissio nair staatssecretaris van Jus titie. „De zetelwinst komt niet uit het midden", is zijn analyse, wijzend op het ver lies van elf zetels bij de PW. „Deze uitslag maakt duidelijk dat kiezers onder andere het stevige veilig heidsbeleid van minister Op stelten en mij waarderen en ermee door willen." Op de vraag of hij als 'crime- fighter' op de rechtervleugel van de WD wel door één deur kan met de PvdA, moet hij lachen. „Andere mogelijkheden zijn er niet, hé? Nederland heeft overdui delijk voor deze twee par tijen gekozen, dus zullen we het samen moeten doen." Henk Kamp, geen grote vriend van links, is een stuk voorzichtiger. „Prachtige overwinning, maar ik ben voorzichtig, ook al lijken er op dit moment geen andere mogelijkheden voor een coa litie. Ik loop al sinds .1974 mee en ik weet dat er onver wachte dingen kunnen ge beuren." De aftredend mi nister van Sociale Zaken laat overigens weten wel beschik baar te zijn voor een tweede termijn. Zowel bewindslie den als Kamerleden vinden het hoe dan ook belangrijk om de grootste partij te zijn. „Het geeft aan dat je steun van de kiezer hebt om ver der te gaan", zegt Kamerlid Helma Népperus. „Je zit ach ter het stuur en dan heb je toch een paar streepjes voor op de PvdA. Het kabinet draagt tenslotte niet voor niets de naam van de lijst trekker. Het wordt Rutte-II en dat zegt veel over inhoud en stijl van het nieuwe kabi net." Of het inderdaad een stabiel kabinet wordt dat vier jaar blijft zitten, daar durft ze zich niet over uit te laten. „Paars-I is het laatste kabinet dat daarin is ge slaagd. Dat was in 1994. Het is dus in achttien jaar niet meer gelukt en dat geeft wel aan hoe moeilijk het is." Diederik Samsom heeft in Leiden zijn kinderen meegenomen naar de stembus. foto ANP PVDA Vertwijfeling en blijd schap vechten om voorrang in het Amsterdamse Paradiso. Daar gaan we weer, hoor je de PvdA denken als de exitpoll bekend wordt Enor me winst. Maar weer ligt de WD nipt voor, net als in 2010. De PvdA weet nog als de dag van gisteren hoe het die nacht afliep. Mark Rutte werd premier, Job Cohen be landde in de oppositie. Jeroen Dijsselbloem, rechter hand van partijleider Die derik Samsom, gelooft aan het begin van de avond nog dat het dubbeltje dit keer wel de goede kant op valt. Zijn oog blijft hangen bij het resultaat van de PW dat enorm zakt. „Dat is ook een feestje waard", stelt hij. „Daar wind ik geen doekjes om." De zenuwen waren bij binnenkomst in de zaal al goed merkbaar. Financieel woordvoerder Ronald Plas- terk, toch niet vaak om een praatje verlegen, durft niet te speculeren. „Straks misschien." Oud-partijleider Wouter Bos duikt gauw weg als hij de camera's ziet op doemen. Hij weet hoe span nend het kan zijn, zo'n ver kiezingsavond. In 2003 voer de hij eveneens een nek- aan-nek-race, toen met het CDA. En ook toen trok de PvdA al aan het kortste eind. Het Joop Zoete melk-complex doemt op: de PvdA als eeuwige tweede. „Onzin", stelt Marleen Barth, aanvoerder van de so ciaaldemocraten in de Eer ste Kamer. De PvdA heeft sowieso gewonnen, stelt Barth. De partij is van ver ge komen. „Ik heb zo'n goed ge voel over de campagne. In 2003 merkte ik ook die saamhorigheid. Van: dat gaat ons toch niet gebeuren! Geweldig om te zien dat de partij zó terug is." De rol van lijsttrekker Diederik Samsom in de cam pagne lijkt doorslaggevend te zijn geweest. Maar ook de rol van de vrijwilligers moet niet worden onderschat, stelt vicevoorzitter Bert Ot ten uit Hengelo. Meer dan een miljoen mensen heb ben gesproken met PvdA- vrijwilligers. „Onze campag ne ging veel meer dan die van de WD uit van eigen kracht." De campagne-coör dinator van Hellevoetsluis is trots dat hij zijn steentje heeft kunnen bijdragen. Zelfs in de trein vanuit Amersfoort op weg naar Amsterdam heeft hij nog pa piertjes uitgedeeld. „Dat mag eigenlijk helemaal niet hè, weet ik ook wel. Maar ik dacht: als ik toch onderweg ben, waarom niet? Elke stem telt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7